اخبار پزشکی - یکشنبه 96/12/20
۲۰ اسفند ۱۳۹۶

اخبار پزشکی - یکشنبه ۹۶/۱۲/۲۰


سرفصل خبرها:

 

از مهم‌ترین نکاتی که اهمیت زیادی برای بیماران سوختگی یا خانواده آن‌ها دارد، این است که چه‌طور می‌توانند روند بهبود زخم را سرعت بخشند. ما در این مورد مصرف ماده معدنی زینک یا همان روی که تاثیر به‌سزایی در ترمیم زخم دارد را توصیه می‌کنیم. از مهم‌ترین منابع روی می‌توان به انواع مغزهای خام مانند پسته، گردو، بادام و فندق یا به ترتیب گوشت‌هایی مانند گوشت قرمز، مرغ و ماهی اشاره کرد.

اگر وعده غذایی سنگینی را برای شام در نظر بگیرید، قاعدتا نمی‌توانید کالری‌های دریافتی را تا قبل از خواب شبانه بسوزانید. بنابراین، کالری‌های مازاد به‌عنوان چربی در بدن ذخیره می‌شوند. به‌علاوه، غذا خوردن در ساعات منتهی به خواب شبانه، قند خون و انسولین را در بدن افزایش می‌دهد و درنتیجه خوابیدن را برای‌تان سخت‌تر می‌کند. به همین دلایل، شام به‌عنوان آخرین وعده غذایی در شبانه‌روز باید سبک‌ترین وعده باشد و حداقل باید ۳ ساعت پیش از خواب شبانه خورده شود. 

نشستن بیش از حد جلوی کامپیوتر برای فعالیت‌های شغلی هم شامل همین مورد می‌شوند. محققان انگلیسی دریافته‌اند افرادی که بیشتر از ۴ ساعت در روز را به تماشای تلویزیون یا کار با کامپیوتر اختصاص می‌دهند، خطر مواجهه با حوادث قلبی-عروقی مانند حمله قلبی را ۱۲۵ درصد بیشتر می‌کنند.

بعضی از افراد، پس از زیاده‌روی در مصرف دارچین، با زخم‌های دهانی مواجه می‌شوند. درواقع، دارچین حاوی نوعی ترکیب به‌نام سینامالدئید است که در صورت مصرف به مقدار زیاد، می‌تواند واکنش‌های آلرژیک را تحریک کند. بنابراین، به نظر نمی‌رسد که دریافت این ادویه به مقدار کم بتواند چنین واکنشی را برانگیزد، چون بزاق دهان نیز از تماس بیش از حد سینامالدئید با سطح دهان جلوگیری می‌کند. 

در پیک‌نیک‌های نوروزی، مراقب جایی که آتش درست می‌کنید باشید. بیشترین میزان آتش‌سوزی مربوط به فصل‌های سرد و محل‌هایی که افراد، برای گرم شدن یا کباب درست کردن، آتش روشن می‌کنند می‌شود. متأسفانه افراد بدون اینکه از خاموش شدن کامل آتش اطمینان پیدا کنند، محل را ترک می‌کنند و این در حالی است که گرمای نهفته ذغال با یک نسیم یا باد می‌تواند دوباره شعله‌ور شود.

استفاده از ماسک صورت شیر‌ پر‌چرب و عسل برای افرادی که پوست خشکی دارند بسیار موثر خواهد بود. این ماسک باعث از بین بردن سلول‌های مرده روی پوست شده و مانند یک اسکراب طبیعی پوست‌تان را لایه‌برداری می‌کند.

یک پیاز بزرگ را از وسط به دو قسمت کنید و آن را در خرد‌کن یا مخلوط‌کن بریزید تا کاملا له شود و آب یا عصاره آن خارج شود. دقت داشته باشید باید به محض برش پیاز از آن استفاده کنید چون اگر زیاد در هوای آزاد قرار بگیرد تاثیر آن در التیام جراحت سوختگی و پیشگیری از ایجاد تاول کاهش می‌یابد. برای تاثیر مثبت این شیوه درمانی باید روزانه چند نوبت از آن استفاده کنید تا تاثیر سریع و لازم را داشته باشد. 

در صورت وقوع هر نوع سوختگی، هر چه سریع‌تر سوختگی را متوقف کنید. فرد آسیب دیده را از آتش، مایعات داغ و قابل اشتعال، بخار و سایر مواد اشتعال‌زا دور کنید. اگر فرد در حال سوختن است، او را روی زمین بخوابانید و با غلتاندن مصدوم روی زمین هر چه سریع‌تر شعله‌های آتش را خاموش کنید و لباس‌های سوخته مصدوم را، در صورتی که به پوست بدن او نچسبیده باشند، جدا کنید.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=14029

افزودن نظر