7 درمان خانگی برای رفع خارش نیش حشرات

۷ درمان خانگی برای رفع خارش نیش حشرات

برای رهایی هرچه سریع‌تر از خارشِ ناشی ازگزش حشرات، از عصاره روغن اوسطخودوس یا همان لاوندر استفاده کنید. دو ماده به نام لینالول و لینالیل در این عصاره وجود دارند که التهاب، درد و خارش را کاهش می‌دهند. لاوندر همچنین باعث تسریع در درمان بافت آسیب دیده می‌شود و خاصیت ضدمیکروبی دارد.


این روزها که به تعطیلات نزدیک می‌شویم و بازار سفرهای نوروزی داغ است، باید برخی نکات را برای حفظ سلامتی در سفر رعایت کنیم. یکی از مسائلی که معمولا در سفرهای تفریحی به ویژه سفرهایی که با کمپ و چادر زدن همراه هستند، پیش می‌آید، گزیدگی و نیش حشرات است. بسیاری از افراد به نیش پشه یا دیگر حشرات حساس هستند و مرتب مجبور به خاراندن محل گزیدگی هستند که این کار التهاب را بیشتر می‌کند. ما برای حل این موضوع چندین راه حل داریم. اگر هرکدام از مواد زیر را در خانه دارید، برای روز مبادا در ساک سفرتان بگذارید.

۱.    عصاره اوسطخودوس (لاوندر)

برای رهایی هرچه سریع‌تر از خارشِ ناشی ازگزش حشرات، از عصاره روغن اوسطخودوس یا همان لاوندر استفاده کنید. دو ماده به نام لینالول و لینالیل در این عصاره وجود دارند که التهاب، درد و خارش را کاهش می‌دهند. لاوندر همچنین باعث تسریع در درمان بافت آسیب دیده می‌شود و خاصیت ضدمیکروبی دارد. این عصاره را می‌‌توانید از عطاری‌ها یا داروخانه‌ها تهیه کنید.

۲.    عصاره گیاه عنبرسائل

چکاندن دوقطره از این عصاره بر روز محل گزیدگی، سریعا التهاب پوست را کم کرده و باکتری‌ها را از بین می‌برد. همچنین این عصاره باعث سفت شدن پوست و ترمیم سریع‌تر محل گزیدگی می‌شود.

۳.    نمک

مقداری نمک را با چند قطره آب مخلوط کنید به صورتی که غلظت داشته باشد. سپس بر روی محل گزیدگی و کمی اطراف آن بمالید. نمک خاصیت ضدعفونی دارد و التهاب را کاهش می‌دهد. زیرا نمک مانع از تولید هیستامین توسط بدن شما می‌شود. هیستامین همان ماده‌ای است که حس خارش را تحریک می‌کند.

۴.    جو پرک

اگر مقداری جو پرک در دسترس دارید، آن را در آب بریزید و اجازه دهید کمی بماند تا حسابی نرم شود. جو پرک خیس شده و خمیری را بر روی محل گزیدگی بگذارید، خواهید دید که التهاب آن کاهش می‌یابد.

۵.    سرکه سیب

بسیاری از افراد برای درمان هر مشکلی از جمله گزیدگی، از سرکه سیب استفاده می‌کنند و همیشه یک بطری از آن را با خود به همراه دارند. ممکن است ابتدا که آن را بر روی محل گزیدگی می‌مالید، احساس سوزش یا التهاب کنید، اما خاصیت آنتی‌باکتریالی و آنتی‌هیستامینی آن باعث از بین رفتن احساس خارش و ترمیم سریع‌تر محل گزیدگی می‌شود.

۶.    برگ چغندر

برگ چغندر، برخلاف آنچه در ضرب‌المثل‌ها به کار می‌رود بسیار پرخاصیت است. یکی از اثرات اعجاب‌انگیز آن، کاهش التهاب، درد و تورم در ضایعات پوستی است. برای درمان گزیدگی، فقط کافیست برگ تازه آن را با دست له کنید و شیره برگ را بر روی محل نیش حشره بمالید.

۷.    پیاز

پیاز ماده‌ای است که همه جا در دسترس شما است. ممکن است پس از مالیدن پیاز بر روی محل گزیدگی، ابتدا احساس سوزش کنید به ویژه اگر زخم شما باز باشد، اما اثر مثبت آن طولانی مدت خواهد بود. پیاز سرشار از کوئرستین است که ترکیبی ضد التهاب و آنتی‌هیستامین به حساب می‌آید.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=14012

افزودن نظر