بدن ما به چند ساعت خواب نیاز دارد؟
۱۹ اسفند ۱۳۹۶

بدن ما به چند ساعت خواب نیاز دارد؟

متخصصان تاکید می‌کنند که میزان خواب مورد نیاز برای این‌که هر فرد بتواند سالم، هوشیار و فعال زندگی کند، به سن و بسیاری از ویژگی‌های فردی دیگر مرتبط است. با این‌حال، بیشتر بزرگسالان حداقل به ۷ ساعت خواب شبانه یا حتی بیشتر نیاز دارند.


خواب برای عملکرد ذهن از اهمیت بالایی برخوردار است. هوشیاری مناسب، قوای حافظه، ‌تنظیم خلق‌وخو و سلامت بدنی هم تحت تاثیر خواب قرار دارند. بنابراین، خواب مطلوب را می‌توان از کلیدهای اصلی برای دستیابی به سلامت بدنی و ذهنی مناسب تلقی کرد، اما این‌که هر فردی دقیقا به چه میزان از خواب شبانه نیاز دارد، به سن و مرحله رشد او وابسته است. 
با توجه به این توضیحات، واضح است که کمبود خواب یا خواب بی‌کیفیت می‌تواند از عوامل اثرگذار در ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها و مشکلات باشد. بیماری دیابت و مرض چاقی،‌ فقط دو مورد از مهم‌ترین موارد مرتبط با کمبود خواب محسوب می‌شوند. 


نیاز به خواب در طول دوره‌های سنی مختلف، تغییر می‌کند 


متخصصان تاکید می‌کنند که میزان خواب مورد نیاز برای این‌که هر فرد بتواند سالم، هوشیار و فعال زندگی کند، به سن و بسیاری از ویژگی‌های فردی دیگر مرتبط است. با این‌ حال، بیشتر بزرگسالان حداقل به ۷ ساعت خواب شبانه یا حتی بیشتر نیاز دارند. 
گروهی متشکل از ۱۸ متخصص با همکاری The National Sleep Foundation، بیش از ۳۰۰ مطالعه در زمینه خواب را بررسی کرده‌اند تا بتوانند میزان ایده‌آل خواب را برای هر فرد در گروه‌های سنی مختلف به‌دست بیاورند. جدول نهایی آنان به ترتیب زیر است: 
- نوزادان (۰ تا ۳ ماهه): ۱۴ تا ۱۷ ساعت 
- نوزادان (۴ تا ۱۱ ماهه): ۱۲ تا ۱۵ ساعت 
- کودکان نوپا (۱ تا ۲ ساله): ۱۱ تا ۱۴ ساعت 
- کودکان پیش از سن مدرسه (۳ تا ۵ ساله): ۱۰ تا ۱۳ ساعت 
- کودکان در سن مدرسه (۶ تا ۱۳ ساله): ۹ تا ۱۱ ساعت 
- نوجوانان (۱۴ تا ۱۷ ساله): ۸ تا ۱۰ ساعت 
- جوانان (۱۸ تا ۲۵ ساله): ۷ تا ۹ ساعت 
- بزرگسالان (۲۵ تا ۶۴ ساله): ۷ تا ۹ ساعت 
- سالمندان (بالای ۶۵ سال): ۷ تا ۸ ساعت 


جنسیت بر الگوهای خواب تاثیر می‌گذارد 


اگرچه بیشتر مردان و زنان حدودا به ۷ تا ۸ ساعت خواب شبانه نیاز دارند، اما الگوهای خواب آنان معمولا متفاوت است. زنان معمولا بیشتر از مردان می‌خوابند و عموما خواب سبک‌تری دارند که راحت‌تر شکسته می‌شود. بسیاری از زنان نیز مبتلا به اختلالات خواب نهفته هستند. 
مشکلاتی که می‌توانند خواب زنان را مختل کنند، عبارت‌اند از افسردگی، حوادث مهم در زندگی (مانند طلاق)، بارداری، تغییرات هورمونی ناشی از یائسگی و خود اختلال‌های خواب که می‌توانند شامل مواردی مانند آپنه انسدادی و سندرم پای بی‌قرار باشند. همچنین مشکلات و بیماری‌هایی مانند آرتریت، کمردرد و فیبرومیالژیا نیز از عوامل مختل‌کننده محسوب می‌شوند. در ضمن، مطالعات نشان می‌دهند عاملی که هم خواب زنان و هم خواب مردان را مختل می‌کند، استرس شغلی است. 
عوامل استرس‌زایی که باعث اختلال در خواب مردان می‌شوند نیز شامل چنین مواردی هستند: مسائل مربوط به ازدواج و طلاق، مسائل فرزندان، استخدام و اشتغال، و پول. دیگر علت‌های نیز عبارت‌اند از اختلال‌های خواب، مصرف مواد مخدر، افسردگی و مشکلاتی مانند صرع و بیماری‌های قلبی. 
خروپف هم عامل دیگری است که می‌تواند از خواب شبانه مطلوب جلوگیری کند. مطالعات نشان می‌دهند که درصد قابل توجهی از مردم به درجاتی از خروپف شبانه مبتلا هستند و دلایل پشت این عامل می‌تواند باز هم به جنسیت مربوط باشد. مردان عمدتا دارای مسیرهای تنفسی‌ای باریک‌تر نسبت به زنان هستند و همین مساله باعث می‌شود که تنفس مردان در شب با صدای بیشتری همراه شود. 
 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13989

افزودن نظر