4 درمان خانگی برای درمان عرق دست و پا
۰۹ فروردین ۱۳۹۷

۴ درمان خانگی برای درمان عرق دست و پا

استفاده از سرکه هم برای درمان تعرق دست و پا بسیار مفید خواهد بود. مصرف سرکه علاوه بر کاهش میزان عرق به از بین بردن بوی بد پا هم کمک زیادی خواهد کرد. استفاده از سرکه، محیطی اسیدی ایجاد می‌کند که باکتری‌ها قادر به ادامه حیات در آن نخواهند بود. می‌توانید در این درمان از هر نوع سرکه‌ای که در ‌دسترس دارید استفاده کنید. برای مثال سرکه سیب یکی از بهترین گزینه‌های پیش روی شما است.


تعریق بیش از حد دست و پا عارضه ناخوشایند و حتی در مواقعی خجالت ‌برانگیز است. امروزه در بازار، لوازم بهداشتی و محصولات ضدتعریق شیمیایی گوناگونی وجود دارد که استفاده طولانی مدت از آن‌ها می‌تواند باعث سمی شدن بدن ما ‌شود. خوشبختانه، درمان‌های طبیعی وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید از تعریق بیش از حد دست‌ها و پاها جلوگیری کنید.

۱-    جوش‌شیرین

جوش‌شیرین خواص و موارد مصرف زیبایی گوناگونی دارد. اما زمانی که صحبت از درمان‌ خانگی مفیدی برای پیشگیری بیش از اندازه تعریق  بدن‌مان در میان باشد، جوش‌شیرین یکی از بهترین روش‌های موثر پیش روی ما است. این ماده طبیعی با تنظیم میزان pH بدن در از بین بردن بوی نامطبوع آن هم بسیار موثر است.
روش استفاده:
-    مقداری جوش‌شیرین را با نسبت ۱ به ۴ با مقداری آب‌گرم در یک ظرف یا لگن با اندازه مناسب مخلوط کنید.
-    هر شب قبل از خواب، پاها و یا دستان خود را در آن قرار دهید و بگذارید ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در محلول بماند.
-    برای اثربخشی مورد نظرتان یک هفته هر روز از این روش درمانی استفاده کنید.
نکته: می‌توانید برای جایگزین قبل از پوشیدن جوراب یا کفش مقداری جوش‌شیرین در آن بریزید.

۲-    چای سیاه

آیا شما هم طرفدار نوشیدن چای سیاه هستید؟ در حقیقت، مصرف چای سیاه تنها برای نوشیدن و خستگی در کردن نیست و موارد مصرف بسیار مفید و متفاوت دیگری هم دارد. شما می‌توانید از چای سیاه به عنوان یک درمان‌گر عالی برای رفع تعریق زیاد دست‌ها و پاهای خود استفاده کنید. چای سیاه حاوی تانیک اسید است که برای از بین بردن باکتری‌ها که عامل بوی بد بدن هم هستند بسیار مناسب است. مصرف چای سیاه کمک می‌کند تا منافذ باز پوست پا که محل زندگی و رشد باکتری‌های مضر هستند بسته شود و بدین شکل از تعریق بیش از اندازه آن هم جلوگیری شود.
روش استفاده:
-    ابتدا، ۲ عدد چای کیسه‌ای را در ۳ فنجان آب بجوشانید.
-    سپس، نیم‌لیتر آب ولرم به آن اضافه کنید تا دمای آن کاهش یابد.
-    پاها یا دستان خود را در این محلول قرار دهید و بگذارید ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در آن بماند.
-    تا حاصل شدن نتیجه مورد نظرتان یک هفته از این شیوه درمانی استفاده کنید.

۳-    سرکه

استفاده از سرکه هم برای رفع این عارضه ناخوشایند بسیار مفید خواهد بود. مصرف سرکه علاوه بر کاهش میزان عرق به از بین بردن بوی بد پا هم کمک زیادی خواهد کرد. استفاده از سرکه، محیطی اسیدی ایجاد می‌کند که باکتری‌ها قادر به ادامه حیات در آن نخواهند بود. می‌توانید در این درمان از هر نوع سرکه‌ای که در ‌دسترس دارید استفاده کنید. برای مثال سرکه سیب یکی از بهترین گزینه‌های پیش روی شما است.
روش استفاده:
-    ابتدا یک‌ و یک‌دوم فنجان سرکه را با ۶ تا ۸ فنجان آب‌جوش مخلوط کنید.‌
-    سپس پاها یا دستان خود را در محلول قرار دهید و بگذارید ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در آن بماند.
-    برای رفع بوی تند و تیز سرکه، پوست خود را با یک صابون ملایم بشویید تا کاملا پاک شود.

۴-    زنجبیل

زنجبیل یک درمان‌گر موثر برای کاهش تعریق پوست به خصوص در ناحیه پاها است. این ماده طبیعی خاصیت آنتی‌باکتریالی دارد و از رشد باکتری‌ها در منافذ باز پوست به شکل چشمگیری پیشگیری می‌کند و هم‌زمان پوست شما را سم‌زدایی می‌کند.
روش استفاده:
-    مقداری زنجبیل تازه را پوست بگیرید و بعد از اینکه آن را رنده یا له کردید به ۱ لیوان آب داغ اضافه کنید بگذارید ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در آب بماند.
-    بعد از گذشت مدت زمان لازم محلول را از صافی رد کنید و پاهای‌تان را در آن ماساژ دهید.
-    سعی کنید هر شب قبل از خواب از این شیوه درمانی استفاده کنید.
-    برای نتیجه مورد نظرتان طی دو هفته متوالی، هر روز این کار را انجام دهید.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13982

افزودن نظر