3 راه سریع و طبیعی برای رفع سفیدی روی زبان
۱۷ اسفند ۱۳۹۶

۳ راه سریع و طبیعی برای رفع سفیدی روی زبان

استفاده از ماست یکی از ساده‌ترین روش‌هایی است که با کمک آن می‌توانید سفیدی روی زبان را از بین ببرید. ماست دارای خاصیت پروبیوتیک است و می‌تواند برای از بین بردن قارچ‌ها که معمولا از شایع‌ترین دلایل سفید رنگ شدن زبان هستند بسیار مناسب باشد. در این روش درمانی کافی است تا شب‌ها قبل از خواب ۲ قاشق غذا‌خوری ماست را در دهان خود بریزید و بگذارید در طول شب در دهان‌تان باقی بماند.


همان‌طور که می‌دانید زبان یکی از حیاتی‌ترین و مهم‌ترین اعضا بدن ما برای صحبت کردن، عمل بلع و چشیدن غذاها است. با علم بر این موضوع تمیزی و نگهداری صحیح از این عضو مهم بسیار ضروری است. معمولا یک زبان سالم صورتی رنگ است و زمانی که به رنگ سفید متمایل می‌شود خبر از وجود باکتری‌ها، سلول‌های مرده و غیره می‌دهد. سفید رنگی زبان همراه با وجود نقاط سفید رنگ و ظاهر شدن حفره‌های کوچک روی آن است. اغلب اوقات این تغییر رنگ موقتی بوده و برای بدن خطر‌ساز نمی‌شود. اما در بعضی موارد این تغییر رنگ نشانه بارزی از وجود بیماری خاص است و باید دلیل ایجاد آن ریشه‌یابی و هر چه سریع‌تر درمان لازم آغاز شود. 
معمولا دلایل شایع ایجاد این عارضه عبارتند از:
- بیماری یا عفونت
- محرک‌های محیطی
- واکنش به مصرف داروهای خاص
- کم شدن آب بدن
- عدم رعایت بهداشت دهان
- تورم یا التهاب زبان
- مصرف غذاهای تند
اما درمان‌های طبیعی موثر برای رفع این عارضه کدامند؟


۱- نمک 


نمک یکی از موثرترین روش‌های درمانی برای رفع سفیدی زبان است. در حقیقت، استفاده از نمک تنها باعث برطرف شدن سفید رنگی زبان نمی‌شود و می‌تواند به بهداشت بیشتر دهان‌تان هم کمک زیادی ‌کند. استفاده از نمک باعث لایه‌برداری طبیعی سلول‌های مرده درون دهان و روی سطح زبان می‌شود. این ماده طبیعی خاصیت ضدعفونی کننده دارد و با از بین بردن باکتری‌های مضر باعث رفع بوی بد دهان می‌شود. به طور کلی برای استفاده از نمک ۲ راه‌کار متفاوت وجود دارد:


راه کار اول: غر‌غره کردن آب‌نمک


مواد لازم: 


- نمک ۱ قاشق چای‌خوری
- آب‌گرم ۱ لیوان
نمک را در آب‌گرم حل کنید و بعد آن را غر‌غره کنید. سعی کنید ۲ تا ۳ بار در روز از این درمان استفاده کنید تا سفیدی زبان کاملا بر‌طرف شود.


راه کار دوم: مسواک زدن با نمک


مواد لازم: 


- نمک ۱ قاشق چای‌خوری
- مسواک
نمک را روی زبان خود بریزید و با استفاده از مسواک تمامی سطح روی آن را تمیز کنید. ۱ دقیقه مسواک بزنید و بعد آن را با آب ‌گرم بشویید. برای نتیجه مثبت، ۲ بار در روز از این شیوه استفاده کنید. 


۲- ماست


استفاده از ماست یکی از ساده‌ترین روش‌هایی است که با کمک آن می‌توانید سفیدی روی زبان را از بین ببرید. ماست دارای خاصیت پروبیوتیک است و می‌تواند برای از بین بردن قارچ‌ها که معمولا از شایع‌ترین دلایل سفید رنگ شدن زبان هستند بسیار مناسب باشد. در این روش درمانی کافی است تا شب‌ها قبل از خواب ۲ قاشق غذا‌خوری ماست را در دهان خود بریزید و بگذارید در طول شب در دهان‌تان باقی بماند. توصیه می‌شود برای اثر‌بخشی کامل و مورد نظرتان، روزانه از این درمان استفاده کنید. همچنین پیشنهاد می‌کنیم هر روز نصف کاسه ماست بخورید تا محیط درون دهان‌تان تمیز باقی بماند.


۳- روغن آرگان


روغن آرگان خاصیت ضد‌قارچی، آنتی‌اکسیدانی و ضدالتهابی دارد و برای پاک‌سازی محیط دهان می‌تواند گزینه بسیار مناسبی باشد. به خاطر داشته باشید دهان ورودی بسیاری از میکروب‌ها و باکتری‌های مضر برای بدن ما است و به طور کلی شیوه استفاده از روغن‌های گیاهی به منظور تمیز نگه داشتن محیط دهان بسیار کارآمد است و می‌تواند در درمان بسیاری از بیماری‌های ناشناخته موثر باشد. در این روش قبل از مسواک زدن ۱ قاشق غذا‌خوری روغن آرگان را در دهان خود  بریزید و آن را در همه دهان‌تان بگردانید، از زیر زبان گرفته تا در بین دندان‌ها. ۱۵ دقیقه روغن را در دهان‌تان نگه دارید و به چرخش آن ادامه دهید تا روغن شیری رنگ شود. سپس روغن را از دهان خود بیرون بریزید و با آب گرم دهان‌تان را بشویید. برای سالم و تمیز نگه داشتن زبان خود سعی کنید روزانه ۱ مرتبه از این شیوه درمانی استفاده کنید.
 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13977

افزودن نظر