10 راز زنان خوشحال؛ به بهانه روز مادر
۱۷ اسفند ۱۳۹۶

۱۰ راز زنان خوشحال؛ به بهانه روز مادر

اگر به سختی موفقیتی به دست آورده‌اید، به آن افتخار و خودتان را تشویق کنید. این کاری نیست که هرکسی بتواند انجام دهد. اگر پس از یک سال عرق ریختن در باشگاه به وزن ایده‌آل‌تان رسیدید، موفقیت‌تان را با دیگران به اشتراک بگذارید. هرکسی قادر به تعریف و تمجید کردن از خودش نیست زیرا بسیاری فکر می‌کنند این کار نادرست است. خط باریکی بین تعریف از خود ناشی از خوشحالی و خودپسندی وقیحانه است.


خوشحال بودن، هنری است که فقط برخی افراد در آن مهارت دارند. دلیل آن این است که ما همیشه به خودمان می‌گوییم یک وقت دیگر. اکثر ما، در زیر فشار کارها و مسئولیت‌های روزانه‌مان و اتفاقات هم‌زمان با آن‌ها که می‌توانند لذت بیشتری برای ما داشته باشند، کارمان را انتخاب می‌کنیم. فرد بریانت، دکترای روانشناسی اجتماعی از دانشگاه لویولا شیکاگو، بیش از ۲۰ سال است که بر روی "پروسه بنده فکر شدن" تحقیق می‌کند. کاری که افراد همیشه خوشحال به آن دست یافتند. او ۱۰ تکنیک رضایتمندی کشف کرده است که در اختیار ما می‌گذارد:


۱. گسترش شادی


اجازه دهید دخترتان بداند که خرید کردن به همراه او، چقدر برای شما لذت‌بخش است. به همسرتان به خاطر تعریف پیش از انتظار رئیس‌تان از شما، فخر بفروشید. به دوست قدیمی‌تان ایمیل بزنید و با او خاطرات خوش گذشته را مرور کنید. به اشتراک گذاشتن خاطرات و تجربیات خوب با دیگران، یکی از قوی‌ترین و مؤثرترین راه‌های گسترش خوشحالی است. با این کار احساسات خوب دوباره زنده می‌شوند و حاطرات محو نمی‌شوند.


۲. به خاطرات، رنگ و بو بدهید


خاطراتی را به یاد بیاورید که برای شما لذت به همراه داشته‌اند. آیا شال قرمز و پشمی‌تان را به خاطر نرمی و لطافتش دوست دارید یا چون بوی آن برای شما یادآور بازی‌های دوران کودکی در برف است؟ ارتباط دادن لحظات شاد با رازهای پشت آن‌ها، به آن‌ها قدرت می‌دهد. البته مراقب باشید در این کار افراط نکنید به طوری که شادی همان لحظه را از دست بدهید. فقط کافی است دلیلی برای تحلیل و تحسین کردن خاطرات داشته باشید.


۳. به خودتان ببالید


اگر به سختی موفقیتی به دست آورده‌اید، به آن افتخار و خودتان را تشویق کنید. این کاری نیست که هرکسی بتواند انجام دهد. اگر پس از یک سال عرق ریختن در باشگاه به وزن ایده‌آل‌تان رسیدید، موفقیت‌تان را با دیگران به اشتراک بگذارید. هر کسی قادر به تعریف و تمجید کردن از خودش نیست زیرا بسیاری فکر می‌کنند این کار نادرست است. خط باریکی بین تعریف از خود ناشی از خوشحالی و خودپسندی وقیحانه است.


۴. حواس پنج‌گانه را تنظیم کنید


یک کلک آسان برای کنترل حواس وجود دارد. برای مثال چشمان‌تان را ببندید و یک تکه شکلات کاکائویی را در دهان‌تان بچرخانید، یا ریه‌های‌تان را از هوای شور کنار دریا پر کنید یا به صدای بازی و خنده کودکان گوش دهید. جلوی برخی از حواس را گرفتن، تمرکز حواس دیگر را بالا می‌برد و این کار لذت بردن از لحظات، به ویژه لحظات زودگذر را بیشتر می‌کند.
 یا ریه‌های‌تان را از هوای شور کنار دریا پر کنید یا به صدای بازی و خنده کودکان گوش دهید. جلوی برخی از حواس را گرفتن، تمرکز حواس دیگر را بالا می‌برد و این کار لذت بردن از لحظات، به ویژه لحظات زودگذر را بیشتر می‌کند.


۵. با بدترین‌ها مقایسه کنید


مقایسه کردن لحظات و اتفاقات، با لحظات بهتر از آن، فقط ما را محروم می‌کند. اما مقایسه کردن لحظه‌ای که در آن هستیم با آنچه می‌توانست بدتر باشد، اجازه می‌دهد از شرایطی که در آن هستیم لذت ببریم. برای مثال از اینکه پروژه‌تان را زودتر از آن‌چه قرار بود تمام کردید، یا اینکه آسمان، حداقل از آنچه پیش‌بینی هواشناسی گفته بود، آفتابی‌تر است.


۶. بخند تا دنیا به رویت بخندد


این یک اصل است که داشتن چهره خوشحال، با وجود ناراحتی درونی، منجر به شادی درونی می‌شود. حتی اگر مسئله‌ای ناراحت‌تان کرده، هنگام دیدن یک فیلم کمدی بلند بخندید و وقتی از جلوی آینه رد می‌شوید به خودتان لبخند بزنید. بهترین راه کشتن خوشحالی و لذت، سرکوب کردن آن است.


۷. لحظات مهم را بقاپید


هرچه خاطره‌ای کم‌ارزش‌تر باشد، سخت‌تر می‌توان آن را تا ابد به یاد آورد. به یاد داشته باشید که زمان گذرا است اما موقتی بودن لحظات شاد دلیل بر عدم به خاطر سپردن آن‌ها نمی‌شود.


۸. از افکار منفی دوری کنید


جهان به اندازه کافی بدبین دارد. پیرامون افکار منفی مانند خود مقصر دانستن یا نگرانی درباره قضاوت دیگران نگردید زیرا می‌توانند لذت‌ها را از بین ببرند. زمانی که احساس کردید خوشحال هستید، آن را بسط بدهید، به آن فضا برای رشد بدهید. با خودتان تأمل نکنید که چرا مستحق این خوشحالی نیستید؟ چه اشتباهی رخ داده؟ اگر چه اتفاقی می‌افتاد بهتر بود؟


۹. بیشتر شکرگذار باشید


مسئله‌ای را که به خاطر آن خوشحال هستید به خاطر بسپارید حتی اگر شده یک صندلی خالی در مترو شلوغ باشد یا یک دعوت‌نامه از یک دوست جدید. نیازی نیست افراط کنید فقط یک "متشکرم" ساده گفتن به یک دوست، یک غریبه یا حتی خدا، ما را از لذت لحظه‌ای که در آن هستیم یا اتفاقی که رخ داده است باخبر می‌کند.


۱۰. غرق در لحظه شوید


زمانی که خودمان را در زمان حال غرق می‌کنیم، بدون اینکه نگران قضاوت یا تحلیل دیگران از خودمان باشیم، عمیقا از لحظاتی که می‌گذرانیم لذت خواهیم برد. در یک اتاق تاریک، با هدفون به موسیقی دلخواه‌تان گوش دهید. در رمانی که نمی‌توانید زمینش بگذارید غرق شوید. یک روز تعطیل هرچقدر زمان دوست دارید به سرگرمی مورد علاقه‌تان اختصاص دهید.
 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13976

افزودن نظر