خطرات چرت زدن طولانی را جدی بگیرید!
۰۸ فروردین ۱۳۹۷

خطرات چرت زدن طولانی را جدی بگیرید!

اگر مدت‌زمان چرت زدن به بیشتر از ۴۰ دقیقه برسد، خطر ابتلا به سندرم متابولیک هم افزایش می‌یابد. به‌عنوان مثال، چرت‌های بیش از ۹۰ دقیقه در ساعات روز، خطر ابتلا به سندرم متابولیک را حدود ۵۰ درصد نسبت به حالت عادی بیشتر می‌کند. سندرم متابولیک شامل بیماری‌ها و مشکلات مختلفی از جمله فشار خون بالا، کلسترول خون بالا، قند خون بالا و داشتن چربی اضافی در ناحیه شکم می‌شود.


درحالی که خوابیدن به اندازه کافی از کلیدهای اصلی برای داشتن سلامت مطلوب است، اما یکی از مطالعات اخیر نشان می‌دهد که چرت زدن در ساعات روز برای قلب مفید نیست. 
محققان در این مطالعه دریافته‌اند که خواب‌آلودگی در طول روز و چرت‌های طولانی می‌توانند با خطرات مختلفی برای سلامت قلب مرتبط باشند. درواقع، این وضعیت با افزایش خطر ابتلا به مجموعه‌ای از مشکلات برای سلامتی همراه است که اصطلاحا به آن سندرم متابولیک می‌گویند. بنابراین، همین دو عامل می‌توانند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و بیماری دیابت را افزایش بدهند. 
سندرم متابولیک شامل بیماری‌ها و مشکلات مختلف از جمله فشار خون بالا، کلسترول خون بالا، قند خون بالا و داشتن چربی اضافی در ناحیه شکم می‌شود. 
در این مطالعه، یافته‌های مربوط به ۲۱ مورد از مطالعات دیگر مورد سنجش و ارزیابی قرار گرفتند که مجموعا شامل بیش از ۳۰۷ هزار نفر می‌شدند. یافته‌های این سنجش جامع نشان می‌دهند که اگر افراد برای مدتی کوتاه‌تر از ۴۰ دقیقه چرت بزنند، با افزایش خطر ابتلا به سندرم متابولیک مواجه نمی‌شوند. حتی اگر میزان چرت به کمتر از ۳۰ دقیقه برسد، این خطر تا حدی کمتر هم می‌شود. 
با این‌حال،‌ محققان می‌گویند که اگر مدت‌زمان چرت زدن به بیشتر از ۴۰ دقیقه برسد، خطر ابتلا به سندرم متابولیک هم افزایش می‌یابد. به‌عنوان مثال، چرت‌های بیش از ۹۰ دقیقه در ساعات روز، خطر ابتلا به سندرم متابولیک را حدود ۵۰ درصد نسبت به حالت عادی بیشتر می‌کند. 
یافته‌های این ارزیابی کلی نشان می‌دهند که اگر مدت‌زمان چرت زدن در روز به بیش از یک ساعت برسد و فرد با خستگی مفرط مواجه شود، ‌خطر ابتلا به بیماری دیابت نوع ۲ در او حدود ۵۰ درصد افزایش پیدا می‌کند. با این‌حال، این مطالعه فقط وجود ارتباط بین این عوامل را نشان می‌دهد و اثبات نمی‌کند که خوابیدن اضافی در طول روز مستقیما باعث ابتلا به سندرم متابولیک می‌شود. 
دکتر توموهیدو یامادا (متخصص دیابت در دانشگاه توکیو و مسئول این مطالعه) می‌گوید: «چرت زدن به‌طور گسترده‌ای در میان مردم جهان شایع شده است. بنابراین، شفاف‌سازی رابطه بین چرت زدن و بیماری‌های متابولیک می‌تواند استراتژی جدیدی برای درمان در اختیار پزشکان قرار بدهد، خصوصا به این دلیل که میزان ابتلا به بیماری‌های متابولیک هم در سرتاسر جهان روبه‌افزایش است». 
 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13968

افزودن نظر