مراقبت‌های سفر در سه‌ماهه سوم بارداری
۰۶ فروردین ۱۳۹۷

مراقبت‌های سفر در سه‌ماهه سوم بارداری

سفرهای هوایی طولانی در سه‌ماهه سوم بارداری می‌توانند خطر شکل‌گیری لخته خون و وریدهای واریسی را بیشتر کنند. پس اگر مجبور به انجام دادن چنین سفرهایی هستید، حتما از وسیله‌های کمکی استفاده کنید تا گردش خون در بدن‌تان وضعیت مطلوب را داشته باشد.


ماه‌های پایانی بارداری که شما را هرچه بیشتر به زایمان نزدیک می‌کنند، زمان مناسبی برای وقت‌گذرانی‌های شخصی هستند. البته رعایت نکات احتیاطی همچنان در این دوره اهمیت دارند. 
اگرچه مراجعه به مکان‌هایی مانند استخر در سه‌ماهه دوم بهتر است، ‌اما هیچ دلیلی وجود ندارد که از رفتن به چنین مکان‌هایی در سه‌ماهه سوم بارداری بترسید. فقط باید بدانید که همه شیوه‌های درمانی در این دوران برای شما مناسب نیستند. 
درمانگر شما نیز باید بداند که کدام شیوه‌های درمانی، محصولات و عصاره‌های گیاهی در این مرحله از بارداری بی‌خطر هستند و کدام یک از آن‌ها وضعیت شما و کودک‌تان را به خطر می‌اندازند. کارهایی مانند ماساژ نیز باید در حالت نشسته انجام شوند، نه درازکش. همچنین شما باید در سه‌ماهه سوم بارداری از محیط‌های بیش از حد گرم و پُر از بخار مانند حمام‌های داغ یا سونای بخار دوری کنید، چون این فضاها می‌توانند به نوزاد آسیب برسانند. 
این دوران، فرصت بی‌نظیری را برای برقراری پیوند عمیق با نوزاد و آماده شدن برای شروع دوران مادری در اختیار شما قرار می‌دهد. پس از این زمان برای تمرکز بر حرکات کودک استفاده کنید، برایش آواز بخوانید و حتی با او حرف بزنید. درواقع، مرحله برقراری پیوند با نوزاد پس از زایمان شروع نمی‌شود، بلکه مقدمات آن باید در سه‌ماهه سوم بارداری در نظر گرفته شود. 
اگر به استخرهای خصوصی دسترسی دارید، شنا کردن آرام و ملایم می‌تواند راه فوق‌العاده‌ای برای کسب آرامش باشد. البته پیش از این کار حتما با پزشک خودتان مشورت کنید. 
در ضمن، در صورت امکان از سفر کردن به مکان‌هایی که نیازمند واکسیناسیون هستند، اجتناب کنید. همچنین سفر به مناطقی که خطر ابتلا به بیماری‌هایی مانند زیکا در آن‌ها وجود دارند، کاملا برای زنان باردار ممنوع است. اگر مجبور هستید که به این مناطق سفر کنید، حتما این موضوع را به پزشک خودتان اطلاع بدهید. 
سفرهای هوایی طولانی هم می‌توانند خطر شکل‌گیری لخته خون و وریدهای واریسی را بیشتر کنند. پس اگر مجبور به انجام دادن چنین سفرهایی هستید، حتما از وسیله‌های کمکی استفاده کنید تا گردش خون در بدن‌تان وضعیت مطلوب را داشته باشد. 
 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13927

افزودن نظر