6 راه برای پیشگیری از چاقی در تعطیلات سال نو
۰۶ فروردین ۱۳۹۷

۶ راه برای پیشگیری از چاقی در تعطیلات سال نو

یکی از کارهایی که باید در تعطیلات سال نو جدی بگیرید، پیاده‌روی است. این پیاده‌روی‌ها می‌توانند همراه با دوستان یا اعضای خانواده هم باشند. پیاده‌روی علاوه بر این‌که کالری‌های مازاد را می‌سوزاند، افراد را حداقل برای مدتی از غذاها دور می‌کند. افرادی که در تعطیلات سال نو بیش از حد بی‌تحرک می‌مانند، بهتر است که از این جلسات پیاده‌روی برای جلوگیری از افزایش وزن کمک بگیرند.


۱. هرگز کاملا گرسنه به مهمانی نروید 


روان‌شناسان می‌گویند که داشتن برنامه‌ریزی در تعطیلات سال نو می‌تواند نظم و انضباط خوبی به شما بدهد و از شما در مقابل وسوسه‌های ناگهانی محافظت کند. بخشی از این برنامه‌ریزی به حضور در مهمانی‌های سال نو برمی‌گردد که افراد را در معرض خوراکی‌ها و غذاهای پُرکالری قرار می‌دهد. اگر می‌خواهید از وسوسه‌ در این موقعیت‌ها خلاص شوید،‌ هرگز با شکم کاملا گرسنه به مهمانی نروید و حتما یک میان‌وعده مغذی و سالم قبل از رفتن به مهمانی بخورید. اگر به هر دلیلی با حالت کاملا گرسنه به مهمانی رسیدید، ابتدا یکی‌ دو لیوان آب بنوشید. 


۲. حواس خودتان را پرت کنید 


بسیاری از افراد فراموش می‌کنند که مهمانی‌های سال نو به مسائلی فراتر از غذاها و خوراکی‌ها اختصاص دارند. پس نباید به این مهمانی‌ها به‌عنوان یک جشن غذایی نگاه کنید! متخصصان تاکید می‌کنند که همنشینی و هم‌صحبتی با دوستان و اعضای خانواده، باید به اصل اول در مهمانی‌های سال نو تبدیل شود. درواقع،‌ منحرف کردن ذهن و حواس از غذاها و معطوف کردن‌شان به کارهایی جدا از مسائل تغذیه‌ای از اهمیت بالایی برخوردار است. روان‌شناسان می‌گویند که گفت‌وگو، یکی از بهترین شیوه‌ها برای پرت کردن حواس از سمت غذاها است. 


۳. آرامش خودتان را حفظ کنید 


آیا تا کنون در مهمانی‌ها خودتان را مجبور کرده‌اید که فقط در نیم ساعت ابتدایی غذا یا خوراکی بخورید؟! به‌گفته متخصصان، این استراتژی کاملا اشتباه است، چون شما را سراسیمه می‌کند و باعث می‌شود که خیلی سریع غذاها و خوراکی‌ها را بجوید. 
درواقع، حفظ آرامش و غذا خوردن صحیح،‌ یکی از مهم‌ترین نکات برای کنترل اشتها است. به همین دلیل متخصصان می‌گویند که بین هر لقمه‌ای که می‌جوید،‌ حتما قاشق و چنگال را روی میز رها کنید و بعد از پایان لقمه قبلی، سراغ لقمه تازه بروید. 


۴. مراقب شام‌های سلف سرویس باشید 


وقتی که شام در قالب سلف سرویس و آزاد سِرو می‌شود، باید کاملا هوشمندانه عمل کنید. انتخاب کوچک‌ترین ظرف‌های ممکن و تنبار نکردن مواد غذایی روی هم در بشقاب، ‌دو اصل مهم برای جلوگیری از پُرخوری در چنین موقعیت‌هایی هستند. همچنین شما در شام‌های سلف سرویس باید سراغ ساده‌ترین و سالم‌ترین مواد غذایی بروید. میوه‌های تازه، سبزی‌های تازه و غذاهای مانند میگو، بهترین انتخاب‌ها در این موقعیت‌ها هستند. به‌علاوه، دوری از سس‌ها و چاشنی‌های خامه‌ای و چرب نیز برای شما ضرورت دارد. 


۵. مصرف شیرینی‌ها را کنترل کنید 


وقتی که در مهمانی‌های سال نو سراغ دسرها می‌روید،‌ باید انتخاب درست را انجام بدهید. پیش از هر چیز، حجم دسر مصرفی باید محدود و کم باشد. علاوه بر این، باید سالم‌ترین دسر ممکن را انتخاب کنید. انتخاب چندین دسر با همدیگر و رساندن حجم دسر مصرفی به اندازه یک غذای اصلی، از بزرگ‌ترین و رایج‌ترین اشتباهاتی هستند که در مهمانی‌ها اتفاق می‌افتند. 


۶. پیاده‌روی کنید 


یکی از کارهایی که باید در تعطیلات سال نو جدی بگیرید، پیاده‌روی است. این پیاده‌روی‌ها می‌توانند همراه با دوستان یا اعضای خانواده هم باشند. پیاده‌روی علاوه بر این‌که کالری‌های مازاد را می‌سوزاند، افراد را حداقل برای مدتی از غذاها دور می‌کند. 
افرادی که در تعطیلات سال نو بیش از حد بی‌تحرک می‌مانند، بهتر است که از این جلسات پیاده‌روی برای جلوگیری از افزایش وزن کمک بگیرند. 
 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13867

افزودن نظر