چطور در ایام عید لاغر بمانیم؟
۰۶ فروردین ۱۳۹۷

چطور در ایام عید لاغر بمانیم؟

استفاده از مواد غذایی پُرکالری را در مهمانی محدود کنید. مطالعات نشان داده‌اند که وقتی ما در مقابل مواد غذایی متنوع و دارای طعم‌ها، بوها، بافت‌ها و رنگ‌های مختلف قرار می‌گیریم،‌ اساسا دچار گرسنگی کاذب می‌شویم و بیشتر از حد مورد نیاز غذا می‌خوریم.


استراتژی: قبل از رفتن به مهمانی، یک میان‌وعده بخورید 


قبل از این‌که از خانه بیرون بیایید و به مهمان بروید،‌ حتما یک میان‌وعده سالم بخورید تا اشتهای خودتان را کنترل کرده باشید. 


ترفندها 


۱. حتما صبحانه بخورید. مطالعات نشان داده‌اند که خوردن صبحانه مناسب از پُرخوری در ادامه روز جلوگیری می‌کند. 
۲. استفاده از مواد غذایی پُرکالری را در مهمانی محدود کنید. مطالعات نشان داده‌اند که وقتی ما در مقابل مواد غذایی متنوع و دارای طعم‌ها، بوها، بافت‌ها و رنگ‌های مختلف قرار می‌گیریم،‌ اساسا دچار گرسنگی کاذب می‌شویم و بیشتر از حد مورد نیاز غذا می‌خوریم. 
۳. مواد غذایی را در مهمانی هوشمندانه انتخاب کنید و بشقاب خودتان را با مواد غذایی کم‌کالری مانند سبزی‌های برگ سبز و پروتئین‌های بدون چربی پُر کنید. 
۴. یک عدد آدامس نعناعی بدون قند بجوید. جویدن این آدامس به شما کمک می‌کند تا اشتهای کاذب را برطرف کنید. 


استراتژی: حجم وعده‌های مصرفی را مدیریت کنید 


اگر حجم وعده‌های مصرفی را به‌خوبی کنترل و مدیریت کنید،‌ از پُرخوری جلوگیری می‌کنید.


 ترفندها 


۱. از ظرف‌ها و بشقاب‌های کوچک‌تر استفاده کنید. همچنین بهتر است که از ظرف سالاد به‌عنوان ظرف مناسب برای غذای اصلی استفاده کنید. بعضی از متخصصان حتی استفاده از قاشق چای‌خوری را به‌جای قاشق غذاخوری بزرگ توصیه می‌کنند. مطالعات نشان می‌دهند که استفاده از بشقاب‌های بزرگ برای خوردن غذا یا دسر، میزان استفاده از این خوراکی‌ها را بین ۳۰ تا ۵۰ درصد افزایش می‌دهد. 
۲. از نی‌های بلند و نازک برای مصرف نوشیدنی‌ها استفاده کنید، نه نی‌های کوتاه و پهن. محققان به این نتیجه رسیده‌اند که استفاده از نی‌های پهن، میزان استفاده از نوشیدنی‌ها را ۳۰ درصد افزایش می‌دهد. 


استراتژی: محیط پیرامونی را کنترل کنید 


در مهمانی‌های خانوادگی بزرگ که معمولا با صرف شام‌های مفصل همراه هستند‌، شما باید اراده قوی داشته باشید و به تصمیم‌های خودتان پایبند بمانید. 


ترفندها 


۱. تا حد امکان، غذای خودتان را همراه با جمع‌های کوچک‌تر بخورید. یکی از مطالعات در همین زمینه نشان می‌دهد که شام خوردن همراه با ۶ نفر یا بیشتر می‌تواند میزان غذای مصرفی را ۷۶ درصد افزایش بدهد، چون مدت‌زمان استفاده از وعده‌های غذایی در این جمع‌ها طولانی می‌شود. اگر مجبور هستید که در جمع‌های بزرگ غذا بخورید، دیرتر از همه غذا خوردن را شروع کنید و زودتر از همه نیز به غذا خوردن خودتان پایان بدهید. 
۲. موقع غذا خوردن، کنار دست افرادی بنشینید که نزدیک‌ترین شرایط را به شما دارند یا معتدل‌تر غذا می‌خورند. 
۳. قبل از این‌که غذای خودتان را انتخاب کنید،‌ صبر کنید که میز یا سفره غذا کاملا چیده شود و با دقت همه گزینه‌ها را ببینید. به‌ گفته محققان، افرادی که انتخاب غذایی‌شان را در مهمانی‌ها با دقت انجام می‌دهند،‌ حداقل ۱۴ درصد کمتر از دیگران غذا می‌خورند. 
۴. بشقاب‌هایی که خالی کرده‌اید را سریعا از جلوی چشم‌تان دور نکنید تا میزان استفاده از غذاها و خوراکی‌ها را فراموش نکنید. اگر بشقاب غذای خالی‌شده جلوی چشم شما باشد، کمتر به پُرخوری وسوسه می‌شوید. 
 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13866

افزودن نظر