5 فایده مهم رابطه زناشویی
۰۳ اسفند ۱۳۹۶

۵ فایده مهم رابطه زناشویی

هورمون‌های مثبتی که به‌واسطه فعالیت زناشویی سالم در بدن تولید می‌شوند، نه‌تنها وضعیت ذهنی آرامی را ایجاد می‌کنند، بلکه آرامش مطلوبی را بدن به‌وجود می‌آورند و تجربه خواب شبانه باکیفیتی را امکان‌پذیر می‌سازند. محققان استرالیایی اخیرا به این نتیجه رسیده‌اند که ۶۴ درصد از انسان‌ها پس از فعالیت جنسی سالم، خواب شبانه مطلوبی را تجربه می‌کنند.


مانند تمرین‌های کاردیو عمل می‌کند 


اگر طرفدار تردمیل نیستید، می‌توانید از رابطه زناشویی برای بهره‌مندی از فواید تمرین‌های کاردیو کمک بگیرید. محققان می‌گویند که فعالیت جنسی، نوعی ورزش هوازی با شدت متوسط رو به بالا است که در هر دقیقه تقریبا ۳ کالری را در بدن زنان می‌سوزاند. همچنین این فعالیت مانند هر ورزش هوازی دیگری، می‌تواند قلب شما را تقویت کند، فشار خون را کاهش بدهد و خطر ابتلا به بیماری دیابت نوع ۲ را هم کمتر کند. 
با این‌ حال، متخصصان تاکید می‌کنند که شما نمی‌توانید ورزش‌های منظم روزانه را از برنامه خودتان حذف کنید. بیشتر انسان‌ها فعالیت جنسی را به‌عنوان نوعی ورزش با شدت متوسط رو به پایین تجربه می‌کنند و تقریبا در حدود ۲۰ دقیقه،‌ انرژی‌ای معادل با ۱.۶ کیلومتر پیاده‌روی عادی مصرف می‌کنند. 


می‌تواند خطر بروز حمله قلبی را کاهش بدهد 


بعضی از افراد تصور می‌کنند که فعالیت جنسی، شانس بروز حمله قلبی را افزایش می‌دهد، اما واقعیت این است که کمتر از یک درصد از حمله‌های قلبی با فعالیت جنسی مرتبط هستند. حتی در درازمدت، داشتن فعالیت زناشویی سالم و منظم می‌تواند خطر بروز حمله قلبی را کاهش بدهد. یکی از مطالعات در همین زمینه بر روی مردان میان‌سال نشان می‌دهد که داشتن فعالیت زناشویی به اندازه ۲ بار در هفته یا بیشتر، خطر بروز حمله قلبی را تا حدود زیادی کمتر می‌کند. 


استرس را به‌طور موثری کمتر می‌کند 


فعالیت جنسی سالم، ‌تولید هورمون‌های مثبت و اندورفین‌ها را در بدن بیشتر می‌کند و درنتیجه هم استرس را کاهش می‌دهد و هم به بهبود در خلق‌وخو منجر می‌شود. متخصصان می‌گویند که تجربه رابطه زناشویی سالم و موفق، که بخشی از یک زندگی مشترک سالم است، استرس را به‌طور کلی کاهش می‌دهد و احساس خوش‌بختی را در افراد بیشتر می‌کند. به‌ گفته آنان، هر فعالیتی که انسان‌ها را آرام کند و اضطراب‌شان را کاهش بدهد،‌ فواید زیادی از منظر سلامت قلبی-عروقی دارد. 


صمیمیت شما با همسرتان را حفظ می‌کند 


تنهایی به‌عنوان یکی از عوامل خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی شناخته می‌شود، در حالی که هر گونه همبستگی اجتماعی (خصوصا رابطه صمیمی و مثبت با همسر) برای قلب مفید است. خوش‌بختانه، زندگی جنسی سالم نه‌تنها برای قلب مفید است، بلکه به برقراری صمیمیت بین زوج‌ها کمک می‌کند و رابطه موفقی را میان آن‌ها شکل می‌دهد. اگر ورزش منظم را در کنار فعالیت زناشویی سالم جدی بگیرید، سلامت عمومی بدن را تقویت می‌کنید. 


به خواب بهتر کمک می‌کند 


هورمون‌های مثبتی که به‌ واسطه فعالیت زناشویی سالم در بدن تولید می‌شوند، نه‌تنها وضعیت ذهنی آرامی را ایجاد می‌کنند، بلکه آرامش مطلوبی را بدن به‌ وجود می‌آورند و تجربه خواب شبانه باکیفیتی را امکان‌پذیر می‌سازند. محققان استرالیایی اخیرا به این نتیجه رسیده‌اند که ۶۴ درصد از انسان‌ها پس از فعالیت جنسی سالم، خواب شبانه مطلوبی را تجربه می‌کنند. 
 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13835

افزودن نظر