6 دلیل ایجاد حسِ سبکی سر
۰۲ اسفند ۱۳۹۶

۶ دلیل ایجاد حسِ سبکی سر

قرار گرفتن در موقعیت‌های غافلگیرکننده که با هیجان‌زدگی ناگهانی همراه هستند، مانند غافلگیر شدن با شوخی‌های ناگهانی به مناسبت تولد، می‌تواند حالت‌هایی شبیه به سبکی سر ایجاد کند. در چنین موقعیت‌هایی، سیستم عصبی ما کاملا تحت فشار قرار می‌گیرد، فشار خون‌مان به‌طور ناگهانی ضعیف می‌شود و درنهایت با سبکی سر مواجه می‌شویم. بعضی از افراد هم در این حالت احساس می‌کنند که به‌زودی غش خواهند کرد.


۱. بدن‌تان کم‌آب شده است 


بعضی از افراد،‌ در صورت قرار گرفتن در محیط گرم و تعریقی که به دفع بیش از حد مایعات از بدن منجر شود، به‌راحتی حالاتی مانند سبکی سر یا حتی احساس غش را تجربه می‌کنند. متخصصان می‌گویند که گرمای زیاد، روندی را در سیستم عصبی به جریان می‌اندازد که در نهایت فشار خون را ضعیف می‌کند. به همین دلیل است که وقتی شما سبکی سر را به‌واسطه کم‌آبی بدن و گرمای زیاد تجربه می‌کنید، دراز کشیدن به قلب و مغز کمک می‌کند و درنهایت سریعا احساس بهتری پیدا می‌کنید. 


۲. غافلگیر و هیجان‌زده شده‌اید 


قرار گرفتن در موقعیت‌های غافلگیرکننده که با هیجان‌زدگی ناگهانی همراه هستند، مانند غافلگیر شدن با شوخی‌های ناگهانی به مناسبت تولد، می‌تواند حالت‌هایی شبیه به سبکی سر ایجاد کند. در چنین موقعیت‌هایی، سیستم عصبی ما کاملا تحت فشار قرار می‌گیرد، فشار خون‌مان به‌طور ناگهانی ضعیف می‌شود و درنهایت با سبکی سر مواجه می‌شویم. بعضی از افراد هم در این حالت احساس می‌کنند که به‌زودی غش خواهند کرد و این مساله را به دیگران هشدار می‌دهند. احساس تهوع نیز در این حالت رایج است. 


۳. بیش از حد سریع در حالت ایستاده قرار گرفته‌اید 


وقتی که بیش از حد سریع،‌ از حالت نشسته وارد حالت ایستاده می‌شوید،‌ شانس تجربه کردن سبکی سر یا حتی دیدن نقاط سیاه در دامنه بینایی بالا می‌رود. در اصطلاح تخصصی به این حالت، هیپوتانسیون ارتوستاتیک (orthostatic hypotension) می‌گویند که درواقع ضعیف شدن ناگهانی فشار خون در زمان ایستادن سریع را بیان می‌کند. این حالت غیرعادی نیست، اما اگر بیش از حد برای شما اتفاق می‌افتد یا به‌ جای بهتر شدن پس از چند دقیقه بدتر می‌شود، حتما به پزشک مراجعه کنید. 


۴. شاید دریچه‌های قلب‌تان مشکل داشته باشند 


وجود داشتن مشکل در دریچه‌های قلب معمولا مادرزادی هستند و بیشتر هم در افراد جوان مشاهده می‌شوند. مشکلات مربوط به دریچه‌های قلب می‌توانند گردش خون را محدود کنند و باعث شکل‌گیری سرگیجه یا سبکی سر، خصوصا درحین ورزش کردن، شوند. 


۵. شاید ضربان قلب‌تان نامنظم باشد 


در ضربان نامنظم قلب که با اصطلاح آریتمی هم شناخته می‌شود، قلب بیش از حد آهسته یا بیش از حد سریع می‌تپد. همین حالت می‌تواند جریان خون عادی در مغز را آشفته کند. بعضی از افراد مبتلا به آریتمی ممکن است در میانه بحث همه چیز را به‌صورت ناگهانی از یاد ببرند و یا در حال بالا رفتن از پله‌های ساختمان احساس کنند که هیچ چیز را به یاد نمی‌آورند. متخصصان می‌گویند که این تجربه‌ها به مداخله پزشکی فوری نیازمند هستند. 


۶. ناهار نخورده‌اید 


پایین آمدن بیش از حد سطح قند خون می‌تواند به سبکی سر منجر شود، چون سوخت لازم در این حالت به مغز نمی‌رسد. غذا خوردن در این حالت سریعا مشکل را برطرف می‌کند، اما اگر مبتلا به بیماری دیابت هستید و برای پایین آوردن سطح قند خون از دارو استفاده می‌کنید، سبکی سر می‌تواند از نشانه‌های اُفت شدید و خطرناک قند خون باشد که حتی با احتمال تشنج و بی‌هوشی همراه است. 
 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13823

افزودن نظر