8 کار ممنوعه برای داشتن زندگی شاد!
۲۶ بهمن ۱۳۹۶

۸ کار ممنوعه برای داشتن زندگی شاد!

همیشه برای راضی نگه داشتن دیگران باید از خود واقعی‌مان فاصله بگیریم. همین موضوع کم‌کم شادی را از ما می‌گیرد. ممکن است در ابتدا کار سختی باشد اما زمانی که خود خودمان باشیم شادی را احساس می‌کنیم. پس برای داشتن یک زندگی شاد، از خودِ واقعی‌تان فاصله نگیرید!


شادی، چیزی نیست که تحقق آن را به آینده موکول کنیم. شادی فقط در لحظه است که اتفاق می‌افتد. گاهی اوقات ممکن است احساس کنیم که بهترین لحظات عمرمان را به دنبال شادی بوده‌ایم اما همیشه یک قدم با آن فاصله داشتیم. وقتی کودک بودیم، تصور می‌کردیم که اگر وارد دانشگاه شویم شاد خواهیم بود، زمانی که وارد دانشگاه شدیم در فکر پیدا کردن شغل بودیم، در شغلمان به دنبال ترفیع هستیم و در مابقی مراحل زندگی هم به همین صورت. هرگاه به هدفی می‌رسیم تصور می‌کنیم که شادی ما در رسیدن به هدف بعدی است. 
درست است که اهداف در زندگی مهم هستند اما فقط برای امید و انگیزه دادن به زندگی نه برای شاد زیستن. شادی درواقع چیزی نیست که ما به دنبال آن باشیم، بلکه همیشه همراه ما است، فقط کافی است درهم‌ریختگی‌ها را مرتب کنیم و آن را پیدا کنیم. برای اینکه بتوانید شادی را ببینید باید برخی کارها و عادات را رها کنید:


۱. دست از تلاش برای کنترل همه چیز بردارید.


تنها چیزی که ما می‌توانیم واقعا کنترل کنیم، رفتار و واکنش‌های خودمان است. زمانی که این مسئله را بپذیریم، می‌توانیم شادی را در همان لحظه بیابیم بدون در نظر گرفتن اینکه اتفاقات چگونه رقم می‌خورند.


۲. دست از تلاش برای راضی کردن دیگران بردارید.


همیشه برای راضی نگه داشتن دیگران باید از خود واقعی‌مان فاصله بگیریم. همین موضوع کم‌کم شادی را از ما می‌گیرد. ممکن است در ابتدا کار سختی باشد اما زمانی که خود خودمان باشیم شادی را احساس می‌کنیم.


۳. دست از احساس حقانیت بردارید.


مرتب از خودتان نپرسید "چرا من؟" این سؤال را با "چرا نه؟" عوض کنید. همیشه هرکس به اندازه سهم خودش از شادی و غم بهره می‌برد. چرا ما باید از دیگران فراتر باشیم و فقط لذت‌ها سهم‌مان باشد؟


۴. دست از عصبانیت بردارید.


حتی اگر ما به جای دیگران قرار بگیریم، باز هم نمی‌دانیم دلیل رفتارهایشان چیست. عصبانی شدن از رفتار یا عمل دیگران، فقط به خودمان آسیب می‌زند و التیام ناراحتی‌ها را به تعویق می‌اندازد. خشم‌های قروخورده‌تان را رها کنید تا شادی را بیابید.


۵. دست از احساس گناه بردارید.


حتی اگر شخصی که اشتباه کرده است خودمان باشیم، دیگر وقت آن رسیده که خودمان را ببخشیم و جبران کنیم. 


۶. دست از تکبر بردارید.


با وجود داشتن غرور، نه عذرخواهی کردن ممکن است و نه بخشیدن. در این صورت ارتباط‌ها به راحتی از بین می‌روند. تکبر را کنار بگذارید.


۷. دست از کمال‌گرایی بردارید.


گاهی اوقات تصور کنید اگر ما به ازای تمام فرصت‌هایی که برای کما‌ل‌گرایی از دست داده‌ایم یک سکه دریافت می‌کردیم، تاکنون ثروتمند شده بودیم. هیچ کس نمی‌تواند همیشه کامل باشد. همین است که ما را انسان می‌کند. همه ما معایبی داریم و به همان شکلی که هستیم زیبا هستیم.


۸. از منفی‌نگری دست بردارید.


در هر شرایطی، ما می‌توانیم به جنبه مثبت مسئله نگلاه کنیم و شکرگزار باشیم یا به جنبه منفی موضوع نگاه کنیم و شاکی باشیم. گاهش فقط یک تغییر نگرش، از منفی به مثبت می‌تواند به معنای واقع کلمه زندگی انسان را تغییر دهد.
 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13787

افزودن نظر