10 راه آسان برای رسیدن به خوشبختی!
۲۳ بهمن ۱۳۹۶

۱۰ راه آسان برای رسیدن به خوشبختی!

رواشناسان همواره توصیه می‌کنند که اسیر ریتم یکنواخت زندگی نشوید، روابط دوستانه‌تان را گسترش دهید، به زندگی پشت نکنید، به استقبال آن بروید و روابط جدید را تجربه کنید. یادتان باشد که تحت هیچ شرایطی از خودتان غافل نشوید. یادتان باشد که زندگی پیشرفت شما را می‌خواهد پس به خودتان سخت نگیرید و نسبت به خود خسیس نباشید!


روانشناسان معتقدند که خوشبختی نوعی قرارداد ذهنی است. آن‌ها نصایح زیادی برای رسیدن به این مهم پیشنهاد داده‌اند ولی در کنار این نصایح که شاید در عمل اندکی دور از دسترس هستند، ترفندهایی نیز وجودارد، ترفندهایی که قلب شما را شاد می‌کنند و لبخند را بر لبانتان می‌آورند. پس برای یافتن مسیر خوشبختی، با ما همراه باشید.


۱. با خودتان صلح کنید


روانشناسان معتقدند اولین نگاه و طرزفکری که شما در اولین دقایق صبحگاهی نسبت به خویش دارید، در احساس خوشبختی‌‌تان نقش مهمی دارند چون اغلب اوقات همین نگاه است که شما را محکوم یا تبرئه می‌کند! به جای این‌که روی نقطه ضعف‌ها، کمبودها و عیب‌هایتان تمرکز کنید،‌ توانایی‌ها و داشته‌هایتان را تحسین نمایید! یادتان باشد که برای تقویت اعتماد به نفس و نیز پیشرفت در زندگی، این بهترین و ایده‌آل‌ترین راه ممکن است. 


۲. بذر خوشبختی را در اطرافتان بکارید و حاصلش را خودتان برداشت کنید 


این نکته را برای همیشه آویزه گوشتان کنید که خوشبختی و خودستایی دو نقطه مقابل یکدیگرند. بنابراین برای دیگران انرژی و وقت بگذارید: خانواده، دوستان و حتی تمام افرادی که به نوعی با شما در ارتباط هستند و در اطراف شما زندگی می‌کنند، نیاز به حمایت دارند: مثل همسایه پیرتان، کودکان بیمار، بی‌سرپرست، یتیم.


۳. خلق و خوی را خود بشناسید


آیا تا به حال پیش آمده که روزی از دنده چپ بلند شده‌ باشید؟ به جای این‌که خودتان را مدام مقصر جلوه دهید و مدام سرزنش کنید، تغییرات خلق و خوی‌تان را بپذیرید. با این کار دیگر خود را قربانی عالم و آدم نمی‌دانید! با پذیرش فراز و نشیب‌های روحی خود، رفتارهای اطرافیانتان را بهتر تحمل می‌کنید و به آن‌ها حق می‌دهید که گاهی اوقات خشمگین باشند.


۴. شانس‌های زندگی‌تان را شناسایی کنید


به داشته‌هایتان فکر کنید، به همسرتان، به فرزندانتان، به والدین‌تان، به کارتان، به خانه‌تان و به سلامتی‌تان فکرکنید... پس دیگر از زندگی چه می‌خواهید، شما ثروتمندترین فرد عالم هستید! قبول کنید که خوش‌شانس هستید و دیگر ابراز نارضایتی نکنید. پس شانس‌های زندگی‌تان را بشناسید، از آن‌ها مراقبت کنید و هیچ‌گاه شک به دلتان راه ندهید. مطمئن باشید که با این کار پله‌های ترقی را یکی پس از دیگری و به سرعت طی خواهید کرد.


۵. برای خودتان از کاه، کوه نسازید!


یادتان باشد که اخبار و حوادث اطرافتان هر قدر هم که ناامیدکننده باشند، شما باید روحیه خود را حفظ کنید. حوادث را با آغوش باز بپذیرید و دیدی مثبت نسبت به آن‌ها داشته باشید. به این فکر کنید که جهان هنوز برپا است و آنقدرها هم که می‌پنداشتید، ترسناک و اسفناک نیست!


۶. برای سخنان اطرافیانتان گوشی شنوا داشته باشید


یکدلی، همدلی و توانایی فهم و پذیرش دیگران، گوهرهای کمیابی هستند، آن‌ها را در خود پروش دهید که بدون شک دیدگاه شما را نسبت به زندگی تغییر می‌دهند. خود را جای اطرافیانتان بگذارید و سعی کنید احساسات و موقعیتشان را درک کنید: به این فکر کنید که اگر رئیستان عصبی است، شاید فرزندی بیمار دارد و یا اگر شوهرتان عصبانی و خشمگین است، شاید در محل کارش دلواپسی‌ها و نگرانی‌هایی دارد. مهربان باشید و سعی کنید در آسمان زندگی اطرافیانتان همچون ستاره‌ای بدرخشید! 


۷. شادی را ایجاد کنید


روانشناسان همواره توصیه می‌کنند که اسیر ریتم یکنواخت زندگی نشوید، روابط دوستانه‌تان را گسترش دهید، به زندگی پشت نکنید، به استقبال آن بروید و روابط جدید را تجربه کنید. یادتان باشد که تحت هیچ شرایطی از خودتان غافل نشوید. یادتان باشد که زندگی پیشرفت شما را می‌خواهد پس به خودتان سخت نگیرید و نسبت به خود خسیس نباشید!


۸. با گذشته‌تان صلح کنید


همواره در زندگی سعی کنید تا با گذشته کنار بیایید. کینه‌ها و بغض‌ها را کنار بگذارید، یادتان باشد که شما نمی‌توانید در بعضی از مسائل تغییر ایجاد کنید پس دعواهای خانوادگی، جدایی‌ها و مصیبت‌ها را تحمل کنید. صبر و تحمل شما لازمه خوشبختی شما است پس از حسرت‌ اتفاق‌های گذشته، حال و آینده را نخورید و به مصلحت پروردگار ایمان داشته‌ باشید... 


۹. به زندگی‌تان معنا دهید


از خودتان بپرسید که هستید و نقش شما در این دنیا چیست. اگر جوابی برای این سوال‌ها یافتید، بدون شک در مسیر خودسازی قرارگرفته‌اید. به خودتان، به ارزش‌هایتان (کار، عشق، خانواده، آزادی و...) بیاندیشید تا اهدافتان را مشخص کنید و در تحقق آن‌ها کمر همت ببندید.


۱۰. به هر قیمتی که شده از آزادی‌تان مراقبت و آن‌ را حفظ کنید


اگر می‌خواهید در کنار دیگران زندگی خوب و مسالمت‌آمیزی داشته باشید، باید "نه" گفتن را یاد بگیرید و خود را ملزم به برآوردن تمام خواسته‌های آنها ندانید! یاد بگیرید که احساسات و خواسته‌هایتان را به زبان آورید چون در غیر این صورت، شکست را به سختی تجربه خواهید کرد! از حرف و قضاوت مردم نترسید، کارهایی که دوست دارید یا ندارید را آزادانه و به تنهایی انتخاب کنید و هیچ‌گاه اجازه ندهید که آلت دست دیگران شوید!
 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13757

افزودن نظر