این تصورات نادرست را در زندگی مشترک کنار بگذارید!
۱۷ بهمن ۱۳۹۶

این تصورات نادرست را در زندگی مشترک کنار بگذارید!

بحث کردن سر اختلاف‌ها و چالش‌ها عادی است و هیچ فردی نباید انتظار داشته باشد که رابطه با همسرش همواره بی‌نقص و در ایده‌آل‌ترین شرایط ممکن پیش برود. چیزی که اهمیت دارد، این است که زوج‌ها باید در طول بحث‌ها و مشاجره‌ها حتما اصول بحث را رعایت کنند و وضعیت را به سمت عیب‌جویی و قضاوت‌گری نکشانند.


تصور نادرست: قطب‌های متضاد، همدیگر را جذب می‌کنند! 


حقیقت: این یکی از تصورات نادرستی است که از نوجوانی در ذهن بسیاری از افراد شکل می‌گیرد. حالت ساده‌تر این تصور را می‌توان این‌گونه تعبیر کرد: یک دختر خوب همیشه عاشق یک پسر بد می‌شود! این مساله در بعضی از موارد واقعیت دارد که افراد برون‌گرا جذب افراد درون‌گرا می‌شوند، اما کلید موفقیت در هر زندگی مشترک، نقش تکمیل‌کننده هر دو طرف است. 
بدین ترتیب می‌توان گفت که مکمل‌ها همدیگر را جذب می‌کنند، نه متضادها. درواقع، انسان‌ها دنبال کسی می‌گردند که خلاهای شخصیتی‌شان را پُر کند و ویژگی‌های را داشته باشد که خودشان ندارند. داشتن علاقه‌های مشترک و شباهت‌های خاص در تاریخچه فردی هر انسان نیز دو عامل مهم در جذب شدن زوج‌ها به همدیگر هستند. متخصصان می‌گویند که وجود پس‌زمینه مشترک، ارتباط‌‌گیری بین زوج‌ها را ساده‌تر می‌کند. 


تصور نادرست: زوج‌های خوش‌بخت هیچ‌وقت دعوا نمی‌کنند! 


حقیقت: بسیاری از ما همچنان به این تصور نادرست باور داریم و البته تعجبی هم ندارد. فیلم‌های سینمایی، مجموعه‌های تلویزیونی و جامعه، این تصور را جاودان کرده‌اند که زوج‌های خوش‌بخت و موفق هیچ‌وقت دعوا نمی‌کنند و زندگی برای آنان همیشه شیرین و آسان است. با این‌ حال، متخصصان می‌گویند که همه زوج‌های جهان به اختلافات خاصی برمی‌خورند و دعوا کردن سر این مسائل نیز لزوما به این معنا نیست که ازدواج‌شان اشتباه بوده است. 
درواقع، بحث کردن سر اختلاف‌ها و چالش‌ها عادی است و هیچ فردی نباید انتظار داشته باشد که رابطه با همسرش همواره بی‌نقص و در ایده‌آل‌ترین شرایط ممکن پیش برود. چیزی که اهمیت دارد، این است که زوج‌ها باید در طول بحث‌ها و مشاجره‌ها حتما اصول بحث را رعایت کنند و وضعیت را به سمت عیب‌جویی و قضاوت‌گری نکشانند. صحبت کردن درباره حقیقت بدون سرزنش کردن و قضاوت‌گری درباره همسر، حس اعتماد و پیوند میان زوج‌ها را تقویت می‌کند. 


تصور نادرست: زوج‌ها باید حداقل ۵ بار در ماه رابطه جنسی داشته باشند! 


حقیقت: متخصصان می‌گویند که هیچ معیار قطعی و مشخصی برای رابطه جنسی میان زوج‌ها در طول ماه وجود ندارد، چون نیازهای انسان‌ها اساسا با همدیگر متفاوت است. اگر می‌خواهید که بیشتر یا کمتر از حد فعلی‌تان رابطه جنسی را تجربه کنید، باید با همسرتان صحبت کنید و به تصمیم مشترکی برسید که خواسته‌های هر دوی شما را تامین کند. 


تصور نادرست: تعهد دادن به همسر فقط به روز ازدواج برمی‌گردد! 


حقیقت: سوگند خوردن و به زبان آوردن جمله‌های مذهبی یا عرفی رایج در روز ازدواج برای حفظ  تعهد یا کارهای نمادینی مانند انداختن حلقه به دست همدیگر در آن روز، به ما می‌گوید که تعهد داشتن به همسر باید در طول زندگی ادامه پیدا کند. درواقع، هر فرد متاهلی باید هر روز تعهد خود به همسرش را حفظ کند. متخصصان می‌گویند که زوج‌های موفق به‌طور اتفاقی به موفقیت و خوش‌بختی نمی‌رسند، بلکه در همه مراحل زندگی در کنار همسرشان هستند. 
 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13712

افزودن نظر