آیا رژیم اتکینز به کاهش وزن کمک می‌کند؟
۱۶ بهمن ۱۳۹۶

آیا رژیم اتکینز به کاهش وزن کمک می‌کند؟

نتایج حاصل از رژیم اتکینز در کوتاه‌مدت، متغیر و متفاوت است. طبق یک گزارش انگلیسی در سال ۲۰۰۶، پیروی از این رژیم غذایی در ۴ هفته اول با کاهش وزن ۴.۵ کیلوگرمی همراه می‌شود، درحالی که دیگر رژیم‌های مشابه و کم‌کربوهیدرات نهایتا می‌توانند ۳.۲ کیلوگرم از وزن را کاهش بدهند.


رژیم Atkins و دیگر رژیم‌های کم‌کربوهیدرات، بسیار بیشتر و جدی‌تر مورد مطالعات علمی قرار گرفته‌اند. در این میان، رژیم Atkins خصوصا در هفته‌های اول نسبتا موفق ارزیابی شده است، اما این فقط بخشی از ماجراست. بخش زیادی از کاهش وزن اولیه در این رژیم از طریق دفع آب بدن انجام می‌گیرد، چون رژیم Atkins دارای اثرات ادرارآور است. این مساله درباره بسیاری از رژیم‌های دیگر نیز صدق می‌کند و محققان دقیقا به همین دلیل است که براساس نتایج مربوط به هفته‌های اول اصلا درباره رژیم‌های غذایی قضاوت نمی‌کنند. در مطالعات علمی مربوط به رژیم‌های غذایی، روند مطالعاتی درازمدت حدودا به ۲ سال زمان نیاز دارد. در ادامه با یافته‌های دو مورد از مهم‌ترین مطالعات در این زمینه آشنا می‌شوید. 
۱. نتایج حاصل از رژیم Atkins در کوتاه‌مدت، متغیر و متفاوت است. طبق گزارش British Medical Journal در سال ۲۰۰۶، پیروی از این رژیم غذایی در ۴ هفته اول با کاهش وزن ۴.۵ کیلوگرمی همراه می‌شود، درحالی که دیگر رژیم‌های مشابه و کم‌کربوهیدرات نهایتا می‌توانند ۳.۲ کیلوگرم از وزن را کاهش بدهند. با این‌ حال، پس از گذشت یک ماه، هیچ تفاوت قابل توجهی از نظر کاهش وزن در میان این رژیم‌ها مشاهده نمی‌شود. 
۲. براساس گزارش Annals of Internal Medicine در سال ۲۰۱۰، رژیم Atkins یا هر رژیم کم‌کربوهیدرات و کم‌چرب دیگری دارای هیچ مزیت و فایده‌ای برای انسان‌ها نیستند. یافته‌های این مطالعه نشان می‌دهند که پیروی از این رژیم‌ها در ۱۲ ماه اول، ۱۱ درصد از کل وزن فرد را کاهش می‌دهد، اما پس از گذشت زمان دوباره حدود یک‌سوم از این وزن به بدن برمی‌گردد. 


پیروی از رژیم Atkins تا چه اندازه آسان است؟ 


چقدر به خوراکی‌ها و مواد غذایی شیرین و نشاسته‌ای علاقه دارید؟ آیا حاضرید غذاهایی مانند پاستا را از رژیم غذایی حذف کنید؟ محققان می‌گویند رژیم‌هایی که محدودیت‌های مطلق و شدیدی را برای ماه‌ها و سال‌های متوالی اعمال می‌کنند، اساسا نرخ موفقیت کمتری نسبت به دیگر رژیم‌ها دارند. 
میزان راحتی: تهیه غذاهای متناسب با رژیم Atkins در خانه، کمی سخت‌تر از تهیه غذاهای همیشگی است، اما محصولات آماده و استاندارد می‌توانند کار شما را راحت کنند. امروزه کمپانی Atkins، خط تولید غذای یخ‌زده را راه‌اندازی کرده است که به‌گفته مسئولانش، اولین محصولات یخ‌زده و کم‌کربوهیدرات را به مردم ارائه می‌کند. 
دستورپخت‌ها: رژیم Atkins، برنامه‌های غذایی و دستورپخت‌های زیادی را با شمارش کربوهیدرات‌ها در اختیار شما می‌گذارد. می‌توان گفت که طیف وسیعی از دستورپخت‌ها، از غذاهای آمریکایی گرفته تا غذاهای آسیایی، در این رژیم قابل استفاده هستند. 
غذا خوردن بیرون از خانه: شما می‌توانید همراه با خانواده یا دوستان برای غذا خوردن به رستوران بروید، اما به شرطی که غذای خودتان را متناسب با فهرست ارائه‌شده در رژیم Atkins انتخاب کنید. 
سیری: متخصصان تغذیه همواره بر اهمیت سیری در همه رژیم‌های غذایی تاکید می‌کنند و خوش‌بختانه رژیم Atkins هم شما را به‌خوبی سیر می‌کند. پروتئین‌ها و چربی‌ها نسبت به کربوهیدرات‌ها اساسا برای هضم شدن به زمان بیشتری نیاز دارند. 
تغییرات ذائقه‌ای: با کم کردن کربوهیدرات‌های مصرفی، شما باید خوراکی‌هایی مانند چیپس را کنار بگذارید، اما بعد از مدتی به این تغییرات عادت خواهید کرد. 
 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13704

افزودن نظر