چرا خانم‌ها باید تست پاپ اسمیر را انجام بدهند؟
۱۱ بهمن ۱۳۹۶

چرا خانم‌ها باید تست پاپ اسمیر را انجام بدهند؟

انجام دادن آزمایش پاپ اسمیر به‌طور منظم، از ابتلا به سرطان دهانه رحم جلوگیری می‌کند، چون تغییرات پیش‌سرطانی را مشخص می‌کند و قبل از سرطانی شدن وضعیت، امکان درمان بیماری احتمالی را فراهم می‌سازد.


پاپ اسمیر، نوعی آزمایش است که اولین نشانه‌های ابتلا به پیش‌سرطان دهانه رحم را تشخیص می‌دهد. پیش‌سرطان دهانه رحم، تغییراتی هستند که قبل از ابتلا به سرطان اصلی اتفاق می‌افتند. 


چرا زنان باید پاپ اسمیر را انجام بدهند؟ 


انجام دادن آزمایش پاپ اسمیر به‌طور منظم، از ابتلا به سرطان دهانه رحم جلوگیری می‌کند، چون تغییرات پیش‌سرطانی را مشخص می‌کند و قبل از سرطانی شدن وضعیت، امکان درمان مشکل را فراهم می‌سازد. 


پاپ اسمیر چگونه انجام می‌شود؟ 


یک پرستار یا پزشک هنگام انجام دادن پاپ اسمیر به شما کمک می‌کند و این کار حتما در یک اتاق امن و خصوصی انجام می‌گیرد. در این آزمایش، نوعی آینه طبی یا سپکولوم (speculum) وارد واژن می‌شود تا مشاهده تصویر واضحی از دهانه رحم را برای پزشک امکان‌پذیر می‌سازد. در این مرحله، پزشک از ابزار نمونه‌برداری برای جمع‌آوری تعدادی از سلول‌های دهانه رحم کمک می‌گیرد. این سلول‌های نمونه به درون مایع نگهدارنده‌ای منتقل می‌شوند و برای مرحله آنالیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. 


آیا آزمایش پاپ اسمیر دردناک است؟ 


آزمایش پاپ اسمیر اساسا درناک نیست، اما می‌توانند کمی آزاردهنده باشد. اگر فکر می‌کنید که درنهایت از آزمایش پاپ اسمیر می‌ترسید، حتما نگرانی خودتان را با پزشک در میان بگذارید تا آنان در جریان این موضوع قرار بگیرند. آزمایش پاپ اسمیر فقط چند دقیقه به طول می‌انجامد و ناراحتی زنان پس از چند دقیقه سریعا برطرف می‌شود، اگرچه بعضی از زنان نیز همچنان پس از پایان پاپ اسمیر احساس بدی دارند. 


پس از انجام دادن پاپ اسمیر چه اتفاقی می‌افتد؟ 


پس از پایان پاپ اسمیر، سلول‌های نمونه زیر میکروسکوپ بررسی و تحلیل می‌شوند. به این مرحله، سیتولوژی (cytology) می‌گویند. گاهی اوقات سلول‌هایی زیر میکروسکوپ مشخص می‌شوند که از نظر اندازه و شکل غیرعادی هستند. به این وضعیت، دیسکاریوزیس (dyskaryosis) می‌گویند. دیسکاریوزیس با توجه به میزان ناهنجاری موجود در سلول‌ها، به دسته‌های خفیف، متوسط و شدید تقسیم می‌شود. 


HPV چیست؟ 


HPV، نوعی ویروس بسیار شایع است که انسان‌ها را آلوده می‌کند و بیش از ۱۰۰ نوع دارد. بیشتر این انواع باعث ابتلا به مشکلات و بیماری‌های خطرناک و جدی نمی‌شوند. تنها انواع کمی از آن‌ها که با اصطلاح انواع پُرخطر شناخته می‌شوند، باعث ابتلا به سرطان دهانه رحم می‌گردند. اگر آزمایش پاپ اسمیر، سلول‌های ناهنجار خفیف را نشان بدهد،‌ بررسی سلول‌ها از منظر خطر HPV انجام می‌گیرد. اگر جواب آزمایش HPV منفی باشد، شما به انجام دادن هیچ درمان خاصی نیاز پیدا نخواهید کرد، چون خطر مبتلا شدن شما به سرطان دهانه رحم بسیار پایین است. اگر جواب آزمایش HPV مثبت باشد نیز شما باید کولپوسکوپی (colposcopy) را انجام بدهید. 
 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13661

افزودن نظر