مصرف مکمل‌های پریناتال برای خانم‌های باردار ضروری است؟
۱۱ بهمن ۱۳۹۶

مصرف مکمل‌های پریناتال برای خانم‌های باردار ضروری است؟

خانم‌های باردار همیشه مواد مغذی لازم را از طریق رژیم غذایی دریافت نمی‌کنند و ویتامین‌های پریناتال برای پُر کردن همین شکاف تغذیه‌ای طراحی شده‌اند. اما توجه داشتن به این نکته ضروری است که ویتامین‌های پریناتال، فقط مکملی در کنار رژیم غذایی سالم برای زنان باردار هستند و هرگز نمی‌توانند جایگزیی برای رژیم غذایی سالم آنها باشند.


ویتامین‌های پریناتال،‌ محصولات خاصی هستند که برای زنان باردار یا آن دسته از زنان که قصد باردار شدن دارند، طراحی شده‌اند. ایده اصلی‌ای که متخصصان را به طراحی ویتامین‌های پریناتال ترغیب کرده، این است که بعضی از نیازهای تغذیه‌ای و ویتامینی زنان همراه با بارداری شدت بیشتری می‌گیرند. خود جنین نیز برای رشد و تکامل به مواد مغذی خاصی نیاز دارد. مساله این‌جاست که زنان باردار همیشه مواد مغذی لازم را از طریق رژیم غذایی دریافت نمی‌کنند و ویتامین‌های پریناتال برای پُر کردن همین شکاف تغذیه‌ای طراحی شده‌اند. 
توجه داشتن به این نکته ضروری است که ویتامین‌های پریناتال، فقط مکملی در کنار رژیم غذایی سالم برای زنان باردار هستند و هرگز نمی‌توانند جایگزیی برای رژیم غذایی سالم باشند. 


ویتامین‌های پریناتال چه تفاوتی با مولتی‌ویتامین‌های سنتی دارند؟ 


امروزه انواع مختلفی از ویتامین‌های پریناتال در داروخانه‌ها به فروش می‌رسند. در حالی که فرمولاسیون مشخص و خاصی برای همه ویتامین‌های پریناتال وجود ندارد، اما این محصولات حداقل حاوی مواد مغذی کلیدی و مهم زیر هستند: 
کلسیم: براساس گزارش Mayo Clinic، زنان بزرگسال و باردار روزانه به یک هزار میلی‌گرم کلسیم نیاز دارند، درحالی که هر عدد از ویتامین‌های پریناتال بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلی‌گرم از کلسیم را به بدن می‌رسانند. پس ویتامین‌های پریناتال به تامین کلسیم مورد نیاز بدن در این زنان کمک می‌کنند، اما تمامی این نیاز را برطرف نمی‌سازند. در ضمن، کلسیم برای همه زنان از اهمیت خاصی برخوردار است، چون استخوان‌های آنان را قوی و مستحکم نگه می‌دارد. 
اسید فولیک: دریافت اسید فولیک به مقدار کافی با کاهش خطر مبتلا شدن نوزاد به نقائص لوله عصبی مانند اسپینا بیفیدا مرتبط است. مراجع معتبر در زمینه بارداری اعلام کرده‌اند که زنان باردار (و زنانی که قصد بارداری دارند)، روزانه باید ۶۰۰ میکروگرم از اسید فولیک را از منابع ممکن دریافت کنند. از آن‌جایی که دریافت این مقدار صرفا از طریق مواد غذایی سخت است، استفاده از ویتامین‌های پریناتال برای تامین اسید فولیک توصیه می‌شود. 
مواد غذایی حاوی اسید فولیک (یا فولات) شامل این موارد هستند: لوبیا، سبزی‌های برگ سبز، ‌مارچوبه و کلم بروکلی. بسیاری از مواد غذایی غنی‌شده مانند غلات صبحانه، نان‌ها و ماکارونی‌های غنی‌شده نیز حاوی فولات هستند. 
آهن: این ماده معدنی برای ساختن سلول‌های خونی قرمز در بدن ضروری است. از آن‌جایی که زنان در دوران بارداری، افزایش حجم خون در بدن را تجربه می‌کنند، دریافت آهن کافی برای آنان از اهمیت خاصی برخوردار می‌شود. طبق گزارش Mayo Clinic، زنان باردار روزانه به ۲۷ میلی‌گرم از آهن نیاز دارند. این میزان فقط ۸ میلی‌گرم بیشتر از نیاز زنان عادی به آهن است. 
ویتامین‌های پریناتال عمدتا حاوی ویتامین‌های و مواد معدنی دیگر هم هستند که شامل این موارد می‌شوند: اسیدهای چرب امگا-۳، مس، زینک (روی)، ویتامین‌ E، ویتامین A و ویتامین C
 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13659

افزودن نظر