اخبار پزشکی - پنجشنبه 96/11/12
۱۲ بهمن ۱۳۹۶

اخبار پزشکی - پنجشنبه ۹۶/۱۱/۱۲


سرفصل خبرها:

 

داشتن اضافه وزن به‌عنوان یکی از مهم‌ترین عوامل خطر در ابتلا به بیماری دیابت نوع ۲ شناخته می‌شود. اگر کاهش استفاده از گوشت‌های قرمز به کاهش وزن و حفظ وزن جدید در شما کمک کند، شانس بیشتری در مقابله با این بیماری خواهید داشت. بعضی از مطالعات علمی، پیروی از رژیم‌های گیاه‌خواری و نیمه‌گیاه‌خواری مانند رژیم Flexitarian را با کاهش خطر ابتلا به بیماری دیابت مرتبط دانسته‌اند.

در میان انواع گوشت‌ها می‌توان گفت که بهترین گوشت از منظر میزان تریپتوفان موجود، بوقلمون است. شما می‌توانید از این گوشت خوش‌مزه و کم‌چرب برای دریافت تریپتوفان مورد نیاز بدن کمک بگیرید. اگر میزان تریپتوفان در رژیم غذایی کم باشد، سطح سروتونین موجود در مغز نیز کاهش می‌یابد و احساس شادی در ما کم می‌شود.

درست شبیه به سایر اعضا بدن، مصرف آنتی‌اکسیدان‌ها برای پوست، چشم‌ها و مو هم بسیار ضروری است و این دقیقا همان دلیلی است که شما اغلب در ترکیبات اصلی بسیاری از محصولات زیبایی مثل کرم‌های ضدآفتاب ویتامین‌هایی مانند A، C و E را می‌بینید. زینک یا روی هم یکی از آنتی‌اکسیدان‌هایی است که در ترکیب اصلی بسیاری از کرم‌های ضدآفتاب موجود است.

ویتامین‌های پریناتال به‌طور خاص برای تامین نیازهای زنان باردار و شیرده طراحی شده‌اند. درواقع، این محصولات به رفع کمبودهای تغذیه‌ای در زنان باردار کمک می‌کنند و برای زنانی که قصد بارداری ندارند، در نظر گرفته نمی‌شوند. این نکته را هم باید در نظر داشت که دریافت مواد مغذی اساسا باید از طریق رژیم غذایی انجام بگیرد و افراد نباید همه چیز را به مصرف مکمل‌ها معطوف کنند. 

افرادی که روزانه میزان زیادی از کربوهیدرات‌های پیچیده (مانند قندها) را مصرف می‌کنند، همواره در معرض این خطر قرار دارند که انرژی خودشان را به‌طور ناگهانی از دست بدهند. دلیلش این است که قندها ابتدائا سطح انسولین را در بدن افزایش می‌دهند، اما اُفت قند خون در ادامه می‌تواند انرژی را به‌صورت ناگهانی کم کند. 

کولپوسکوپی، نوعی روش بررسی ساده است که در کلینیک‌ها نیز به انجام می‌رسد. در این روش، پرستار یا پزشک از کولپوسکوپ استفاده می‌کنند تا از طریق نور انداختن و بزرگ‌نمایی بتوانند دید بهتری نسبت به دهانه رحم به‌دست بیاورند. این روند اصلا دردناک نیست، اما می‌تواند ناخوشایند باشد. پس اگر باز هم احساس ترس و نگرانی شدید دارید، حتما این مساله را با پزشک یا پرستار در میان بگذارید.
 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13657

افزودن نظر