بهترین درمان‌های خانگی برای رفع آکنه نوزادان

بهترین درمان‌های خانگی برای رفع آکنه نوزادان

به عنوان یک مادر، خوب است بدانید که روغن نارگیل یکی از بی‌خطر یا بی‌ضرر‌ترین روغن‌هایی است که برای مشکلات پوستی نوزادان می‌توانید از آن استفاده کنید. این روغن به خوبی جذب پوست کودک شده و پوست او را کاملا مرطوب و شاداب نگه می‌دارد.


هر زمان که به آکنه فکر می‌کنیم قرمزی، سوزش و خارش پوست به یادمان خواهد آمد و همه ما به خوبی می‌دانیم که اغلب آکنه در دوره بلوغ و نوجوانان ظاهر می‌شود. اما آیا می‌دانستید حتی نوزادان هم از وجود آکنه رنج می‌برند؟
آکنه نوزادان (آکنه نئوناتل) بیشتر در نوزادان تازه به دنیا آمده دیده می‌شود، به خصوص در یک ماه اول زندگی کودک. اگرچه وجود این عارضه پوستی چندان جدی و خطرناک نیست اما مطمئنا تحمل آن چه برای نوزاد و چه برای والدین او آسان نخواهد بود. به طور تقریبی ۲۰ درصد از نوزادان به این نوع آکنه مبتلا هستند و نوزادان پسر در مقایسه با نوزادان دختر شانس بیشتری در ابتلا به آن دارند. بر عکس آکنه بزرگسالان که بیشتر در نواحی بازوها، پاها و سینه دیده می‌شود آکنه در نوزادان به شکل جوش‌ یا دانه‌های کوچک، قرمز و سفید رنگ روی نواحی پیشانی، بینی و گونه‌ها ظاهر می‌شود. 


دلایل ایجاد آکنه


اگرچه دلیل ایجاد این عارضه پوستی به طور کامل واضح و روشن نیست، اما یکی از شناخته‌ترین آن‌ها تغییرات و تحریکات هورمونی در غدد چربی است که از طریق جنین از مادر به کودک به ارث می‌رسد. به غیر از این موضوع عوامل دیگری هم مثل التهاب و نقص در سیستم ایمنی بدن و آلرژی نوزاد به شیر مادر می‌توانند موثر باشند. لازم به ذکر است، به هیچ وجه نباید نوزادی که از وجود این نوع آکنه رنج‌ می‌برد را نوزادی ناسالم تصور کرد. در حقیقت این مشکل نوعی عارضه پوستی است که معمولا بیش از ۲ هفته ادامه پیدا نمی‌کند. با وجود کرم‌ها یا لوسیون‌های زیادی که برای رفع این مشکل پوستی در بازار وجود دارد توصیه ما به شما، استفاده از درمان‌های طبیعی است که همیشه در عین موثر بودن فاقد هرگونه عوارض جانبی هستند.
خوش‌بختانه طبیعت انتخاب‌های گوناگونی را پیش روی ما گذاشته که با استفاده از آن‌ها می‌توانیم بسیاری از مشکلات پوستی را به طور کامل برطرف کنیم. در ادامه این مطالب با درمان‌های خانگی در رفع آکنه نوزادان آشنا خواهید شد.


درمان اول: روغن نارگیل


به عنوان یک مادر، خوب است بدانید که روغن نارگیل یکی از بی‌خطر یا بی‌ضرر‌ترین روغن‌هایی است که برای مشکلات پوستی نوزادان می‌توانید از آن استفاده کنید. این روغن به خوبی جذب پوست کودک شده و پوست او را کاملا مرطوب و شاداب نگه می‌دارد. 
- ابتدا پوست نواحی مبتلا به آکنه را با یک صابون ملایم و آب‌ولرم پاک کنید.
- پوست نوزاد را به آرامی خشک کرده و یک لایه رقیق یا نازک از روغن نارگیل آب شده را روی نواحی مورد نظر بمالید.
- برای مدت زمان چند دقیقه پوست را به آرامی ماساژ دهید و بگذارید برای چند ساعت یا یک شب روی پوست کودک‌تان بماند.
- برای نتیجه‌گیری مورد نظر، سعی کنید دوبار در طول روز از این درمان استفاده کنید.


درمان دوم: شیر‌مادر


شیر‌مادر تنها برای ساختن یا تقویت سیستم ایمنی کودک نیست و مطمئنا مزایا و مصارف دیگری هم برای کودک در بر خواهد داشت. اسید لوریک شیر‌مادر دارای خاصیت آنتی‌باکتریالی است که به طور موثر در رفع باکتری‌هایی که عامل ایجاد آکنه نوزادان هستند، نقش خواهد داشت. علاوه بر این، شیر‌مادر حاوی مقدار زیادی اسیدهای چرب امگا۳ هم هست که پوست نوزاد را به شکل طبیعی لایه‌برداری می‌کند و بدین شکل کم‌کم پوست را از آکنه پاک‌سازی می‌کند.
- ابتدا همان طور که پیش‌تر هم توضیح دادیم، پوست نواحی مبتلا به آکنه را با یک صابون ملایم و آب‌ولرم پاک کنید. 
- نواحی مورد نظر را به آرامی خشک کرده و با استفاده از یک پنبه، شیر را روی آکنه‌ها بمالید.
- صبر کنید تا خشک شود و بعد با کمک یک حوله نرم و گرم آن را پاک کنید.
- سعی کنید این کار را چند بار در روز انجام دهید.
توجه: به خاطر داشته باشید خود شیر‌مادر هم می‌تواند باعث ایجاد آکنه در نوزادان شود. چنانچه، پوست کودک‌ شما فاقد آکنه و حساسیت‌های پوستی است از زدن بیش از حد شیر به پوست خودداری کنید.


درمان سوم: نشاسته ذرت


احتمالا خود شما هم به خوبی می‌دانید که نشاسته ذرت خاصیت خشک‌کنندگی و قابلیت کنترل میزان چربی پوست را دارد. پس استفاده از آن می‌تواند یک درمان موثر برای رفع این عارضه پوستی باشد.
- مقداری آب را با کمی نشاسته ذرت مخلوط کنید و خب هم بزنید تا خمیر شوند.
- انگشت خود را کاملا پاک کنید و یک لایه نازک یا رقیق از خمیر را روی پوست کودک‌تان که قبلا تمیز کرده‌اید بمالید.
- بگذارید خمیر ۴۵ دقیقه روی صورت نوزادتان بماند و بعد با آب‌ولرم آن را پاک کنید.
- با یک حوله نرم به آرامی پوست را پاک کنید.
 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13622

پیشنهاد سلامتیسم

افزودن نظر