4 جمله‌ای که پس از شنیدن تمجید و تحسین نباید بگویید!
۰۷ بهمن ۱۳۹۶

۴ جمله‌ای که پس از شنیدن تمجید و تحسین نباید بگویید!

وقتی که کسی به شما می‌گوید چه‌قدر عالی و فوق‌العاده هستید، به این فکر کنید که چه چیزی در ذهن‌تان می‌گذرد. فردی که از شما تمجید می‌کند، قطعا تحت تاثیر یکی از ویژگی‌های برجسته شما قرار گرفته است. پس به‌جای این‌که این ویژگی‌ها را انکار کنید و در این انکار اصرار به خرج بدهید، فقط کافی‌ست لبخند بزنید و از طرف مقابل بابت اظهار نظر صادقانه‌اش تشکر کنید.


بسیاری از افراد نمی‌دانند که در مواجهه با تمجید و تحسین چه واکنشی نشان بدهند و این قضیه را چطور مدیریت کنند. دلایل این ناتوانی بسیار متعدد هستند، اما متخصصان تاکید می‌کنند که همه ما باید پذیرش تمجید و تحسین صحیح و به‌جا را یاد بگیریم. اگر دفعه بعدی مورد تمجید و تحسین دیگران واقع شدید، بهتر است که نحوه  مدیریت این موقعیت‌ها را یاد گرفته باشید! 


۱. جمله نادرست: «بله! کار آرایشگر من فوق‌العاده عالیه!» 


فرض کنید که یکی از دوستان‌تان به شما می‌گوید که چقدر امروز موهای شما عالی و زیبا شده‌اند. واکنش شما به این تمجید و تحسین چیست؟ بسیاری از افراد در این مواقع به‌ جای این‌که فقط خیلی ساده بگویند «سپاس‌گزارم»، این زیبایی را مدیون دیگران می‌دانند و به آن‌ها اعتبار می‌بخشند. یا مثلا فرض کنید رییس اداره به شما می‌گوید که چقدر سریع توانسته‌اید کار این هفته را تمام کنید و شما به‌ جای تشکر کردن از او، این کارآمدی را از خودتان سلب می‌کنید و به دیگران نسبت می‌دهید. دفعه بعدی که خواستید چنین کاری انجام بدهید، به خودتان یادآوری کنید که چقدر سخت برای انجام دادن بی‌نقص وظایف شغلی‌تان زحمت کشیده‌اید و حق دارید که تمجید و تحسین دیگران را بپذیرید. 


۲. جمله نادرست: «وای! چنین چیزی واقعیت نداره!» 


وقتی که کسی به شما می‌گوید چقدر عالی و فوق‌العاده هستید، به این فکر کنید که چه چیزی در ذهن‌تان می‌گذرد. فردی که از شما تمجید می‌کند، قطعا تحت تاثیر یکی از ویژگی‌های برجسته شما قرار گرفته است. پس به‌ جای این‌که این ویژگی‌ها را انکار کنید و در این انکار اصرار به خرج بدهید، فقط کافی‌ است لبخند بزنید و از طرف مقابل بابت اظهار نظر صادقانه‌اش تشکر کنید. 
واقعیت این است که بسیاری از افراد به انسان‌های دارای اعتمادبه‌نفس جذب می‌شوند؛ انسان‌هایی که ارزش خودشان را می‌دانند و به خودشان احترام می‌گذارند. پس شما باید تمجید و تحسین دیگران را طوری بپذیرید که اعتمادبه‌نفس و عزت‌نفس شما را تقویت کند، در حالی که نباید رفتار بیش از حد مغرورانه‌ای از خودتان بروز بدهید. 


۳. جمله نادرست: «واقعا؟! تو این‌طوری فکر می‌کنی؟!» 


شاید شما هم فکر می‌کنید که اگر تمجید و تحسین دیگران را سریع و صریح بپذیرید و این اظهارات را به چالش نکشید، قطعا بیش از حد مغرور و متکبر هستید. با این‌ حال، پذیرش تمجید و تحسین دیگران لزوما به معنای داشتن غرور کاذب نیست. متخصصان می‌گویند زنان عمدتا تصور می‌کنند که پذیرش تمجید و تحسین دیگران اصلا کار پسندیده و مودبانه‌ای نیست و آنان همیشه باید با تردید به این اظهارات نگاه کنند. با این‌ حال، چنین تصوری اشتباه است و زنانی که واقعا شایستگی‌های خاصی دارند، باید تمجید و تحسین دیگران را بپذیرند. 


۴. جمله نادرست: «وای خدا! اصلا نمی‌دونم درباره چی صحبت می‌کنی!» 


این جمله یا جمله‌های مشابه با آن نیز فقط تلاش اشتباهی هستند برای طفره‌روی از پذیرش تمجید و تحسین و منحرف کردن بحث. وقتی که فردی نسبت به رفتارها و کنش‌های شما نظر مثبتی می‌دهد، چرا به انکار آن‌ها اصرار می‌کنید؟ این انکار به دیگران می‌گوید که شما به آنان اعتماد یا باور ندارید. همچنین به آنان نشان می‌دهد که خودتان هم به خودتان باور ندارید. 
 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13607

افزودن نظر