افزایش سرطان مری به دلیل مصرف تریاک در شمال‌شرق ایران

افزایش سرطان مری به دلیل مصرف تریاک در شمال‌شرق ایران

دکتر رضا ملک زاده در همایش تاثیر مصرف تریاک در ابتلا به سرطان گفت: در نتیجه مطالعاتی که در مدت بیست سال انجام شده است موفق شدیم با شواهد علمی بسیار دقیق نشان دهیم که مصرف مواد مخدر علاوه بر افزایش مرگ و میر بر اثر سکته‌های قلبی و مغزی، انواع بیماری‌های ریوی و کبدی، میزان سرطان را نیز بسیار افزایش می‌دهد و یکی از دلایل بالای شیوع سرطان در بعضی از نقاط ایران، مصرف زیاد تریاک است.


معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یکی از دلایل بالای شیوع سرطان در ایران را مصرف زیاد تریاک دانست.
وی گفت: براساس تحقیقات انجام شده بیشترین شیوع سرطان مری دنیا در منطقه شمال شرق ایران است.
دکتر رضا ملک‌زاده در همایش تاثیر مصرف تریاک در ابتلا به سرطان در شیراز افزود: در نتیجه مطالعاتی که در مدت بیست سال انجام شده است موفق شدیم با شواهد علمی بسیار دقیق نشان دهیم که مصرف مواد مخدر علاوه بر افزایش مرگ و میر بر اثر سکته‌ قلبی و سکته مغزی، انواع بیماری‌های ریوی و کبدی، میزان سرطان را نیز بسیار افزایش می‌دهد و یکی از دلایل بالای شیوع سرطان در بعضی از نقاط ایران، مصرف زیاد تریاک است.
مرتضی موسوی مدیر کل بهزیستی فارس نیز در حاشیه این همایش گفت: میانگین سن اعتیاد بین ۲۵ تا ۳۹ است. اما متاسفانه سن اعتیاد در حال کم شدن و رسیدن به ۱۵ سال است. وی با اشاره به اینکه ۲۲۰ هزار معتاد در فارس شناسایی شدند که ۸۵ درصد مرد و ۱۵ درصد زن هستند، افزود: مصرف مواد مخدر بین بانوان افزایش یافته به گونه‌ای که از دهه ۷۰ حدود یک درصد، دهه ۸۰ حدود ۳ درصد و امروز به ۱۵ درصد رسیده است.
 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13593

افزودن نظر