5 پیشنهاد غذایی برای پیشگیری از سرطان
۰۲ بهمن ۱۳۹۶

۵ پیشنهاد غذایی برای پیشگیری از سرطان

برگ‌های چای سبز حاوی آنتی‌اکسیدان‌های قدرتمندی به‌نام کاتچین هستند که می‌توانند از راه‌های مختلفی به پیشگیری از سرطان کمک کنند. مطالعات آزمایشگاهی در این زمینه نشان داده‌اند که کاتچین‌های موجود در چای سبز می‌توانند تومورها را متلاشی کنند و رشد سلول‌های تومور را کاهش بدهند.


۱. سیر را به رژیم ضدسرطان اضافه کنید 


مطالعات علمی نشان می‌دهند که سیر، یکی از بهترین مواد غذایی ضدسرطان است. محققان در چندین مورد از مطالعات دریافته‌اند که هرچه افراد بیشتر از سیر استفاده کنند، شانس ابتلا به سرطان‌های مختلف و خصوصا سرطان در اندام‌های گوارشی مانند مری، معده و روده را بیشتر از قبل کاهش می‌دهند. ترکیبات خاص موجود در سیر می‌توانند مانع از عملکرد عناصر سرطان‌زا در بدن شوند یا از تکثیر سلول‌های سرطانی جلوگیری کنند. متخصصان هنوز نمی‌دانند که برای پیشگیری از ابتلا به سرطان دقیقا باید چه مقدار سیر مصرف کرد، اما توصیه می‌کنند که روزانه یک حبه سیر تازه بخورید. 


۲. توت‌ها همیشه با سرطان مبارزه کرده‌اند 


وقتی درباره مواد غذایی ضدسرطان صحبت می‌کنیم، هرگز نمی‌توانیم انواع توت‌ها را فراموش کنیم. توت‌ها حاوی آنتی‌اکسیدان‌های قدرتمندی هستند و در نتیجه می‌توانند فرآیندهای طبیعی و مخربی که در بدن به‌واسطه فعالیت رادیکال‌های آزاد به‌ وجود می‌آیند را متوقف کنند. ترکیبات موجود در انواع توت‌ها می‌توانند مانع از رشد و گسترش سرطان‌ها نیز بشوند. بنابراین، همیشه از انواع توت‌ها مانند بلوبری، توت‌فرنگی و تمشک در رژیم غذایی‌تان استفاده کنید. 


۳. گوجه‌فرنگی می‌تواند از مردان در مقابل سرطان پروستات محافظت کند 


بعضی از مطالعات نشان داده‌اند که گوجه‌فرنگی می‌تواند به محافظت از مردان در مقابل ابتلا به سرطان پروستات کمک کند. این میوه یا سبزی سرخ می‌تواند DNA موجود در سلول‌ها را به‌ خوبی حفظ کند و مانع از شکل‌گیری آسیب‌های سرطان‌زا شود. گوجه‌فرنگی حاوی غلظت بالایی از نوعی آنتی‌اکسیدان به‌ نام لیکوپن است و بدن ذاتا این ماده را در حالت پخته‌شده بهتر جذب می‌کند. پس اگر می‌خواهید که اثرگذاری ضدسرطانی لیکوپن را به حداکثر برسانید، حتما گوجه‌فرنگی را قبل از مصرف مقداری حرارت بدهید. 


۴. سبزی‌های چلیپایی را به رژیم ضدسرطان اضافه کنید 


سبزی‌های معروف به چلیپایی شامل سبزی‌هایی مانند کلم بروکلی، کلم و گل‌کلم می‌شوند و به‌طور خاص می‌توانند به مقابله با سرطان کمک کنند. محققان در سال‌های اخیر متوجه شده‌اند که ترکیبات موجود در این کلم‌ها می‌توانند از DNA سلولی در مقابل رادیکال‌های آزاد محافظت کنند. این سبزی‌ها دارای فواید مهم دیگری هستند که عبارت‌اند از محافظت از بدن در مقابل ترکیبات شیمیایی، کمک به پایین آوردن سرعت رشد تومورها و کمک به نابودسازی سلول‌های سرطانی. 


۵. برای پیشگیری از سرطان حتما چای سبز بنوشید 


برگ‌های چای سبز حاوی آنتی‌اکسیدان‌های قدرتمندی به‌ نام کاتچین هستند که می‌توانند از راه‌های مختلفی به پیشگیری از سرطان کمک کنند. جلوگیری از آسیب‌رسانی رادیکال‌های آزاد به سلول‌های بدن، فقط یکی از این راه‌ها است. مطالعات آزمایشگاهی در این زمینه نشان داده‌اند که کاتچین‌های موجود در چای سبز می‌توانند تومورها را متلاشی کنند و رشد سلول‌های تومور را کاهش بدهند. البته بعضی از مطالعات انسانی دیگر و نه همه آن‌ها، نشان می‌دهند که نوشیدن چای سبز با کاهش خطر ابتلا به سرطان مرتبط است. هم چای سبز و هم چای سیاه حاوی کاتچین هستند، اما میزان کاتچین بیشتری از طریق چای سبز به بدن می‌رسد. 
 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13561

پیشنهاد سلامتیسم

افزودن نظر