چگونه افکار منفی را از خودمان دور کنیم؟
۲۷ دی ۱۳۹۶

چگونه افکار منفی را از خودمان دور کنیم؟

توصیه ما به شما این است که تحت هیچ شرایطی جمله خطرناک "من لیاقت و شایستگی این کار را ندارم" را با خود زمزمه نکنید! در عوض به خود بگویید: "من اگر موفق نشوم، چیزی را از دست نمی‌دهم" و یا "من به هر قیمت که شده، موفق خواهم‌ شد".


به طورکلی سختی‌های زندگی، رؤیابافی‌ها، منفی‌بافی‌ها و خیلی عوامل دیگر، اهداف ما را در مراحل مختلف زندگی تحت‌الشعاع قرارمی‌دهند و آن‌ها را به نوعی به خطر می‌اندازند. بدون شک مقابله با آواهای منفی درونی، کار آسانی نیست چون اولا این افکار درونی تمامی ندارند و ثانیا به نظر کاملا عقلانی می‌رسند به نحوی‌که عملا به راحتی می‌توان به آن‌ها اعتماد کرد. با این‌ حال، هر قدر که ما اعتماد به نفس کمتری داشته ‌باشیم، موفقیت‌ کمتری را نصیب خود خواهیم کرد، چون در حقیقت این افکار بر ما مسلط‌ شده‌اند و دستمان را به کلی بسته‌اند. در ادامه برخی از این افکار منفی را مرور و نحوه مقابله با آن‌‌ها را بیان می‌کنیم. 
۱. به جای این‌که همواره جمله منفی "انجام این کار از توان من خارج است!" را با خود زمزمه کنید، به خود بگویید: "اگر دیگران توان انجام این کار را داشته‌اند، پس من هم می‌توانم!"،‌"هر کس برای موفقیت روش‌های خودش را دارد!" و یا "همان قدر که احتمال شکست من وجود دارد، به همان اندازه ممکن است که موفق شوم!".
البته عمل به این جملات، پروژه سنگینی ‌است و چیزی کمتر از فتح قله اورست نیست! بدتر از همه این‌که ما همواره در درونمان به دنبال بهانه‌ای هستیم که شکستمان را توجیه‌ کند و اگر این بهانه را هم نیابیم، آن ‌را خلق می‌کنیم! این وضعیت دو پیامد متفاوت خواهد داشت: یا از ادامه مسیر منصرف می‌شویم و یا بالعکس، دل به دریا می‌زنیم و جمله معروف "هر چه باداباد!" را با خود زمزمه می‌کنیم.
اما این باور از کجا ناشی می‌شود؟ جملاتی مثل "هر قدر تلاش کنی، به نتیجه نمی‌رسی"، "تو آمادگی لازم را نداری، تو به اندازه کافی تلاش نکرده‌ای" و یا "این امتحان بیش از حد برای تو سخت است، از پس آن برنمی‌آیی"، همگی جملاتی هستند که بدون شک همگی ما درگذشته از زبان اطرافیانمان شنیده‌ایم. اغلب اوقات، والدین و یا معلمان،‌ ما را وادار می‌کردند که کارهایی غیرممکن را انجام می‌دهیم و درحقیقت ناخواسته، ما را به سمت شکست هدایت می‌کردند.
۲. توصیه ما به شما این است که تحت هیچ شرایطی جمله خطرناک "من لیاقت و شایستگی این کار را ندارم" را با خود زمزمه نکنید! در عوض به خود بگویید: "من اگر موفق نشوم، چیزی را از دست نمی‌دهم" و یا "من به هر قیمت که شده، موفق خواهم‌ شد". 
بدون شک عمل به این توصیه، کار آسانی نخواهد بود چون این بار نیز افکار منفی به سراغتان می‌آیند، مدام با خود می‌اندیشید که همه عوامل بر علیه‌تان هستند و شما نیز توان مقابله با آن‌ها را ندارید. و یا این‌که چون لیاقت، تلاش و استعداد کافی ندارید، پس شانسی هم برای پیروزی نخواهید داشت. 
اما این باور از کجا ناشی می‌شود؟ در حقیقت شاید چون همگی ما به نوعی از سوی والدین یا معلمانمان تهدید عاطفی شد‌ه‌ایم، همیشه احساس می‌کنیم که مقصریم و جرمی انجام داده‌ایم و این در حالی ‌است که هیچ انسانی کامل نیست و حتی والدین یا معلمان نیز ممکن است در زندگی مرتکب اشتباهاتی شوند.
۳. شاید در بعضی از مراحل زندگی به خود بگویید: "من آدم خلاقی نیستم!" توصیه می‌کنیم که این جمله را نه به زبان بیاورید و نه اصلا فکرش را کنید. در عوض به خود بگویید: "من سبک و سیاق خودم را در خلاقیت دارم" و یا "من به هر قیمتی که شده بهترین اندیشه‌ام را عملی می‌کنم".
البته این بار نیز بدون شک در عمل مشکلاتی خواهیدداشت، چون افکار منفی همیشه قوی‌تر از افکار مثبتند! حتما باز هم خود را با دیگران مقایسه می‌کنید، به این می‌اندیشید که قدرت ابداع و خلق چیزی را ندارید و یا اصلا ایده‌‌های بکری ندارید که به کمک آن، مسیر زندگی را بهتر طی‌کنید.
اما این باور غلط از کجا ناشی می‌شود؟ تقریبا همگی ما در زمان کودکی، اجازه تجربه خیلی از کارها را نداشتیم و به همین دلیل بسیاری از نیازها و خواسته‌هایمان را دست خالی پشت سرگذاشتیم. درحقیقت بسیاری از ایده‌ها در خانواده یا مدرسه، فقط به ما دیکته شد بی ‌آن‌که اصلا سهمی در خلق آن‌ها داشته باشیم و دقیقا به همین دلیل بسیاری از روش‌ها و راهکارهای خلاقیت از دید و دسترس ما پنهان شدند...
 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13483

افزودن نظر