فواید و مضرات گلوتامین چیست؟
۲۷ دی ۱۳۹۶

فواید و مضرات گلوتامین چیست؟

گلوتامین از مهم‌ترین منابع انرژی برای روده‌ها و سلول‌های ایمنی محسوب می‌شود. گلوتامین همچنین به حفظ لایه‌های محافظتی موجود در بین روده‌ها و دیگر قسمت‌های بدن نیز کمک می‌کند و درنتیجه مانع از ابتلا به سندرم روده چکه‌کن می‌شود. این ویژگی اجازه نمی‌دهد که باکتری‌های مضر یا سموم مختلف از روده‌ها به قسمت‌های دیگر بدن منتقل شوند.


یکی از مهم‌ترین عملکردهای گلوتامین، نقش ویژه‌ای است که در سیستم ایمنی ایفا می‌کند. گلوتامین، نوعی سوخت حیاتی برای سلول‌های ایمنی محسوب می‌شود و در نتیجه سلول‌های خونی سفید و بعضی از سلول‌های روده به این ماده نیاز ضروری دارند. با این‌ حال، سطح گلوتامین در خون می‌تواند به علت‌های مختلف مانند جراحت‌های اساسی، سوختگی یا جراحی کاهش پیدا کند. 
اگر نیاز بدن به گلوتامین بیشتر از توانایی‌اش برای تولید این ماده باشد، احتمال دارد که بدن سراغ ذخیره‌های پروتئینی مانند عضله‌ها برود تا بتواند میزان بیشتری از این اسید آمینه را در بدن آزاد کند. علاوه بر این، اگر سطح گلوتامین در دسترس به اندازه کافی نباشد، شانس به ‌وجود آمدن اختلال در سیستم ایمنی بدن بالا می‌رود. 


دارای نقش مهم در سلامت روده‌ها 


بخشی از فواید گلوتامین برای سیستم ایمنی، به نقش آن در سلامت روده‌ها برمی‌گردد. بد نیست بدانید که روده‌ها در بدن انسان، بخش قابل توجهی از سیستم ایمنی را به خودشان اختصاص می‌دهند. دلیلش هم این است که هم‌زمان با وجود بسیاری از سلول‌های روده‌ای که مسئولیت‌های ایمنی‌بخش بر عهده دارند، روده‌ها حاوی تریلیون‌ها باکتری زنده هستند و روی سلامت سیستم ایمنی تاثیر مستقیم می‌گذارند. 
علاوه بر این‌ها، گلوتامین از مهم‌ترین منابع انرژی برای روده‌ها و سلول‌های ایمنی محسوب می‌شود. گلوتامین همچنین به حفظ لایه‌های محافظتی موجود در بین روده‌ها و دیگر قسمت‌های بدن نیز کمک می‌کند و در نتیجه مانع از ابتلا به سندرم روده چکه‌کن می‌شود. این ویژگی اجازه نمی‌دهد که باکتری‌های مضر یا سموم مختلف از روده‌ها به قسمت‌های دیگر بدن منتقل شوند. 
محققان می‌گویند که گلوتامین برای رشد طبیعی و همچنین حفظ تعادل در سلول‌های روده نیز ضروری است. از آن‌جایی که روده‌ها دارای نقش عمده‌ای در سیستم ایمنی بدن هستند، گلوتامین می‌تواند به‌طور کلی برای ارتقای سلامت سیستم ایمنی بدن مفید باشد. 


تاثیر بر افزایش عضله‌ها و عملکرد ورزشی 


از آن‌جایی که گلوتامین، نقش مهمی به‌عنوان واحدهای سازنده پروتئینی ایفا می‌کند، محققان نیز آزمایش‌ها و بررسی‌های زیادی را از منظر اثرگذاری گلوتامین بر افزایش عضله‌ها و عملکرد ورزشی انجام داده‌اند. با این ‌حال، یافته‌های محققان در این زمینه متناقض و بحث‌برانگیز هستند. بعضی از مطالعات نشان می‌دهند که گلوتامین هیچ تاثیری بر تقویت عضله‌ها و عملکردهای ورزشی ندارد، در حالی که مطالعات دیگر می‌گویند که استفاده از مکمل گلوتامین می‌تواند درد عضلانی را کمتر کند و روند بهبودی پس از فعالیت‌های ورزشی سنگین را ارتقا بدهد. 
محققان می‌گویند که ورزشکاران به‌طور خاص نباید بدون مشورت پزشک سراغ استفاده از مکمل‌های گلوتامین بروند. به این دلیل که ورزشکاران به‌طور منظم از منابع پروتئینی زیادی استفاده می‌کنند و در نتیجه مقدار زیادی گلوتامین به بدن‌شان می‌رسانند. بنابراین، آنان بدون مصرف مکمل گلوتامین نیز میزان زیادی گلوتامین دریافت می‌کنند. 


عوارض جانبی و نکات ایمنی 


با توجه به این‌که گلوتامین از اسیدهای آمینه‌ای است که به‌طور طبیعی در بدن تولید می‌شود و در بسیاری از مواد غذایی وجود دارد، دریافت آن در مقادیر عادی نمی‌تواند نگران‌کننده و خطرناک باشد. بعضی از مطالعات، دوزهای مصرفی گلوتامین را تا ۴۵ گرم در روز هم بررسی کرده‌اند و به یافته‌های مختلفی رسیده‌اند. به‌طور کلی، محققان باور دارند که استفاده کوتاه‌مدت از مکمل گلوتامین بی‌خطر است، اما بعضی از دانشمندان نسبت به استفاده مداوم و منظم از مکمل گلوتامین ابراز نگرانی کرده‌اند. 
با توجه به همین نکات، محققان توصیه می‌کنند که هیچ فردی بدون مشورت پزشک، از مکمل‌های گلوتامین استفاده نکند و گلوتامین مورد نیاز بدن را از طریق منابع غذایی فراهم سازد. 
 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13479

افزودن نظر