4 راه آسان برای کاهش نفخ
۲۷ دی ۱۳۹۶

۴ راه آسان برای کاهش نفخ

یکی از راه‌های آسان برای کاهش نفخ، جویدن بیشتر غذا است. جویدن بهتر غذاها می‌تواند از دو منظر برای کاهش نفخ موثر باشد. این کار، هم هوای واردشده به بدن درحین مصرف غذاها را کاهش می‌دهد و همچنین سرعت غذا خوردن را پایین می‌آورد که خودش با کاهش میزان استفاده از غذاها و مصرف وعده‌های کوچک‌تر مرتبط است.


۱. یک‌دفعه غذای زیاد و حجیم نخورید 


یکی از عادت‌هایی که می‌تواند به‌راحتی باعث شکل‌گیری نفخ زیاد شود، مصرف غذای زیاد و حجیم در یک وعده مصرفی است. پس اگر به مصرف وعده‌های غذایی حجیم و سنگین عادت کرده‌اید و عمدتا پس از این کار با نفخ مواجه می‌شوید، بی‌تردید باید حجم وعده‌های غذایی را کوچک‌تر کنید. محققان می‌گویند که در صورت لزوم می‌توانید یک وعده غذایی دیگر به برنامه روزانه اضافه کنید تا راحت‌تر این کار را انجام بدهید. 
در ضمن، جویدن بهتر غذاها نیز می‌تواند از دو منظر برای کاهش نفخ موثر باشد. این کار هم هوای وارد شده به بدن در حین مصرف غذاها را کاهش می‌دهد و همچنین سرعت غذا خوردن را پایین می‌آورد که خودش با کاهش میزان استفاده از غذاها و مصرف وعده‌های کوچک‌تر مرتبط است. 


۲. غذاهای آلرژی‌زا و مشکل‌ساز را حدف کنید 


یکی از علت‌های شایع شکل‌گیری نفخ شدید، مصرف غذاهای آلرژی‌زا یا آن دسته از مواد غذایی است که با مشکل عدم تحمل آن‌ها مواجه هستیم. وقتی غذایی را مصرف می‌کنید که بدن‌تان قادر به تحملش نیست، باید منتظر شکل‌گیری گاز زیاد، نفخ شدید و علائم دیگر باشید. شایع‌ترین مواد غذایی و ترکیباتی که از این منظر مشکل‌ساز می‌شوند، به ترتیب زیر هستند: 
- لاکتوز: عدم تحمل لاکتوز بسیار شایع است و با علائم گوارشی مختلف مثل نفخ ارتباط دارد. لاکتوز همان کربوهیدرات اصلی در شیر است. 
- فروکتوز: عدم تحمل فروکتوز نیز نسبتا شایع است و می‌تواند باعث شکل‌گیری نفخ شود. 
- تخم‌مرغ: آلرژی داشتن نسبت به تخم‌مرغ عمدتا با علائمی مانند گاز و نفخ شدید همراه است. 
- گندم و گلوتن: بسیاری از افراد نسبت به گندم آلرژی دارند یا با مشکل عدم تحمل گلوتن مواجه هستند. این مشکلات می‌توانند به علائم گوارشی مانند نفخ منجر شوند. 


۳. از بلعیدن هوا و گازها خودداری کنید 


به‌طور کلی، دو منبع اصلی برای ورود گاز به دستگاه گوارشی وجود دارند؛ اولی گازی است که به‌واسطه باکتری‌های موجود در روده تشکیل می‌شود و دومی نیز گاز یا هوایی است که در مواقع خوردن یا نوشیدن وارد بدن می‌گردد. این اتفاق بیشتر از همه در مواقع استفاده از نوشیدنی‌های گازدار بروز پیدا می‌کند. درواقع، نوشیدنی‌های گازدار حاوی کربن دی‌اکسید هستند که پس از رسیدن نوشیدنی به معده، در دستگاه گوارش آزاد می‌شوند. محققان می‌گویند که جویدن آدامس، نوشیدن با استفاده از نی و غذا خوردن با عجله یا همراه با صحبت زیاد، از عادت‌هایی هستند که می‌توانند میزان هوای واردشده به بدن را افزایش بدهند. 


۴. غذاهای نفاخ مصرف نکنید 


بعضی از مواد غذایی سرشار از فیبر می‌توانند باعث شکل‌گیری نفخ زیادی در دستگاه گوارش شوند. بیشتر از همه نیز انواع حبوبات مانند لوبیا و عدس و بعضی از غلات سبوس‌دار، چنین حالتی ایجاد می‌کنند. علاوه بر این‌ها، غذاهای چرب نیز می‌توانند روند هضم را آهسته کنند و سرعت تخلیه معده را پایین بیاورند. این حالت‌ها شاید از منظر ایجاد حس سیری جالب باشند، اما می‌توانند افراد مستعد ابتلا به نفخ را شدیدا آزار بدهند. اگر شما هم با این مشکلات مواجه هستید، باید میزان استفاده از حبوبات و غذاهای چرب را به‌طور قابل توجهی کاهش بدهید. 
 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13477

افزودن نظر