فواید رژیم مدیترانه‌ای چیست؟
۲۵ دی ۱۳۹۶

فواید رژیم مدیترانه‌ای چیست؟

پیروی صحیح از رژیم مدیترانه‌ای با کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، سرطان، پارکینسون و آلزایمر مرتبط است. محققان می‌گویند زنانی که از رژیم مدیترانه‌ای حاوی روغن زیتون فرابکر و مغزهای خام استفاده می‌کنند،‌ خطر ابتلا به سرطان پستان را هم کاهش می‌دهند.


رژیم مدیترانه‌ای که همیشه همراه با اصطلاح «مناسب برای قلب» مطرح می‌شود، یکی از برنامه‌های غذایی سالم و استاندارد است که براساس استفاده از مواد غذایی رایج و کاملا در دسترس و همچنین شیوه‌های پخت‌وپز مدیترانه‌ای طراحی شده است. پس اگر دنبال رژیمی می‌گردید که برای قلب مفید و مناسب باشد، قطعا رژیم مدیترانه‌ای می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها برای شما باشد. 
بیشتر رژیم‌های سالم حاوی میو‌ه‌ها، سبزی‌ها، ماهی و غلات سبوس‌دار هستند و همچنین محدود کردن استفاده از چربی‌های ناسالم از اهمیت خاصی در میان‌ آن‌ها برخوردار است. درحالی که این بخش از رژیم‌های سالمی مانند رژیم مدیترانه‌ای قابل اجرا هستند، اما توجه نکردن به نکات ظریف و آماده‌سازی مواد غذایی بدون توجه به سبک آشپزی مدیترانه‌ای می‌تواند همه‌چیز را به‌هم بریزد و حتی خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را بالا ببرد. 


فواید رژیم مدیترانه‌ای 


مطالعات بسیاری نشان داده‌اند که رژیم مدیترانه‌ای، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد. پیروی از این رژیم غذایی با پایین آمدن سطح کلسترول بد خون یا LDL اکسیدشده همراه است و درنتیجه مانع از تجمع ذرات مخرب و مضر در شریان‌های اصلی خونی می‌شود. 
درواقع، یکی از گسترده‌ترین مطالعات بر روی ۱.۵ میلیون نفر از افراد سالم نشان داده است که پیروی از رژیم مدیترانه‌ای با کاهش خطر مرگ‌ومیر ناشی از مشکلات قلبی-عروقی ارتباط محکمی دارد و حتی خطر مرگ‌ومیر به‌طور کلی نیز به‌واسطه پیروی از همین رژیم غذایی کمتر می‌شود. 
پیروی صحیح از رژیم مدیترانه‌ای با کاهش خطر ابتلا به سرطان، بیماری پارکینسون و بیماری آلزایمر نیز مرتبط است. محققان می‌گویند زنانی که از رژیم مدیترانه‌ای حاوی روغن زیتون فرابکر و مغزهای خام استفاده می‌کنند،‌ خطر ابتلا به سرطان پستان را هم کاهش می‌دهند. 
با توجه به همین دلایل، اکثریت سازمان‌ها و نهادهای علمی به افراد بزرگسال توصیه می‌کنند که سبک تغذیه خودشان را براساس رژیم مدیترانه‌ای تنظیم کنند تا از ابتلا به بیماری‌های مزمن جلوگیری کرده باشند. البته افرادی که مبتلا به بیماری‌های خاص هستند، باید حتما با پزشک خودشان مشورت کنند و بدون مشورت او، هیچ اقدامی در راستای تغیی رژیم غذایی خودشان انجام ندهند. 


رژیم مدیترانه‌ای بر روی نکات زیر تاکید دارد: 


- اولویت‌دهی به استفاده از مواد غذایی گیاهی مانند میوه‌ها، سبزی‌ها، غلات سبوس‌دار، حبوبات و مغزهای خام. 
- استفاده از چربی‌های سالم مانند روغن زیتون و روغن کانولا به‌ جای کره. 
- استفاده از گیاهان و ادویه‌ها به‌ جای نمک برای طعم‌دار کردن مواد غذایی. 
- محدود کردن استفاده از گوشت قرمز به چند بار در ماه. 
- خوردن ماهی و مرغ بدون چربی، حداقل ۲ بار در هفته. 
- خوردن وعده‌های غذایی اصلی در کنار اعضای خانواده یا دوستان. 
- ورزش کردن به‌طور منظم. 
 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13458

پیشنهاد سلامتیسم

افزودن نظر