3 راه برای گرم نگه داشتن دست‌ها و پاها در زمستان
۲۵ دی ۱۳۹۶

۳ راه برای گرم نگه داشتن دست‌ها و پاها در زمستان

غذاهای تُند، رگ‌های خونی را باز می‌کنند و گردش خون را تقویت می‌سازند. خوردن فلفل نیز حرارت بدن را افزایش می‌دهد و سرعت گردش خون را بالا می‌برد. اگر قصد دارید که از غذاهای تُند استفاده کنید، بهتر است که از خود فلفل به‌جای انواع پودرهای فلفل استفاده کنید.


بعضی از افراد در طول ماه‌های سرد زمستانی،‌ با مشکل سرد شدن شدید دست‌ها و پاها مواجه می‌شوند و واقعا به خاطر همین مساله آزار می‌بینند. این مشکل خصوصا برای افرادی که گردش خون ضعیفی دارند، شدت بیشتری دارد. درواقع، فرقی ندارد که این افراد چند لایه لباس بپوشند، چون درنهایت قسمت‌های انتهایی بدن‌شان (یعنی دست‌ها و پاها) باز هم سرد باقی می‌مانند. 
دکتر جان بریل، از اعضای Aurora Health Care، با توجه به همین مشکل خاص تصمیم گرفته است که بهترین راه‌ها برای تقویت گردش خون و گرم‌سازی دست‌ها و پاها در طول زمستان را در اختیار ما قرار بدهد. این راه‌ها هم ساده هستند و هم تاثیر به‌سزایی دارند.

لباس‌های نسبتا شُل و آزاد بپوشید 


لباس‌های نسبتا شُل و آزاد مانند لایه عایق عمل می‌کنند و هوای بین لایه‌های لباس را گرم می‌سازند. دکتر بریل می‌گوید که این ترفند از نظر اثربخشی حتی از پوشیدن دستکش هم بهتر است. این متخصص همچنین توصیه می‌کند که حتما دو جفت جوراب بپوشید؛ یک جوراب سفت و ضخیم و یک جوراب شُل. در ضمن جوراب ضخیم‌تر و سفت‌تر باید در لایه بیرونی قرار بگیرد. افرادی که به پوشیدن لباس‌های بیش از حد تنگ اصرار دارند، باید بدانند که پوشیدن این لباس‌ها مانع از به جریان افتادن هوای گرم در میان لایه‌های لباس و در سطح بدن می‌شود. 


غذاهای تُند بخورید 


غذاهای تُند، رگ‌های خونی را باز می‌کنند و گردش خون را تقویت می‌سازند. خوردن فلفل نیز حرارت بدن را افزایش می‌دهد و سرعت گردش خون را بالا می‌برد. اگر قصد دارید که از غذاهای تُند استفاده کنید، بهتر است که از خود فلفل به‌جای انواع پودرهای فلفل استفاده کنید. فلفل تازه از نظر اثربخشی واقعا قابل مقایسه با پودر فلفل نیست. 


از استعمال سیگار و نوشیدن قهوه خودداری کنید 


یکی از بهترین راه‌ها برای تقویت گردش خون، دوری کردن از نیکوتین و کافئین است. کافئین و نیکوتین، هر دو، می‌توانند رگ‌های خونی را منقبض کنند و درنتیجه سرمای احساس‌شده در دست‌ها و پاها را افزایش بدهند. بنابراین، اگر گردش خون ضعیفی دارید، در ساعات نزدیک به بیرون رفتن از خانه اصلا قهوه ننوشید و برای ترک سیگار هم برنامه‌ریزی جدی انجام بدهید. 


نکته مهم 


اگر با اجرا کردن تمامی نکات بالا باز هم با سرمای غیرعادی در دست‌ها و پاها مواجه هستید، این حالت می‌تواند نشان‌دهنده مشکلات احتمالی دیگری باشد. مسدود شدن رگ‌های خونی،‌ بیماری کم‌خونی و سندرم رینود، از مهم‌ترین مشکلات احتمالی هستند. پس برای مطمئن شدن از این مساله و پیگیری روندهای لازم حتما به پزشک مراجعه کنید. 
 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13456

افزودن نظر