اختلال بازی کردن چیست؟!
۲۵ دی ۱۳۹۶

اختلال بازی کردن چیست؟!

سازمان بهداشت جهانی، اختلال بازی کردن را براساس این رفتارها تعریف کرده است: کنترل نداشتن روی بازی از نظر زمان شروع، میزان بازی کردن، شدت درگیر شدن با آن، تعداد دفعات بازی کردن و زمان پایان دادن به بازی و یا اولویت‌دهی به بازی کردن تا حدی که بازی‌های رایانه‌ای، اهمیت بیشتری نسبت به علاقه‌مندی‌ها و فعالیت‌های روزانه دیگر پیدا کنند.


این ایده که بازی‌های رایانه‌ای اعتیادآور هستند،‌ قطعا جدید نیست. چندین دهه پیش از آن‌که بازی‌های معروف و محبوب به بازار بیایند، افرادی بودند که برای ساعت‌های متوالی به بازی کردن با Pac Man می‌پرداختند. با این‌ حال، با توجه به گسترش چشمگیر بازی‌های رایانه‌ای در زندگی ما، امروزه سازمان بهداشت جهانی (WHO) با دقت و عمق بیشتری به زندگی افرادی توجه می‌کند که شدیدا درگیر این بازی‌ها شده‌اند. 
 این سازمان در پیش‌نویس جدیدترین طبقه‌بندی بین‌المللی بیماری‌ها، برای اولین بار از اعتیاد به بازی‌های رایانه‌ای رایانه‌ای با اصطلاح gaming disorder (اختلال بازی کردن) نام برده است. در ادامه با چیستی اختلال بازی کردن و نکات قابل توجه در مواجهه با افرادی که نسبت به بازی‌های رایانه‌ای اعتیاد پیدا کرده‌اند، آشنا می‌شویم. 


اثرات منفی ناشی از اختلال بازی کردن 


مساله اصلی، این است که بازی کردن چطور بر زندگی فرد تاثیر می‌گذارد. این موضوع را تقریبا می‌توان درباره هر عادت یا فعالیتی مورد سنجش قرار داد. اگر فعالیتی به شما کمک می‌کند و واقعا به انسان‌های دیگر آسیب نمی‌رساند، پس دلیلی وجود ندارد که آن را نوعی اختلال در نظر گرفت. با این ‌حال، اگر به نسخه یازدهم طبقه‌بندی بین‌اللمللی بیماری‌ها (ICD-۱۱) توجه کنیم، متوجه می‌شویم که تمامی این نکات به خوبی در این نسخه پیش‌بینی شده‌اند. 


تعریف مساله: اختلال بازی کردن چه علائمی دارد؟ 


سازمان بهداشت جهانی (WHO)، اختلال بازی کردن را براساس رفتارهای زیر تعریف کرده است: 
- کنترل نداشتن روی بازی از نظر زمان شروع، میزان بازی کردن، شدت درگیر شدن با آن، تعداد دفعات بازی کردن و زمان پایان دادن به بازی. 
- اولویت‌دهی به بازی کردن تا حدی که بازی‌های رایانه‌ای، اهمیت بیشتری نسبت به علاقه‌مندی‌ها و فعالیت‌های روزانه دیگر پیدا کنند. 
- ادامه دادن به بازی‌های رایانه‌ای یا افزایش میزان استفاده از این بازی‌ها علی‌رغم آگاهی داشتن به پیامدهای منفی آن‌ها. 


علائم اختلال بازی کردن به زبان ساده‌تر 


به عبارت دیگر می‌توان گفت که اختلال بازی کردن در درجه اول زمانی معنا پیدا می‌کند که بازی، شما را کنترل کند و شما دیگر هیچ کنترلی بر بازی نداشته باشید. در درجه دوم، زمانی با اختلال بازی کردن مواجه هستیم که بازی‌ها ما را از پرداختن به امور مهم دیگر دور کنند. در درجه سوم نیز اختلال بازی کردن یعنی علی‌رغم آگاهی داشتن نسبت به مضرات بازی‌های رایانه‌ای برای خودمان و دیگران، باز هم به این کار ادامه بدهیم. متخصصان می‌گویند که این اختلال در یک دوره ۱۲ ماهه اتفاق می‌افتد، ولی احتمال شکل‌گیری آن در فاصله‌ای زودتر از این موعد هم وجود دارد. 


اعتیاد به بازی کردن: آیا به کمک نیاز دارید؟ 


آن‌چه که محققان تا کنون توانسته‌اند در این زمینه انجام بدهند، استفاده از شیوه‌های رایج در تشخیص اعتیادهای دیگر و سازگار کردن آن‌ها با اعتیاد به بازی‌های رایانه‌ای است. این کار که با چند سوال اساسی انجام می‌گیرد، دارای دقت ۱۰۰ درصد نیست، اما شیوه مناسبی برای تشخیص افرادی است که واقعا به کمک نیاز دارند. 
- آیا احساس می‌کنید که باید کمتر بازی کنید؟ 
- آیا دیگران شما را به‌خاطر بازی کردن مورد سرزنش قرار داده‌اند؟ 
- آیا تا کنون به ‌خاطر بازی کردن، احساس بدی داشته‌اید یا احساس گناه کرده‌اید؟ 
- آیا صبح‌ها بلافاصله بعد از بیدار شدن، اولین چیزی که به آن فکر می‌کنید، همین بازی‌های رایانه‌ای هستند؟ 
این موارد، نشانه‌های عمومی برای تشخیص اختلال بازی کردن هستند، اما نشانه‌های دیگری هم وجود دارند. برای مثال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: 
- آیا به‌ خاطر بازی نکردن، تغییر خاصی را در خلق‌وخوی خودتان تجربه کرده‌اید؟ 
- آیا به‌ خاطر بازی کردن، روابط اجتماعی‌تان ضعیف‌تر شده است و از خانواده و دوستان دور شده‌اید؟ 
- آیا عملکردتان در مدرسه یا محل کار بدون هیچ توضیحی ضعیف شده است؟ 
 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13454

پیشنهاد سلامتیسم

افزودن نظر