چگونه می‌توانیم زندگی منظم  و هدفمندی داشته باشیم؟
۲۴ دی ۱۳۹۶

چگونه می‌توانیم زندگی منظم و هدفمندی داشته باشیم؟

روی یک برگه، میزان درآمد و نیز مخارج ماهانه خود را یادداشت کنید. یک لیست جدید ترتیب دهید و در آن توانایی مالی خود را با خرج‌های ریز و درشت هر ماه مقایسه کنید. هر زمان که تصمیم به خرید چیزی جدید گرفتید، حتما به این برگه نگاهی بیاندازید!


بدون شک همه ما لحظاتی را در زندگی تجربه کرده‌ایم که ظاهرا رشته زندگی به نوعی از دستمان در رفته ‌است. به خاطر داشته باشید که حفظ نظم و ترتیب ، هر قدر هم که سخت و مشکل باشد، همیشه راهی برای جمع‌آوری تکه‌های گم شده پازل زندگی وجود دارد. برای آشنایی با این روش‌ها، با ما همراه باشید.


۱. خود را به چالش بکشید: 


 برای زندگی‌تان یک هدف تعیین کنید و خود را ملزم بدانید که تحت هر شرایطی به این هدف دست بیابید. بزرگی یا کوچکی هدف مهم نیست: هدف می‌تواند شروع یک کار جدید یا مرتب کردن یک اتاق باشد. هدف و انتخاب شما در زندگی هر چه باشد، مهم این است که آنرا عملی کنید و خود را به نحوی تصورکنید که گویی به هدف رسیده‌اید!


۲. از مطالعه غافل نشوید: 


کنترل تلویزیون را کنار بگذارید و به جای تلویزیون، مغز خود را با مطالعه فعال نگه‌دارید. مطالعه به شما ایده‌های جدید می‌دهد و ذهنتان را در یک مسیر تازه، به جریان می‌اندازد. وقتی کتابی را به پایان می‌رسانید، احساس کسی را خواهید داشت که به هدف خود رسیده ‌است بنابراین با انگیزه بیشتری به تحقق اهدافتان می‌اندیشید.   


۳. سفر کنید: 


وقتی به سفر می‌روید، با مردم و روش‌های مختلف زندگی آشنا می‌شوید و ایده‌های جدیدی برای زندگی‌ شخصی خود پیدا می‌کنید. یادتان باشد که سفر و کلا هر تغییر مکانی، شما را از حالت بحرانی روزمرگی نجات می‌دهد. اما اگر به هر دلیلی، امکان سفر برایتان مهیا نبود، پول‌های خود را به مرور زمان جمع کنید و یکی از تعطیلات آخر هفته سال، به نزد اقوامتان در شهرهای همسایه بروید. سفر در تغییر روحیه شما و نیز در نوسازی روانتان معجزه می‌کند. پس از آن غافل نشوید!  


۴. در انجام کارهای خیریه سهیم شوید: 


وقتی شما به افراد بی‌بضاعت و ناتوان کمک می‌کنید، احساس رضایت و انجام وظیفه سراسر وجودتان را فرامی‌گیرد. این احساس انگیزه شما را در زندگی بالامی‌برد و همواره سعی‌می‌کنید که کارهای انسان دوستانه بیشتری انجام دهید.  


۵. کارها و توانایی‌های جدید یاد بگیرید: 


به کار موردعلاقه‌تان فکرکنید و بکوشید تا برای انجام هر چه بهتر آن، قابلیت جدیدی بیاموزید. یادتان باشد که با شکوفایی استعدادهایتان، درحقیقت اعتماد به نفس بیشتری برای پیشرفت کاری‌تان خواهیدداشت. 


۶. رزومه کاری‌تان را مرورکنید: 


هر از گاهی به روزمه کاری‌تان نگاهی بیاندازید و توانایی‌های جدیدتان را به آن اضافه کنید. با این کار همواره تصویر روشنی از خود و قابلیت‌هایتان خواهیدداشت.   


۷. کارتان را تغییر دهید: 


اگر امکان تغییر شغل برایتان مهیا نبود، مسیر کاری‌تان را به یک جهت تازه هدایت کنید و یا رونقی تازه به آن ببخشید. یادتان باشد که این حرکت، در روحیه شما تغییری اساسی ایجاد خواهد کرد.   


۸. به تحصیلاتتان ادامه دهید: 


اگر احساس می‌کنید که پیشرفت کافی در کارتان ندارید، شاید وقت آن رسیده است که به تحصیلاتتان ادامه دهید. البته یادتان باشد که نفس عمل درس خواندن است که از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که وقتی شما بار دیگر روی نیمکت‌ کلاس می‌نشینید، میل به نو و تازه شدن در شما بیدار می‌شود و احساس خواهید کرد که توانایی تغییر در زندگی‌تان را دارید!


۹. با برنامه خرج کنید: 


روی یک برگه، میزان درآمد و نیز مخارج ماهانه خود را یادداشت کنید. یک لیست جدید ترتیب دهید و در آن توانایی مالی خود را با خرج‌های ریز و درشت هر ماه مقایسه کنید.  هر زمان که تصمیم به خرید چیزی جدید گرفتید، حتما به این برگه نگاهی بیاندازید!


۱۰. وام‌ها یا قرض‌هایتان را صاف‌کنید: 


از وام‌هایی شروع کنید که نرخ بهره بالایی دارند. توصیه ما به شما این است که برای کاهش مبلغ وام یا قرض، بهتر است که دور خریدهای غیرضروری را یک خط قرمز پررنگ بکشید.
بدون شک برای داشتن یک زندگی هدفمند، علاوه بر راه‌های فوق، مسیرهای بسیاری وجوددارد: به دوستانتان اهمیت بدهید. با افراد مثبت‌اندیش هم صحبت شوید. برای زندگی شخصی و زناشویی خود ارزش زیادی قائل شوید. با اقوام و خویشان نزدیک رابطه‌ای دوستانه و مسالمت‌آمیز داشته باشید. در برخورد با مشکلات زندگی، حتما با یک مشاور خانواده یا یک فرد قابل اعتماد صحبت کنید. مراقب نوع تغذیه خود باشید و حتما یک فعالیت ورزشی را در برنامه روزانه خود بگنجانید. 
 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13436

افزودن نظر