افراد منظم، زودتر لاغر می‌شوند!
۲۴ دی ۱۳۹۶

افراد منظم، زودتر لاغر می‌شوند!

اگر پیشخوان آشپزخانه شما پُر از کاغذ و لوازم بی‌مصرفی است که حتی خودتان هم نمی‌دانید از کجا آمده‌اند، اصلا شرایط مناسبی را برای کاهش وزن سریع و آسان خودتان فراهم نکرده‌اید. برای مقابله با اثرات مخرب ناشی از این آشفتگی، باید همه لوازم اضافی روی پیشخوان را کنار بگذارید و فقط چیزهایی را روی آن قرار بدهید که مورد نیاز شما هستند و به برنامه کاهش وزن و لاغری شما کمک می‌کنند.


یکی از مطالعات اخیر نشان می‌دهد که اگر محیط‌های انتخاب‌شده برای غذا خوردن، بی‌نظم و آشفته و پُراسترس باشند، طوری روی افراد تاثیر منفی می‌گذارند که آنان را به سمت استفاده از میان‌وعده‌های پُرکالری می‌کشانند. محققان دانشگاه کورنل در این مطالعه متوجه شده‌اند که هرچه افراد در وضعیت ذهنی آشفته‌تر و محیط بی‌نظم‌تری غذا بخورند،‌ میزان استفاده از میان‌وعده‌هایی مانند کلوچه‌ها و کیک‌ها در آنان بیشتر افزایش می‌یابد. 
با توجه به همین یافته‌ها است که محققان می‌گویند حفظ نظم در خانه (خصوصا آشپزخانه)، مقابله با آشفتگی ذهنی و داشتن برنامه‌ریزی صحیح، از مهم‌ترین نکات در راستای کسب موفقیت در کاهش وزن هستند. درواقع،‌ ورزش و رژیم غذایی کم‌کالری زمانی به نتیجه می‌رسند که در کنار همین اصول قرار بگیرند. 


نظم‌بخشی را از یخچال شروع کنید 


نظم‌بخشی به یک آشپزخانه آشفته و بی‌نظم واقعا کار سختی است، چون نمی‌توان نقطه شروع را به‌راحتی مشخص کرد. با این ‌حال، افرادی که روی کاهش وزن تمرکز کرده‌اند، باید نظم‌بخشی به آشپزخانه را از یخچال شروع کنند. برای این کار باید همه محتویات درون یخچال را بیرون بیاورید و تمامی محصولات فاسدشده یا فاقد مواد مغذی را دور بریزید. بعد هم باید یخچال را فقط با مواد غذایی خاصی پُر کنید که برای رژیم شما مناسب هستند. 
محققان می‌گویند آن دسته از مواد غذایی که به‌طور مرتب مصرف می‌شوند، باید در بخش مرکزی و جلویی یخچال قرار بگیرند تا دسترسی به آن‌ها راحت باشد و همواره به چشم بیایند. 


پیشخوان آشپزخانه را مرتب کنید 


اگر پیشخوان آشپزخانه شما پُر از کاغذ، لوازم بی‌مصرف و انواع خرت‌وپرت‌هایی است که حتی خودتان هم نمی‌دانید از کجا آمده‌اند، اصلا شرایط مناسبی را برای کاهش وزن سریع و آسان خودتان فراهم نکرده‌اید. برای مقابله با اثرات مخرب ناشی از این آشفتگی، باید همه لوازم اضافی روی پیشخوان را کنار بگذارید و فقط چیزهایی را روی آن قرار بدهید که مورد نیاز شما هستند و به برنامه کاهش وزن و لاغری شما کمک می‌کنند. مثلا می‌توانید این لوازم را روی پیشخوان قرار بدهید: ترازوی آشپزخانه، تخته‌های خردکن باکیفیت و فنجان‌های اندازه‌گیری مقادیر. اگر فضای کافی برای این کار داشته باشید، می‌توانید ابزارهایی مانند دستگاه گریل برقی، بلندرها و محصولات مختلف دیگر را هم روی پیشخوان بگذارید. محققان می‌گویند که هرچه آماده‌سازی و پختن غذاها و میان‌وعده‌ها برای شما راحت‌تر باشد، بیشتر به مصرف غذاهای خانگی تمایل پیدا می‌کنید و کمتر سراغ غذاهایی مانند پیتزا می‌روید. 


فریزر را فراموش نکنید 


واقعیت این است که بسیاری از افراد، فریزرشان را با حجم زیادی از میوه‌ها و سبزی‌های یخ‌زده، محصولات پروتئینی حجیم و ظرف‌های حاوی باقی‌مانده غذاها پُر می‌کنند، بدون این‌که به مدت‌زمان استفاده از آن‌ها توجهی داشته باشند. این درحالی است که فریزر باید ابزار ذخیره‌ساز مناسبی برایی نگهداری از منابع مغذی و غنی باشد. بنابراین، همه ترکیبات کهنه درون فریزر را بیرون بیاورید و محصولاتی را برای فریز کردن انتخاب کنید که واقعا این قابلیت را دارند. در ضمن، محصولات فریزشده را بیش از حد درون فریزر باقی نگذارید. 
بعضی از کارشناسان توصیه می‌کنند که از مواد غذایی درون فریزر، فهرست کاملی تهیه کنید تا همیشه بدانید که با کمک آن‌ها می‌توانید چه غذاهایی را آماده کنید یا کدام مواد غذایی را پیش از گذشت مدت‌زمان استاندارد نگهداری بخورید. 


میان‌وعده‌ها و خوراکی‌ها را هوشمندانه انتخاب کنید 


میان‌وعده‌ها و خوراکی‌ها عمدتا نقطه‌ضعف بسیاری از افراد در کاهش وزن هستند، اما واقعا می‌توان آن‌ها را به نقطه‌قوت در رژیم لاغری تبدیل کرد. یکی از بهترین ترفندها برای این کار، استفاده از گزینه‌های معدود و سالم به‌عنوان میان‌وعده است. درواقع، شما نباید هیچ میان‌وعده ناسالمی در خانه داشته باشید تا اساسا با آن‌ها مواجه نشوید. 
علاوه بر محدودسازی انتخاب‌ها، باید حجم وعده‌های مصرفی را هم محدود و مشخص کنید. امروزه می‌توانید با کمی جست‌وجو در سایت‌های معتبر یا کمک گرفتن از متخصصان تغذیه، حجم مصرفی استاندارد برای بسیاری از خوراکی‌ها را به‌دست بیاورید. 
 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13432

افزودن نظر