4 راه بدون هزینه برای تمیز کردن هوای خانه
۲۳ دی ۱۳۹۶

۴ راه بدون هزینه برای تمیز کردن هوای خانه

گردوغبار، از منابع مهم و اصلی در آلوده کردن هوا است چون گازهای سمی مانند VOCs و رادون را جذب می‌کند. با این‌حال، استفاده از قابلیت‌های مختلف جاروبرقی می‌توانند بخش زیادی از گردوغبارها را جمع کند. البته این کار باید به‌آرامی انجام بگیرد چون هرچه سریع‌تر جاروبرقی بکشید، گردوغبارها بیشتر پخش می‌شوند و شانس جمع شدن آن‌ها کمتر می‌شود.


۱. پنجره‌ها را باز کنید 


ورود هوای تازه از بیرون به درون خانه، ساده‌ترین راه برای تمیز کردن هوای خانه است. شما می‌توانید این کار را برای ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در طول هر روز انجام بدهید. البته اگر محل زندگی‌تان نزدیک به کارخانه‌ها یا منابع آلوده‌کننده دیگر باشد، نمی‌توانید از این شیوه کمک بگیرید، چون در این حالت متاسفانه هوای بیرون خانه از هوای درون خانه کثیف‌تر است. به‌علاوه، روزهایی که میزان گرده‌ها و آلاینده‌ها در هوا بالا است یا رطوبت هوا زیاد است نیز نباید پنجره‌ها را باز کنید، چون این کار در چنین شرایطی باز هم می‌تواند خطر شکل‌گیری کپک‌ها در خانه را افزایش بدهد. 


۲. خانه را با جاروبرقی تمیز کنید 


گردوغبار، از منابع مهم و اصلی در آلوده کردن هوا است چون گازهای سمی مانند VOCs و رادون را جذب می‌کند. با این‌ حال، استفاده از قابلیت‌های مختلف جاروبرقی می‌توانند بخش زیادی از گردوغبارها را جمع کند. البته این کار باید به‌آرامی انجام بگیرد چون هرچه سریع‌تر جاروبرقی بکشید، گردوغبارها بیشتر پخش می‌شوند و شانس جمع شدن آن‌ها کمتر می‌شود. در ضمن، میزان استفاده از جاروبرقی باید حداقل به ۲ بار در هفته برسد و کیسه این وسیله نیز در موعدهای استاندارد تخلیه شود. محققان می‌گویند که باکتری‌ها می‌توانند درون کیسه جاروبرقی تا ۱۰۰ برابر تکثیر شوند و عمل تخلیه این کیسه‌ها نیز باید بدون باز شدن محتوای کیسه‌ها انجام بگیرد، در غیر این صورت شما حجم زیادی از باکتری‌های مضر را وارد خانه می‌کنید. 


۳. هواکش حمام و توالت را روشن کنید 


این هواکش‌ها، هوای مرطوب را به بیرون از خانه هدایت می‌کنند و خطر رشد کپک‌های مختلف را کاهش می‌دهند. این درحالی است که تنفس در محیط حاوی کپک می‌تواند باعث سرفه، تنگی نفس و خارش چشم‌ها شود. اگر به آلرژی یا آسم مبتلا باشید نیز قرار گرفتن در چنین محیطی می‌تواند بیماری شما را شدیدا تحریک کند. بنابراین، وقتی که حمام می‌کنید یا از محصولات حاوی عطر و رایحه مانند اسپری مو در حمام و توالت استفاده می‌کنید، حتما هواکش را روشن بگذارید. 


۴. از شومینه استفاده نکنید 


سوختن چوب، خصوصا درون خانه، سموم مضری را تولید می‌کند که مشکلات تنفسی را بدتر می‌کنند. تشدید همین مشکلات می‌تواند به بیماری‌های قلبی و ریوی منجر شود و حتی فرد را به کام مرگ زودرس بکشاند. امروزه سوختن چوب به یکی از علت‌های آلوده شدن هوا در بعضی از کشورها تبدیل شده است و گاهی اوقات حتی اثرات مخربی بیش از فعالیت اگزوز خودرو‌ها دارد. بعضی از مطالعات نشان می‌دهند که تماس با دود ناشی از سوختن چوب می‌تواند بینایی را نیز موقتا تا حدودی مختل کند و کیفیت دید را کاهش بدهد. به این نکته نیز توجه داشته باشید که استفاده از شومینه‌های گازی، انتشار نیتروژن دی‌اکسید و کربن مونوکسید را در خانه بالا می‌برد و نمی‌توان این وسایل را جایگزین مناسبی برای شومینه‌های چوبی تلقی کرد. 
 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13423

پیشنهاد سلامتیسم

افزودن نظر