5 بیماری مهمی که از طریق ژنتیک منتقل می‌شوند

۵ بیماری مهمی که از طریق ژنتیک منتقل می‌شوند

اگر سابقه ابتلا به افسردگی در چند نفر از اعضای خانواده شما وجود داشته باشد،‌ شما نیز با خطر ابتلا به افسردگی مواجه می‌شوید.


۱. بیماری‌های قلبی 
ما می‌دانیم که داشتن سبک زندگی سالم با کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی مرتبط است، در حالی که همین بیماری‌ها از علت‌های اصلی مرگ‌ومیر در میان زنان هستند. متخصصان همواره ۴ اصل اساسی را برای مقابله با این خطر توصیه می‌کنند که بدین ترتیب‌اند: سیگار نکشید؛ شاخص توده بدن (BMI) را به محدوده سالم برسانید؛ به‌طور منظم ورزش کنید؛ و میزان استفاده از گوشت‌های قرمز و چربی‌های اشباع را کاهش بدهید. 
یکی از مطالعات منتشرشده در The New England Journal of Medicine نشان می‌دهد که جدی گرفتن این الگوها تا چه اندازه برای افرادی که به‌طور ژنتیکی با خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی مواجه هستند، اهمیت دارد. طبق این مطالعه، افرادی که به‌صورت ژنتیکی در گروه خطر قرار می‌گیرند، می‌توانند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را با رعایت همین الگوها و اصول اساسی تا حدود ۵۰ درصد کاهش بدهند. 
۲. پولیپ‌های روده
شاید سر درآوردن از این موضوع برای شما آسان نباشد، اما اگر بدانید که کدام افراد در خانواده شما سابقه ابتلا به پولیپ‌های آدنوماتوز را داشته‌اند، آن‌وقت می‌توانید خطر مبتلا شدن خودتان به سرطان کولورکتال را تخمین بزنید. 
پولیپ‌های کولون یا روده می‌توانند در دوران نوجوانی در کولون رشد کنند، اما در حدود ۴۰ سالگی به پولیپ‌های بدخیم تبدیل شوند. متخصصان انجمن سرطان آمریکا می‌گویند یک‌پنجم از افرادی که به پولیپ‌های کولون مبتلا می‌شوند، سابقه ابتلا به چنین مشکلی در خانواده‌شان وجود داشته است. 
۳. بیماری سلیاک 
همان‌طور که محبوبیت محصولات بدون گلوتن در دهه اخیر روبه‌رشد بوده است، محققان نیز اطلاعات بیشتری درباره بیماری سلیاک به‌دست آورده‌اند و پیشرفت‌های مختلفی را در این زمینه کسب کرده‌اند. برخلاف افرادی که با مشکل عدم تحمل گلوتن مواجه هستند و پس از خوردن گلوتن موقتا با مشکلات گوارشی مواجه می‌شوند، افراد مبتلا به بیماری سلیاک بعد از مصرف پروتئین گندم با مشکلات شدید در روده کوچک روبه‌رو می‌گردند. 
آمارهای نهادهای معتبر نشان می‌دهند یک‌دهم افرادی که بستگان درجه یک‌شان به بیماری سلیاک مبتلا هستند، خودشان نیز به‌طور ژنتیکی شدیدا مستعد ابتلا به همین بیماری محسوب می‌شوند. اگرچه داشتن یک یا چند ژن لزوما به‌معنای مبتلا شدن به بیماری سلیاک نیست، اما هیچ فردی نباید بررسی‌های پزشکی اولیه را نادیده بگیرد. 
۴. کلسترول خون بالا 
متاسفانه هنوز هم بیشتر افراد تصور می‌کنند که فقط زمانی باید نگران کلسترول خون بالا باشند که یکی از بستگان درجه یک‌شان در سن جوانی دچار حمله قلبی شده باشد. با این‌حال، ‌افراد مبتلا به نوعی اختلال ژنتیکی به نام هایپرکلسترولمی خانوادگی (familial hypercholesterolemia) از بدو تولد به‌طور خطرناکی دارای سطح بالایی از کلسترول LDL در خون‌شان هستند و ۲۰ برابر بیشتر از افراد عادی با خطر ابتلای زودهنگام به بیماری‌های قلبی مواجه می‌شوند.
محققان می‌گویند که هایپرکلسترولمی خانوادگی، شایع‌ترین علت ژنتیکی ابتلای زودهنگام به بیماری‌های قلبی است، اما تشخیص و درمان زودهنگام نیز می‌تواند این خطر را تا ۸۰ درصد کاهش بدهد. البته هایپرکلسترولمی خانوادگی عمدتا بدون تشخیص باقی می‌ماند و ۹۰ درصد از افراد مبتلا به آن نیز هیچ اطلاعی از این اختلال ژنتیکی ندارند. 
۵. افسردگی 
محققان همچنان در تلاش هستند تا اطلاعات جدی‌تر و عمیق‌تری درباره ریشه‌های ژنتیکی بیماری‌ها و اختلال‌های روانی به‌دست بیاورند. آنان تا به این جای کار متوجه شده‌اند که اگر سابقه ابتلا به افسردگی در چند نفر از اعضای خانواده شما وجود داشته باشد،‌ شما نیز با خطر ابتلا به افسردگی مواجه می‌شوید. 
به همین دلیل، کسب اطلاعات کافی درباره سابقه سلامت روان خانوادگی و جدی گرفتن بررسی پزشکی، می‌تواند به تشخیص زودهنگام این مساله و درمان به‌موقع آن کمک کند. 
 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13414

افزودن نظر