4 نکته درباره پسوریازیس که پزشکان به شما نمی‌گویند!
۲۰ دی ۱۳۹۶

۴ نکته درباره پسوریازیس که پزشکان به شما نمی‌گویند!

نهادهای معتبری که در زمینه پسوریازیس فعالیت می‌کنند، عمدتا رژیم مدیترانه‌ای را به این بیماران به‌عنوان رژیم غذایی برتر و مطلوب پیشنهاد می‌دهند. این رژیم غذایی علاوه بر این‌که ذاتا ضدالتهابی است، خطر ابتلا به بیماری‌های مرتبط با پسوریازیس مانند بیماری‌های قلبی را هم کمتر می‌کند.


۱. پسوریازیس، خطر ابتلا به بیماری‌ها و مشکلات دیگر را افزایش می‌دهد
بیماری‌های متعددی وجود دارند که می‌توانند همراه با پسوریازیس بروز پیدا کنند. این بیماری‌ها عبارت‌اند از افسردگی، آرتریت پسوریاتیک، بیماری التهابی روده، چاقی و بیماری دیابت. در نتیجه بسیار مهم است که پزشکان، روندهای غربالگری لازم را برای افراد مبتلا به پسوریازیس انجام بدهند و در صورت لزوم، آنان را برای بررسی بیشتر نزد متخصصان دیگر بفرستند.

محققان می‌گویند که افراد مبتلا به پسوریازیس شدیدا در معرض خطر ابتلا به مشکلات مفصلی مانند آرتریت پسوریاتیک، نقرس و استئوآرتریت یا همان آرتروز قرار دارند. درواقع، آرتریت پسوریاتیک در ۴۰ درصد از موارد ابتلا به پسوریازیس اتفاق می‌افتد و معمولا هم ۷ تا ۱۰ سال پس از تشخیص قطعی پسوریازیس، خودش را نشان می‌دهد.

آرتریت پسوریاتیک از بیماری‌های مخرب و ناتوان‌کننده است و التهاب زمینه‌ای ناشی از آن می‌تواند فرد بیمار را به مجموعه‌ای از بیماری‌های دیگر مانند از دست دادن بینایی و شنوایی مبتلا کند. با این ‌حال، تشخیص زودهنگام و درمان به ‌موقع مشکلات شنوایی و بینایی می‌تواند از شکل‌گیری آسیب‌های شدید در درازمدت جلوگیری کند.

۲. پسوریازیس و استرس می‌توانند یک چرخه دائمی و معیوب را شکل بدهند
پسوریازیس، نوعی بیماری مزمن است و عمدتا هم طول عمر زیاد این بیماری است که می‌تواند اثرات جدی و عمیقی بر سلامتی جسمانی و روانی فرد مبتلا به آن باقی بگذارد. بسیاری از مطالعات نشان داده‌اند که پسوریازیس می‌تواند بیشتر از هر بیماری مزمن دیگر، حتی آسم و دیابت، فرد بیمار را با اثرات منفی خودش درگیر کند. محققان می‌گویند که بخشی از این روند مخرب به داغ ننگ (stigma) ناشی از این بیماری پوستی در جوامع مختلف بستگی دارد.

علاوه بر این‌ها، پسوریازیس باعث استرس می‌شود و استرس نیز پسوریازیس را تشدید می‌کند. همین جنبه حساس و بحرانی است که مدیریت این بیماری را به کار سختی بدل می‌سازد. با این‌ حال، بسیاری از مراجع و نهادهای علمی در حال کار بر روی این جنبه از بیماری پسوریازیس هستند و توانسته‌اند که گروه‌های حمایتی مختلفی را در نقاط مختلف جهان برای مقابله با داغ ننگ ناشی از پسوریازیس راه‌اندازی کنند.

۳. ایجاد تغییر در سبک زندگی می‌تواند بر علائم پسوریازیس تاثیر بگذارد
پسوریازیس در یک فضای خالی یا خلأ رخ نمی‌دهد. در واقع، همه کارهایی که انجام می‌دهیم یا از انجام دادن آن‌ها صرف نظر می‌کنیم، می‌توانند علائم پسوریازیس را تشدید کنند یا آن‌ها را تسکین بدهند. محققان می‌گویند که پزشکان باید اهمیت ایجاد تغییر در سبک زندگی را به افراد مبتلا به بیماری پسوریازیس گوشزد کنند. این تغییرات شامل تغییر در الگوهای خواب، ورزش، تغذیه، روابط اجتماعی و شیوه‌های انتخابی برای تسکین استرس می‌شوند.
نهادهای معتبری که در زمینه پسوریازیس فعالیت می‌کنند، عمدتا رژیم مدیترانه‌ای را به این بیماران به‌عنوان رژیم غذایی برتر و مطلوب پیشنهاد می‌دهند. این رژیم غذایی علاوه بر این‌که ذاتا ضدالتهابی است، خطر ابتلا به بیماری‌های مرتبط با پسوریازیس مانند بیماری‌های قلبی را هم کمتر می‌کند.

۴. کاهش وزن می‌تواند وجهه بیرونی پسوریازیس را بهتر کند
محققان می‌گویند که حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد از افراد مبتلا به پسوریازیس، در گروه افراد چاق قرار می‌گیرند. آنان همچنان در حال تلاش هستند تا بتوانند رابطه بین وزن و پسوریازیس را درک کنند، اما به نظر می‌رسد که چاقی در دوران اولیه زندگی (یعنی کودکی)، با ابتلا به بیماری پسوریازیس در دوران بزرگسالی ارتباط دارد.
در ضمن، افراد چاقی که مبتلا به پسوریازیس هستند، عمدتا با شانس بیشتر ابتلا به آرتریت پسوریاتیک مواجه می‌شوند. این نکته را هم نباید فراموش کرد که چاقی، درمان موثر پسوریازیس را هم سخت‌تر می‌سازد. به همین دلیل، کاهش وزن می‌تواند واکنش بدنی افراد مبتلا به پسوریازیس را نسبت به شیوه‌های درمانی مختلف ارتقا بدهد.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13409

افزودن نظر