بهترین راه‌های مقابله با علائم ترک نیکوتین
۲۰ دی ۱۳۹۶

بهترین راه‌های مقابله با علائم ترک نیکوتین

هرچه ذهن و دست‌های خودتان را بیشتر مشغول کنید، بهتر می‌توانید علائم ترک نیکوتین را مدیریت کنید. محققان می‌گویند که در این شرایط باید سراغ فعالیت‌هایی بروید که حالت تسکین‌دهنده و آرامش‌بخش دارند.


در اولین ۲۴ ساعت پس از ترک سیگار، شما به احتمال زیاد با علائم ترک نیکوتین مواجه می‌شوید که به ترتیب زیر هستند.

هوس استفاده از سیگار: نیکوتین قویا به گیرنده‌های مغز متصل می‌شود و در نتیجه اعتیاد شدیدی به دریافت نیکوتین ایجاد می‌کند. همین روند تغییرات در شیمی مغز، باعث می‌شود که شما با هوس و میل استفاده از سیگار مواجه شوید.

تحریک‌پذیری عصبی و اختلال در تمرکز: نیکوتین، احساس خوبی به فرد استفاده‌کننده از سیگار می‌دهد و او هم به همین دلیل از سیگار استفاده می‌کند. با این‌ حال، دریافت نکردن نیکوتین باعث می‌شود که حالت‌هایی مانند تحریک‌پذیری عصبی و خستگ  ی غیرعادی در شما به‌ وجود بیاید. نیکوتین همچنین بر مهار‌ت‌های فکری نیز تاثیر می‌گذارد و در نتیجه ترک نیکوتین می‌تواند مشکلاتی مانند اختلال در تمرکز، مشکلات مربوط به حافظه و کُندی در فکر کردن را به ‌وجود بیاورد. 

اضطراب و افسردگی:
دریافت نکردن نیکوتین و نرسیدن این ماده به مغز، می‌تواند روی خلق‌وخوی شما تاثیر بگذارد. محققان می‌گویند که ترک نیکوتین می‌تواند باعث مبتلا شدن بعضی از افراد به اضطراب و بعضی از آنان به افسردگی شود.

اختلال در خواب: 
نیکوتین روی انتقال‌دهنده‌های عصبی خاصی که خواب را تنظیم می‌کنند، تاثیر منفی می‌گذارد. براساس مطالعه منتشرشده در Addiction Biology، سیگاری‌هایی که سیگار کشیدن را ترک می‌کنند، خصوصا در ۲۴ تا ۳۶ ساعت اولیه پس از ترک سیگار شدیدا با اختلال در خواب مواجه می‌شوند.

افزایش وزن:
نیکوتین، اشتها را سرکوب می‌کند. درنتیجه وقتی که سیگار کشیدن را کنار می‌گذارید، میل بیشتری به غذا خوردن احساس می‌کنید و همین حالت می‌تواند باعث افزایش وزن شما شود. محققان می‌گویند که بیشتر افراد پس از ترک سیگار، حدود ۳.۵ تا ۴.۵ کیلوگرم دچار افزایش وزن می‌شوند.

بهترین راه‌های مقابله با علائم ترک نیکوتین

استفاده از دارو:
علائم ترک نیکوتین، غیرعادی و عجیب نیستند. بنابراین، پزشکان از قبل این مساله را پیش‌بینی کرده‌اند و داروهای خاصی را برای کاهش شدت این علائم در نظر گرفته‌اند. محققان می‌گویند که استفاده از جایگزین نیکوتین، در قالب‌های مختلف، ایمن و موثر است. شما می‌توانید با مراجعه به پزشک، از او بخواهید که داروی مناسب را برای شما تجویز کند.

مشغول کردن حواس و ذهن:
هرچه ذهن و دست‌های خودتان را بیشتر مشغول کنید، بهتر می‌توانید علائم ترک نیکوتین را مدیریت کنید. محققان می‌گویند که در این شرایط باید سراغ فعالیت‌هایی بروید که حالت تسکین‌دهنده و آرامش‌بخش دارند. به‌ علاوه، سیگار ذاتا عادت خاصی را در رابطه دست با دهان ایجاد می‌کند و شما باید جایگزین مناسبی را برای پُر کردن جای خالی سیگار در نظر بگیرید.

فعالیت بدنی:
افرادی که سیگار را ترک می‌کنند، بهتر شدن وضعیت تنفسی خودشان را بسیار سریع احساس می‌کنند. شما می‌توانید از فعالیت‌های بدنی مناسب، خصوصا در قالب ورزش‌های استاندارد، برای جلوگیری از افزایش وزن و همچنین ترشح هر چه بیشتر اندورفین در بدن کمک بگیرید. طبق گزارش منتشرشده در Experimental and Clinical Pyschopharmacology، ورزش کردن با کاهش علائم ترک نیکوتین همراه است.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13406

افزودن نظر