بهترین ورزش برای حفظ سلامت قلب
۱۷ دی ۱۳۹۶

بهترین ورزش برای حفظ سلامت قلب

ورزش با هر شدتی خوب است، چه پیاده‌روی کُند یا پیاده‌روی سریع، اما طبق تحقیقات اگر شما می‌خواهید هم سایز کمر، هم سطح آمادگی جسمانی و هم قند خون خود را بهبود ببخشید، در این صورت باید ورزش شدید انجام دهید.


حدود یک‌سوم بزرگسالان بالای ۲۰ سال چاق هستند و همین مشکل خطر ابتلا به بیماری قلبی-عروقی را به میزان زیادی افزایش می‌دهد. این در حالی است که ورزش کردن، این خطر را کاهش می‌دهد. مسلما ورزش کلید تناسب اندام است. اما آنچه روشن نشده این است که آیا شدت تمرینات نیز اهمیت دارد یا نه.

برای یافتن پاسخ، تحقیقی در این زمینه انجام گرفت که طبق آن، افراد چاق که به مدت ۴۰ دقیقه در روز و چهار روز در هفته ورزش سرعتی انجام دادند، نه‌تنها سلامت قلب و عروق‌شان بهبود یافت، بلکه به کاهش وزن و کاهش سطح قند خون هم دست ‌یافتند. در مقایسه، کسانی که با شدت کمتری ورزش کردند، سلامت‌شان بهبود یافت و وزن خود را از دست دادند، اما سطح قند خونشان کم نشد.

به اعتقاد محقق اصلی این مطالعه، بهبود شدت تمرین، به وسیله راه رفتن سریع‌تر بر روی تردمیل صورت گرفت. خود شرکت‌کنندگان هم از سادگی ِشدت یافتن تمرینات، شگفت‌زده شدند.

شدت تمرین براساس بهبود کار سیستم قلبی-عروقی تعیین می‌شود و طبق سطح آمادگی جسمانی‌ افراد، از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برای کسی که تناسب اندام ندارد، یک پیاده‌روی با سرعت متوسط برای بالا بردن ضربان قلب و رساندن آن به سطح مطلوب برای بهبود سلامت قلب و عروق کافی است. ولی برای کسی که دارای تناسب اندام است، رسیدن به سطح ایده‌آل سلامتی، نیازمند پیاده‌روی سرعتی است.

ورزش با هر شدتی خوب است، چه پیاده‌روی کُند یا پیاده‌روی سریع، اما طبق تحقیقات اگر شما می‌خواهید هم سایز کمر، هم سطح آمادگی جسمانی و هم قند خون خود را بهبود ببخشید، در این صورت باید ورزش شدید انجام دهید.

طبق یک مطالعه انجام‌شده بین سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳، فعالیت بدنی و رژیم غذایی ۳۰۰ فرد بزرگسال غیر دیابتی چاق به مدت شش ماه تحت نظارت قرار گرفت. حدود دو سوم از شرکت‌کنندگان، زن و یک‌سوم مرد بودند و همگی فشار خون طبیعی داشتند.

این مطالعه بزرگسالان را به چهار گروه تقسیم کرد. یکی، گروه کنترل که بی‌تحرک بودند. گروه دوم ، به‌طور متوسط به مدت ۳۱ دقیقه در هر جلسه با شدت کم تمرین می‌کرد. گروه سوم به‌طور متوسط هر جلسه ۵۸ دقیقه با شدت کم تمرین می‌کرد. گروه دیگر نیز با شدت بالا برای ۴۰ دقیقه تمرین می‌کرد. همه افراد سه گروه که تمرین کردند وزن کم کردند و تناسب خود را بهبود بخشیدند. فقط افراد گروه ورزش با شدت بالا قند خون‎شان هم کاهش یافت. در طول این مطالعه همه شرکت‌کنندگان یک رژیم غذایی متعادل و سالم داشتند (یعنی ۵۰ درصد کالری کربوهیدرات، ۳۰ درصد چربی و ۲۰ درصد پروتئین).

یکی از محققین می‌گوید: این مطالعه جالبی است و نشان می‌دهد که اگر شما در صورت آمادگی قلبی و عروقی، یک مایل را به جای اینکه تفریحی قدم بزنید با شدت بالا پیاده‌روی کنید، بزرگ‌ترین انفجار را در بدن خود ایجاد خواهید کرد. اما وی مطمئن نیست که آیا کاهش میزان قند خون در افرادی که با شدت بالا ورزش کردند از لحاظ درمان دیابت معنی‌دار است یا نه. این چیزی است که نیازمند تحقیقات بیشتر است.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13396

پیشنهاد سلامتیسم

افزودن نظر