صورت شما درباره سلامتی‌تان چه می‌گوید؟
۱۷ دی ۱۳۹۶

صورت شما درباره سلامتی‌تان چه می‌گوید؟

اغلب خارش‌‌ها یا تحریک روی پوست جدی نیستند و به طور خود به خود رفع شده و از بین می‌روند. اما راش پروانه‌ای عارضه متفاوت و غیر معمول است.


مطمئنا با دیدن چهره خودتان در آینه آشنا هستید. اما اگر تنها کمی دقیق‌تر نگاه کنید می‌توانید متوجه نشانه‌ها یا سرنخ‌هایی در مورد سلامتی خود شوید که در مواردی بسیار مهم وحیاتی هستند. البته اگر بدانید دقیقا باید به چه چیزی نگاه کنید.

۱- پوست و یا چشم‌های زرد‌رنگ

این تغییر رنگ می‌تواند ناشی از زردی یا یرقان باشد. بیماری یرقان زمانی به وجود می‌آید که بدن بیش از اندازه دچار سموم زائدی شده که ناشی از تجزیه شدن سلول‌های قرمز خون هستند. معمولا برای نوزادانی که قبل از هفته ۳۸ به دنیا می‌آیند این بیماری عارضه‌ای متداول و بی‌خطر است، چون کبد آن‌ها هنوز به اندازه کافی آن‌طور که باید عمل نمی‌کند. اما موضوع یرقان در افراد بالغ کاملا متفاوت است و می‌تواند نشانه‌ای بارز از وجود انواع عفونت‌های ویروسی (هپاتیت، مونونوکلئوز) باشد؛ مشکلات وابسته به کبد، کیسه صفرا و یا پانکراس از جمله موارد موثر در زرد شدن رنگ پوست و چشم‌ها هستند. 

۲- خال‌ها

خال‌ها یا برجستگی و برآمدگی روی پوست اغلب تیره‌رنگ هستند. بیشتر اوقات وجود خال‌ها جای نگرانی خاصی ندارد اما در عین حال بررسی پوست می‌تواند از ابتلا به سرطان پوست جلوگیری کند. در رابطه با خال‌ها به نکات زیر توجه کنید:

- غیر متقارن: آیا شکل خال در هر طرف متفاوت است؟

- لبه‌ و کناره‌ها : آیا سطح خال دندانه‌دار یا ناهموار است؟

- رنگ: آیا رنگ آن غیر متعارف است؟

- اندازه و قطر: از یک نخود بزرگتر است؟

- رشد: در چند هفته اخیر اندازه آن تغییر کرده؟

توجه! چنانچه هر یک از این سوال‌ها برای‌تان پیش آمد و در صورت مشاهده هر نوع تغییر خاصی حتما به پزشک مراجعه کنید.

۳- زخم و جراحت

اشخاصی که در اطراف ناحیه لب‌ها و دهان دچار تبخال می‌شوند احتمالا بدن‌شان آلوده به ویروس هرپس نوع ۱ است. ( اکثرا کودکان و نوجوانان مبتلا به این نوع ویروس دهانی از راه بزاق دهان به ویروس آلوده شده‌اند). زمانی که بدن شما به این ویروس مبتلا شود برای همیشه در بدن باقی می‌ماند. این تبخال‌ها زمانی ظاهر می‌شوند که شما بیمار، نگران، بی‌نهایت خسته و یا برای مدت طولانی در مجاورت نور خورشید هستید. بیشتر مواقع این نوع تبخال‌ها خود به خود از بین می‌روند اما اگر دائما و بیش از اندازه دچار تبخال می‌شوید توصیه می‌شود به پزشک مراجعه کنید تا برای‌تان دارو تجویز شود.

۴- لب‌های خشک و ترک‌خوده

تقریبا همه ما در مواقعی دچار خشکی و ترک‌خوردگی لب می‌شویم به‌خصوص در فصل زمستان که هوا خشک و سردتر است. استفاده از چرب‌لب‌ها یا بالم لب می‌تواند با مرطوب نگه داشتن لب‌ها از خشکیِ پوست لب جلوگیری کند. اما بعضی از اوقات این خشکی‌ها نشانه وجود مسائلی مرتبط با سلامتی شما مثل بی‌آبی است. زمانی که بدن شما به میزان کافی آب ندارد دچار بی‌آبی یا کمبود آب می‌شود که این موضوع در موارد جدی می‌تواند برای سلامت بدن بسیار خطرناک باشد. علاوه بر این، خشکی لب‌ها می‌تواند نشانه وجود آلرژی یا حساسیت دارویی هم باشد.

۵- راش پروانه‌ای (التهاب پوست)

اغلب خارش‌‌ها یا تحریک روی پوست جدی نیستند و به‌طور خود به خود رفع شده و از بین می‌روند. اما راش پروانه‌ای عارضه متفاوت و غیر معمول است. در حقیقت، این یک بیماری سیستِمَتیک التهابی مزمن با علت ناشناخته است که به شکلی شبیه به پروانه از روی بینی می‌گذرد و روی دوطرف سطح گونه‌ها ظاهر می‌شود. این عارضه می‌تواند نشانه‌ای از بیماری لوپوس هم باشد. لوپوس بیماری است که در آن سیستم ایمنی بدن بر علیه خود عمل کرده و اعضا و بافت‌های خود را مورد حمله قرار می‌دهد. راش پروانه‌ای می‌تواند با تب، درد مداوم و سفت شدن مفاصل و آبی رنگ شدن انگشتان در هوای سرد همراه باشد. در صورت مشاهده موارد مشابه حتما به پزشک مراجعه کرده تا با تشخیص صحیح و به موقع، درمان هر چه سریع‌تر آغاز کنید.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13395

افزودن نظر