6 راه جلوگیری از افزایش وزن پس از ترک سیگار
۱۷ دی ۱۳۹۶

۶ راه جلوگیری از افزایش وزن پس از ترک سیگار

وقتی که نیکوتین دیگر اشتهای شما را سرکوب نکند، بیشتر احساس گرسنگی خواهید کرد. برای مدیریت این احساس گرسنگی تازه باید برنامه‌ریزی هوشمندانه‌ای داشته باشید و میان‌وعده‌های کم‌کالری و سالمی را در موقعیت‌های مختلف مصرف کنید. 


۱. برنامه‌ریزی داشته باشید

قبل از این‌که برنامه ترک سیگار را شروع کنید، حتما به نگرانی‌ها و دغدغه‌های خودتان در زمینه وزن فکر کنید و کار روی آن را شروع کنید. بنابراین، قبل از شروع برنامه ترک سیگار یا درحین آن باید نزد متخصص تغذیه بروید و برنامه کاهش وزن خودتان را مشخص کنید.

محققان می‌گویند که بسیاری از متخصصان ترک سیگار به‌ خوبی در این زمینه نیز آموزش دیده‌اند و این توانایی را دارند که در زمینه همه مشکلات احتمالی در راه ترک سیگار، مانند افزایش وزن، توصیه‌های لازم را به شما ارائه کنند.

۲. از درمان جایگزینی نیکوتین (NRT) کمک بگیرید

محصولات NRT مانند آدامس، آب‌نبات، پچ‌ها و ابزارهای استنشاقی، به شما در مدیریت علائم ترک نیکوتین کمک می‌کنند. این کمک از طریق ارائه نوعی پاکیزه‌تر از نیکوتین انجام می‌گیرد که توسط FDA آمریکا مورد تایید قرار گرفته است و نسبت به نیکوتین موجود در سیگار‌های معمولی ایمن‌تر است.

در ضمن، همین محصولات باعث می‌شوند که شما احساس بهتری در طول دوره درمان داشته باشید. وقتی که شما احساس بهتری را تجربه کنید، راحت‌تر می‌توانید رفتارها و عادت‌های نادرست مانند سیگار کشیدن یا عادت‌های غذایی نامطلوب را ترک کنید. به‌ علاوه، پزشک می‌تواند داروهای تجویزی غیرنیکوتینی مانند بوپروپیون و وارنیسلین را هم برای شما تجویز کند.

۳. مدیریت کردن گرسنگی را یاد بگیرید

وقتی که نیکوتین دیگر اشتهای شما را سرکوب نکند، بیشتر احساس گرسنگی خواهید کرد. برای مدیریت این احساس گرسنگی تازه باید برنامه‌ریزی هوشمندانه‌ای داشته باشید و میان‌وعده‌های کم‌کالری و سالمی را در موقعیت‌های مختلف (خصوصا مواقع تمایل به کشیدن سیگار) مصرف کنید.

متخصصان می‌گویند که اضافه کردن میان‌وعده‌های سالم به رژیم غذایی، یکی از بهترین راه‌ها برای اضافه کردن پروتئین، ویتامین‌ها و مواد معدنی به رژیم غذایی و همچنین کنترل گرسنگی و مقابله با هوس استفاده از سیگار است. آنان معمولا میان‌وعده‌های حاوی پنیر کم‌چرب و نان سبوس‌دار، یا سیب و کره بادام‌زمینی خالص را پیشنهاد می‌کنند.

۴. میزان نوشیدن آب را افزایش بدهید

شروع روز با نوشیدن یک لیوان آب و نوشیدن آب در مواقع تشدید میل به استفاده از سیگار، از اهمیت خاصی برای جلوگیری از افزایش وزن برخوردار هستند. درواقع، شما در چنین موقعیت‌هایی از چیزی غیر از سیگار کمک می‌گیرید، در حالی که تامین آب مورد نیاز بدن را به‌ خوبی انجام می‌دهید که خودش برای حفظ وزن در محدوده سالم ضروری است. به ‌علاوه، استفاده از آب ساده همراه با مقداری آب لیموی تازه به ‌جای نوشابه‌های گازدار و شیرین نیز می‌تواند به شما در جلوگیری از دریافت کالری‌های اضافی کمک کند.

۵. آمادگی مقابله با هوس‌های غذایی مختلف را داشته باشید

علاوه بر این‌که از میان‌وعده‌های سالم در طول روز استفاده می‌کنید، می‌توانید از آدامس‌ها یا آب‌نبات‌های بدون قند در مواقع تشدید میل به استفاده از سیگار کمک بگیرید. محققان می‌گویند که این ترفند از بهترین شیوه‌های کم‌کالری برای مشغول‌سازی دهان و کاهش اندازه دور کمر است. در ضمن، به‌ جای استفاده از چیپس‌های سیب‌زمینی رایج و شکلات‌های شیرین، باید از محصولاتی مانند ذرت بوداده خانگی و شیرسویا استفاده کنید.

۶. تحرک بدنی داشته باشید

حفظ فعالیت‌های بدنی برای همه انسان‌ها ضروری است و جدی گرفتن آن در مواقع ترک سیگار و تلاش برای کنترل وزن، ضرورت بیشتری می‌یابد. داده‌های علمی نشان می‌دهند افرادی که قبل از شروع برنامه ترک سیگار، برنامه ورزش مناسبی دارند، کمتر از دیگران دچار اضافه‌وزن می‌شوند. به ‌علاوه‌، ورزش می‌تواند به ترشح هورمون‌هایی که احساس خوبی در ما برمی‌انگیزند، ‌کمک برساند و مانع از سیگار کشیدن شود. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13392

پیشنهاد سلامتیسم

افزودن نظر