3 راز برای موفقیت در کاهش وزن
۱۷ دی ۱۳۹۶

۳ راز برای موفقیت در کاهش وزن

گرسنگی، یکی از عوامل اصلی است که مانع از موفقیت افراد در برنامه کاهش وزن می‌شود، چون بیشتر افراد فکر می‌کنند که برای رسیدن به وزن هدف فقط باید از سالادها، وعده‌های غذایی فوق‌العاده کم‌حجم و رژیم‌های غذایی محدودکننده استفاده کنند.


۱. هدف‌های بلندپروازانه برای کاهش وزن در نظر بگیرید

بعضی از مطالعات و دستورالعمل‌های مراجع معتبر مانند NHS اعلام می‌کنند که افراد باید هدف‌های مربوط به کاهش وزن را «واقع‌گرایانه» انتخاب کنند و مثلا با هدف‌گذاری برای کاهش ۵ تا ۱۰ درصدی کل وزن‌شان پیش بروند. با این‌ حال، یکی از مطالعات اخیر نشان می‌دهد افرادی که هدف‌های بلندپروازانه‌ای را انتخاب می‌کنند، تقریبا ۲ برابر بیشتر از دیگران در کاهش وزن خودشان موفق می‌شوند. طبق گزارش Journal of Human Nutrition and Dietetics، دستیابی به موفقیت در کاهش وزن از این مسیر می‌گذرد که برای رسیدن به وزن رویایی خودتان تلاش کنید و از حمایت‌های لازم در این راه برخوردار باشید. درواقع، اگر واقعا وزن هدف را عمیقا بخواهید، انگیزه بسیار بیشتری برای رسیدن به آن به‌دست خواهید آورد.

۲. از مواد غذایی معمولی و رایج استفاده کنید، نه فقط از سالادها

گرسنگی، یکی از عوامل اصلی است که مانع از موفقیت افراد در برنامه کاهش وزن می‌شود، چون بیشتر افراد فکر می‌کنند که برای رسیدن به وزن هدف فقط باید از سالادها، وعده‌های غذایی فوق‌العاده کم‌حجم و رژیم‌های غذایی محدودکننده استفاده کنند. این در حالی است که ارضای اشتهای غذایی با استفاده از مواد غذایی روزمره و رایج مانند ماکارونی، برنج، سیب‌زمینی، ماهی،‌ گوشت بدون چربی، مرغ، تخم‌مرغ و انواع میوه‌ها و سبزی‌ها ضرورت دارد.

استفاده صرف از سالادها، سوپ‌ها و انواع جایگزین‌های رایج برای کاهش کالری دریافتی، نمی‌تواند پایدار باشد و اصلا هم تصمیم درستی نیست. درواقع، اگر فردی می‌خواهد که تغییرات درازمدتی را در وضعیت خودش به ‌وجود بیاورد، باید رژیم غذایی سالم و متعادلی داشته باشد تا هم انرژی مورد نیاز بدن را تامین سازد و هم اشتها و میل به خوردن غذاها را ارضا کند.

۳. استفاده از غذاهای مورد علاقه‌تان را ممنوع نکنید

محققان و متخصصان می‌گویند که ممنوع کردن استفاده از مواد غذایی و غذاهای مورد علاقه، هیچ نتیجه‌ای ندارد جز تشدید کردن میل به استفاده از آن‌ها و در نهایت زیاده‌روی در مصرف‌شان. این در حالی است که چنین ممنوعیتی در رژیم غذایی لاغری اساسا لزومی ندارد. مساله اصلی در این زمینه چیزی نیست جز رعایت اعتدال و حفظ رضایت‌مندی با استفاده از غذاهای سالم و مطلوب، در کنار استفاده محدود از مواد غذایی مورد علاقه‌ای که شاید پُرکالری باشند. درواقع، اگر شما از مواد غذایی یا غذاهای مورد علاقه‌ای که ممکن است چرب، شور یا پُرکالری باشند، به مقدار کم استفاده کنید، هیچ‌وقت احساس محرومیت یا احساس گناه نخواهید کرد. جلوگیری از بروز این حالت‌ها به شما کمک می‌کند تا میل به استفاده از آن‌ها را تشدید نکنید و در نهایت به سمت زیاده‌روی در مصرف آن‌ها کشیده نشوید.  

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13390

پیشنهاد سلامتیسم

افزودن نظر