آیا پیروی از رژیم غذایی مناسب برای گروه خونی ایمن است؟
۱۶ دی ۱۳۹۶

آیا پیروی از رژیم غذایی مناسب برای گروه خونی ایمن است؟

نگرانی‌هایی وجود دارند مبنی بر این‌که پیروی از رژیم غذایی مناسب برای گروه خونی O، حاوی پروتئین بیش از حد برای این افراد است. این در حالی است که پروتئین حیوانی، خصوصا گوشت قرمز، با مشکلات و بیماری‌های مختلفی مانند بیماری‌های قلبی و سرطان کولورکتال ارتباط دارد.


نمونه‌هایی از برنامه غذایی روزانه برای هر گروه خونی

گروه خونی O

- صبحانه: دو تکه نان ارگانیک همراه با کره بادام خالص، آب‌میوه و موز.

- ناهار: سالاد اسفناج همراه با گوشت گوساله و چند تکه میوه.

- میان‌وعده: میوه.

- شام: خورش تهیه‌شده با گوشت گوسفند و انواع سبزی‌ها.

- دسر: سالاد میوه.

گروه خونی A

- صبحانه: دو تکه نان تهیه‌شده از گندم سیاه همراه با مربا، یا آب‌لیموی رقیق.

- ناهار: بادام‌زمینی همراه با هویج، کرفس و بروکلی.

- میان‌وعده: مخلوط میوه‌ها و مغزهای خام.

- شام: ماکارونی همراه با پنیر فتا و سبزی‌ها.

- دسر: پای سیب.

گروه خونی B

- صبحانه: غلات صبحانه حاوی جو دوسر بدون نمک همراه با کمی کره.

- ناهار: سالاد کاری هندی

- میان‌وعده: چیپس سبزیجات.

- شام: چند تکه گوشت گوسفند.

- دسر: یک تکه شیرینی شکلاتی کم‌شیرین.

گروه خونی AB

- صبحانه: پنیر توفو همراه با هویج و کدو.

- ناهار: سوپ قارچه و خامه.

- میان‌وعده: حمص همراه با کرفس.

- شام: ماهی کبابی همراه با سبزی‌ها و گردو.

- دسر: کلوچه بدون آرد و تهیه‌شده از کره بادام و کشمش.

فواید و مزایای بالقوه رژیم غذایی مناسب برای گروه خونی

بیشتر محققان می‌گویند که با جدول پیشنهادی برای گروه خونی A که براساس مواد غذایی گیاهی مشخص شده است، مشکلی ندارند و در مجموع پیشنهادهای دیگر برای گروه‌های خونی دیگر را هم مفید می‌دانند. با این‌ حال، برجسته‌ترین جنبه این رژیم‌های غذایی خاص از نظر محققان و پزشکا، همچنان فقط کاهش کالری‌های دریافتی روزانه و در نتیجه کمک کردن‌شان به کاهش وزن است. آنان می‌گویند که در مقایسه با رژیم‌های غیراستاندارد و مُد روز، این توصیه‌ها می‌توانند موثر و مثبت باشند.

آیا رژیم غذایی مناسب برای گروه خونی می‌تواند برای بعضی از بیماران مفید باشد؟

بعضی از شواهد علمی نشان می‌دهند که افراد دارای گروه‌های خونی خاص، ممکن است که بیشتر مستعد ابتلا به بعضی از بیماری‌ها باشند. برای مثال، افراد دارای گروه خونی O معمولا بیشتر با خطر ابتلا به زخم اثنی‌عشر مواجه می‌شوند و افراد دارای گروه خونی A نیز با خطر بالاتر ابتلا به گاستریت آتروفیک روبه‌رو می‌گردند. محققان می‌گویند که افراد دارای گروه خونی O، پروتئین‌های خاصی در بدن‌شان دارند که توسط باکتری‌هایی مانند هلیکوباکتر پیلوری مورد هجوم قرار می‌گیرند. این باکتری‌ها عمدتا با زخم معده مرتبط هستند.

با این ‌حال، هیچ‌کدام از شواهد و یافته‌های علمی از این نظریه حمایت نمی‌کنند که تغذیه براساس یک رژیم غذایی متناسب با گروه خونی،‌ اثرات خاصی بر این بیماری‌ها باقی می‌گذارد.

آیا پیروی از رژیم غذایی مناسب برای گروه خونی ایمن است؟

نگرانی‌هایی وجود دارند مبنی بر این‌که پیروی از رژیم غذایی مناسب برای گروه خونی O، حاوی پروتئین بیش از حد برای این افراد است. این در حالی است که پروتئین حیوانی، خصوصا گوشت قرمز، با مشکلات و بیماری‌های مختلفی مانند بیماری‌های قلبی و سرطان کولورکتال ارتباط دارد. به ‌علاوه، بعضی از محققان نیز می‌گویند که پیروی افراد از این رژیم‌های غذایی خاص، می‌تواند آنان را به کمبودهای تغذیه‌ای مختلفی مبتلا کند.

نگرانی دیگری که درباره پیروی از رژیم غذایی مناسب برای گروه خونی وجود دارد، یک‌نواختی این رژیم‌های غذایی است. محققان می‌گویند که وقتی فرد، همه مواد غذایی مورد علاقه‌اش را حذف می‌کند تا از این رژیم‌ها پیروی کند، بعد از مدتی شدیدا نسبت به آن مواد غذایی حساس می‌شود و به‌طور ناگهانی و افراطی به مصرف آن‌ها روی می‌آورد. به ‌گفته محققان، این رژیم‌های غذایی بیش از حد بر گروه خونی تاکید می‌کنند و تفاوت‌ها و شرایط فردی را در نظر نمی‌گیرند. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13385

افزودن نظر