کدام غذاها برای گروه خونی شما مناسب‌تر هستند؟
۱۵ دی ۱۳۹۶

کدام غذاها برای گروه خونی شما مناسب‌تر هستند؟

افراد دارای گروه خونی O باید از مصرف گندم، محصولات لبنی و کافئین خودداری کنند. در عوض، استفاده از این مواد غذایی به آنان توصیه می‌شود: میوه‌ها، سبزی‌ها و گوشت‌های بدون چربی و ترجیحا ارگانیک. 


ترکیبات پروتئینی خاصی در مواد غذایی به‌ نام لکتین‌ها وجود دارند که به آنتی‌ژن‌های روی سلول‌های خونی متصل می‌شوند و در نهایت سلول‌های خونی را به ‌صورت توده‌های چسبیده به همدیگر درمی‌آورند یا اصطلاحا باعث آگلوتیناسیون (agglutination) می‌شوند. محققان و پزشکانی که طرفدار ایده رژیم غذایی مناسب برای گروه خونی هستند، می‌گویند که جلوگیری از شکل‌گیری آگلوتیناسیون می‌تواند به مدیریت وزن، مقابله با سرطان و مقابله با بیماری‌های قلبی کمک کند و از این طریق سلامت عمومی را ارتقا بدهد.

بعضی از محققان می‌گویند که لکتین‌ها، در صورت مصرف به مقدار زیاد، می‌توانند برای سلامتی ما خطرناک باشند، اما محققان دیگر باور دارند که اثرات ناشی از لکتین‌ها قابل دفع است. به نظر گروه دوم، کاهش خطرات بالقوه لکتین‌ها نسبتا ساده است. برای مثال، می‌توان لکتین‌های موجود در لوبیا را به ‌سادگی از طریق خیساندن لوبیا در آب به مدت چندین ساعت و جوشاندن آن‌ها دفع کرد.

محققان طرفدار نظریه رژیم غذایی مناسب برای گروه خونی، رژیم‌های جداگانه‌ای را برای افراد دارای گروه‌های خونی مختلف مشخص می‌کنند. به ‌علاوه، آنان از ورزش و جدی گرفتن عادت‌های روزمره سالم مانند نوشیدن آب به مقدار زیاد، به‌عنوان دو عامل مهم در این رژیم‌های غذایی نام می‌برند. با این ‌حال، بعضی از گروه‌های غذایی برای بعضی از گروه‌های خونی بهتر هستند و بعضی از آن‌ها نیز باید در بعضی از گروه‌ها محدود شوند.

آیا شواهد علمی معتبری برای تایید اثربخشی رژیم غذایی مناسب برای گروه خونی وجود دارد؟

در حالی که رژیم غذایی مناسب برای گروه خونی می‌تواند به کاهش وزن کمک کند، همان‌طور که رژیم‌های محدودکننده دیگر از این نظر موثر هستند، اما مساله اثربخشی این رژیم‌ها برای سلامت عمومی افراد واقعا مساله متفاوتی است. منتقدان می‌گویند که تقریبا هیچ نوع شواهد علمی معتبری برای پشتیبانی از این نظریه وجود ندارد و علم نمی‌تواند ثابت کند که رژیم غذایی مناسب برای گروه خونی برای سلامت انسان‌ها مفید است.

بعضی از محققان می‌گویند که از نظر علمی، ارتباط میان آگلوتیناسیون و چاقی، سرطان و خطرات دیگر ثابت نشده است. یکی از مطالعات PLOS One نیز نشان می‌دهد که از نظر شواهد و یافته‌های علمی، رژیم غذایی مناسب برای گروه خونی هیچ تاثیری در راستای کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن و ارتقای سلامت قلب ندارد.

فهرست مواد غذایی مناسب برای هر گروه خونی: بایدها و نبایدها

اگر شما همچنان به رژیم غذایی مناسب برای گروه خونی علاقه‌مند هستید و می‌خواهید بر این اساس برنامه غذایی تعیین کنید، می‌توانید از نکات راهنمای زیر در این راستا کمک بگیرید.

گروه خونی O

افراد دارای گروه خونی O باید از مصرف گندم، محصولات لبنی و کافئین خودداری کنند. در عوض، استفاده از این مواد غذایی به آنان توصیه می‌شود: میوه‌ها، سبزی‌ها و گوشت‌های بدون چربی و ترجیحا ارگانیک.

گروه خونی A

افراد دارای گروه خونی A باید بنیان رژیم غذایی خودشان را براساس مواد غذایی گیاهی تعیین کنند. در نتیجه اضافه کردن سویا، غلات و سبزی‌ها به رژیم غذایی آنان ضرورت دارد. مصرف مواد غذایی طبیعی و ارگانیک نیز برای آنان مهم است.

گروه خونی B

افراد دارای گروه خونی B می‌توانند از همه گروه‌های غذایی استفاده کنند. با این ‌حال، خودداری از مصرف این مواد غذایی برای آنان بهتر است: ذرت، گندم، عدس، گوجه‌فرنگی، بادام‌زمینی، کنجد و مرغ. در عوض، آنان باید میزان استفاده از این مواد غذایی را افزایش بدهند: تخم‌مرغ، محصولات لبنی کم‌چرب، گوشت بره و گوشت گوسفند.

گروه خونی AB

این افراد باید استفاده از توفو و غذاهای دریایی مانند ماهی سالمون و همچنین محصولات لبنی و سبزی‌های تیره را افزایش بدهند. پرهیز از مصرف کافئین و گوشت‌های فرآوری‌شده و دودی نیز برای آنان ضروری است. در ضمن آنان باید حجم وعده‌های غذایی را در طول روز کوچک‌تر کنند. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13378

افزودن نظر