کسالت کاری باعث افسردگی‌ می‌شود!
۱۳ دی ۱۳۹۶

کسالت کاری باعث افسردگی‌ می‌شود!

روانشناسان معتقدند که بیکاری و بطالت منجر به اضطراب و دلهره می‌شود و درنهایت روح و روان فرد دچار آسیب جدی می‌گردد. یکی از عوارض بیکاری، کسالت روحی است...و کسالت و خستگی روحی نیز نتیجه‌ای جز افسردگی نخواهد داشت.


آیا تا به ‌حال کارهایی انجام داده‌اید که مورد علاقه‌تان نباشند؟ آیا تا به‌ حال کاری پایین‌تر از سطح توانایی‌تان انجام‌ داده‌اید؟ آیا تا به‌ حال احساس زندانی شدن در اتاق کارتان را داشته‌اید؟ اگر تا به ‌حال با چنین شرایطی مواجه شده‌اید، بدون شک در آستانه ابتلا به افسردگی کاری قرار دارید. این نشانه‌ها را جدی بگیرید چون بدون شک نشانه‌های یک بیماری روحی است، آن هم بیماری که از یک خستگی مفرط روحی سرچشمه می‌گیرد.

در دنیای امروز که حدود ده درصد جمعیت فعال جهان بیکار هستند، دسته‌ای از کارمندان نیز وجود دارند که در محل کار خود فعالیت خاص و چشمگیری انجام نمی‌دهند و در حقیقت به خاطر وظیفه‌ای که انجام نمی‌دهند، حقوق می‌گیرند! عده‌ای دیگری از افراد فقط دور خود می‌چرخند و در پایان روز عملا هیچ کار مهمی انجام نمی‌دهند. اما متاسفانه به علت خرابی و کسادی بازار کار، بسیاری از این افراد مجبور می‌شوند در شغلی باقی بمانند که هیچ تعلق خاطری نسبت به آن ندارند و این مسأله در نوع خود یک فاجعه محسوب می‌شود! مطالعات اخیر نشان می‌دهند که در اروپا، حدود ۳۲ درصد از افراد حقوق‌بگیر هیچ کار خاصی در محل کار خود انجام نمی‌دهند!

دلایل کسالت کاری

روانشناسان معتقدند که کسالت کاری دلایل متعددی دارد، به‌عنوان مثال انجام کارهای تکراری که در حد و اندازه فرد نیست و نیز عدم اشتیاق شغلی، می‌توانند از علت‌های کسالت کاری باشند. زمانی‌که کارمندی مجبور به انجام کارهایی غیرجذاب و خارج از حد توانایی‌هایش می‌شود، ناخودآگاه قدرت خلاقیت کاری خود را از دست می‌دهد. به این ترتیب، کار فعلی‌اش، وی را در یک موقعیت پر از اضطراب و دلهره درگیر می‌کند که نتیجه‌ای جز خستگی روانی دربرندارد.

عواقب کسالت کاری

عده‌ای از افراد گمان می‌کنند که اگر فردی برای کاری که انجام نداده‌ است، دستمزدی دریافت کند در واقع به یک ثروت بادآورده دست یافته‌ است، اما برای همین فرد، یعنی کارمندی که با یک چنین وضعیتی روبه‌رو است، این شرایط دست کمی از جهنم ندارد! این فرد به سرعت اشتیاق کاری و نیز اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهد، احساس غیر مفید بودن و نیز شرم و خجالت، عرصه کاری را برای او تنگ و تنگ‌تر خواهدکرد.

روانشناسان معتقدند که بیکاری و بطالت منجر به اضطراب و دلهره می‌شود و در نهایت روح و روان فرد دچار آسیب جدی می‌گردد. یکی از عوارض بیکاری، کسالت روحی است... و کسالت و خستگی روحی نیز نتیجه‌ای جز افسردگی نخواهد داشت. روانشناسان بر این باورند که  اگر شخصی نتواند از قدرت خلاقیت خویش در محیط کاری‌اش استفاده‌کند، ناخودآگاه به لحاظ روحی، به شدت آسیب می‌بیند. این آسیب روحی گاهی آنقدر شدید است که فرد را تا مرز خودکشی پیش می‌برد.

نشانه‌های کسالت کاری

خستگی مفرط، کم‌خوابی، زودرنجی، تحریک پذیری، گوشه‌گیری، احساس شرم و خجالت، عدم اعتماد به نفس و نیز نوسان احساسات (عدم ثبات احساسی) از نشانه‌های این بیماری روحی هستند.   

نحوه برخورد با کسالت کاری

روانشناسان معتقدند که برای مداوای این بیماری روحی، باید علت شکل‌گیری آن ‌را ریشه‌یابی کنیم. به اعتقاد آن‌ها، زمانی‌که کارمندی احساس خوبی نسبت به محیط کاری‌اش ندارد و یا قابلیت‌های خود را فراتر از شغل فعلی‌اش می‌داند، باید در این خصوص با مجموعه کاری و یا با مافوقش صحبت‌کند و چه بسا نزد پزشک اداره برود و درد دل خود را با او در میان بگذارد و همواره به خاطر داشته باشد که برای دست‌یابی به شغل مورد علاقه‌اش و نیز برای شکوفا ساختن قابلیت‌های ذاتی‌اش،  نباید سکوت کند. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13373

افزودن نظر