4 دلیل لرزش دست‌ها
۱۳ دی ۱۳۹۶

۴ دلیل لرزش دست‌ها

اگر پس از نوشیدن قهوه یا دیگر نوشیدنی‌ها یا غذاهای کافئین‌دار با لرزش دست مواجه شدید، به احتمال زیاد در دریافت کافئین زیاده‌روی کرده‌اید.


۱. لرزش اساسی

لرزش اساسی (Essential tremor)، شایع‌ترین نوع از لرزش دست مزمن است و زمانی به ‌وجود می‌آید که فرد سعی می‌کند کار خاصی را با دستش انجام بدهد. اگر دست شما هم در مواقع نوشتن با قلم یا تایپ کردن با کیبورد، یا برداشتن نمکدان و لیوان آب دچار لرزش می‌شود، احتمالا به این نوع از لرزش دست مبتلا هستید.

این نوع از لرزش دست می‌تواند خفیف و ناچیز باشد، ولی در بعضی از موارد هم شدت زیادی دارد و رسیدگی به کارهای روزمره را مختل می‌کند. لرزش اساسی معمولا در یک دست شروع می‌شود که عمدتا هم دست غالب انسان است و درنهایت نیز به دست دیگر منتقل می‌شود. در حالی که خطر ابتلا به لرزش اساسی همراه با افزایش سن بیشتر می‌شود، اما می‌تواند در هر سنی بروز پیدا کند.

۲. بیماری پارکینسون

با این‌که لرزش اساسی زمانی اتفاق می‌افتد که دست‌ها فعال هستند، اما لرزش دست ناشی از بیماری پارکینسون وقتی به ‌وجود می‌آید که دست در حالت استراحت و بی‌حرکتی قرار دارد. به همین خاطر نیز لرزش دست ناشی از این بیماری را با اصطلاح «لرزش استراحت» (rest tremor) مشخص می‌کنند.

در حالی که لرزش اساسی بیشتر به تکان خوردن شباهت دارد، اما لرزش ناشی از بیماری پارکینسون معمولا دارای نوعی خصلت ریتمیک است. درواقع، این لرزش برای بسیاری از بیماران با نوعی حرکت رقص‌گونه بین انگشت شست و انگشت اشاره شروع می‌شود.

بیماری پارکینسون در دهه ۶۰ سالگی یا پس از آن نمایان می‌شود، ‌اما درصد کمی از بیماران نیز با این بیماری در سنین پایین‌تر مواجه می‌شوند. هنوز هیچ درمان قطعی‌ای برای این بیماری کشف نشده است، اما داروهای خاص و فعالیت‌های بدنی خاص می‌توانند به این بیماران کمک کنند.

۳. دریافت بیش از حد کافئین

دریافت بیش از حد کافئین، یکی از عواملی است که می‌تواند لرزش‌های فیزیولوژیک طبیعی و غیر قابل تشخیص را تشدید کند و آن‌ها را قابل تشخیص سازد. بنابراین، اگر پس از نوشیدن قهوه یا دیگر نوشیدنی‌ها یا غذاهای کافئین‌دار با لرزش دست مواجه شدید، به احتمال زیاد در دریافت کافئین زیاده‌روی کرده‌اید.

علاوه بر این‌ها، کافئین می‌تواند لرزش اساسی را هم تشدید کند. در نتیجه اگر فکر می‌کنید که لرزش دست شما به مسائلی فراتر از زیاده‌روی در مصرف کافئین ارتباط دارد، حتما برای بررسی مساله به پزشک مراجعه کنید.

۴. خستگی

عامل دیگری که لرزش فیزیولوژیک بدن و خصوصا دست‌ها را بیشتر می‌کند، خستگی است. خستگی، چه به دلیل کمبود خواب یا به دلیل فعالیت ورزشی سنگین، یا درواقع خستگی عضلانی و خستگی ذهنی، هر دو می‌توانند با لرزش در دست‌ها و دیگر قسمت‌های بدن مرتبط باشند.

به‌علاوه، خستگی هم مانند زیاده‌روری در مصرف کافئین می‌تواند لرزش اساسی را تشدید کند. پس اگر دست‌های شما همیشه لرزش دارد، اما در مواقع خستگی و کم‌خوابی تشدید می‌شود، حتما این مساله را به پزشک انتقال بدهید. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13371

افزودن نظر