6 دلیل برای مصرف ماست پروبیوتیک
۱۳ دی ۱۳۹۶

۶ دلیل برای مصرف ماست پروبیوتیک

در مطالعات اخیر مشخص شده است که افزایش میزان استفاده از ماست پروبیوتیک مستقیما با کاهش خطر ابتلا به بیماری دیابت نوع ۲ مرتبط است.


۱. تقویت گوارش

باکتری‌های سالمی که در ماست پروبیوتیک وجود دارند، به تقویت میکروفلور روده کمک می‌کنند که مسئولیت هضم و حفظ سلامتی دستگاه گوارش را بر عهده دارد. این باکتری‌های فعال، یعنی پروبیوتیک‌ها، می‌توانند به مقابله با بعضی از بیماری‌های گوارشی نیز کمک کنند، از جمله سرطان کولون، سندرم روده التهابی، یبوست، اسهال و عدم تحمل لاکتوز. بسیاری از افرادی با مشکل عدم تحمل لاکتوز مواجه هستند، ماست پروبیوتیک را یک غذای تسکین‌دهنده می‌دانند، نه یکی از عواملی که باعث ناراحتی‌های گوارشی می‌شود.

۲. کاهش خطر ابتلا به بیماری دیابت نوع ۲

در مطالعات اخیر مشخص شده است که افزایش میزان استفاده از ماست پروبیوتیک مستقیما با کاهش خطر ابتلا به بیماری دیابت نوع ۲ مرتبط است. ماست پروبیوتیک، گوارش را تقویت می‌کند و جذب مواد مغذی را در دستگاه گوارش بدن ارتقا می‌بخشد. این روند برای تنظیم قند خون در بدن ضروری است.

طبق مطالعه مهمی که در International Journal of Cancer منتشر شده است، مصرف ماست پروبیوتیک با محافظت از بدن در مقابل ابتلا به سرطان کولورکتال مرتبط است. محققان می‌گویند که اثر محافظتی ماست پروبیوتیک در تمام گروه جمعیتی مشاهده شده و این مساله از نظر علمی اهمیت ویژه‌ای دارد. به‌گفته آنان، پروبیوتیک‌ها یا همان باکتری‌های مفید و سالم به تقویت دستگاه گوارش کمک می‌کنند و از این طریق چنین تاثیر محافظتی و مهمی را به‌جا می‌گذارند.

۳. افزایش تراکم استخوانی و کمک به جلوگیری از پوکی استخوان

تغذیه مناسب، نقش مهمی در پیشگیری از ابتلا به پوکی استخوان و درمان آن ایفا می‌کند. مهم‌ترین ریزمغذی‌ها نیز از این منظر، کلسیم و ویتامین D هستند. دریافت کلسیم و ویتامین D به میزان کافی دارای اثرات واضح و قابل توجهی برای ساختار اسکلتی بدن است و خصوصا اگر ویتامین D مورد نیاز بدن به اندازه کافی تامین شود، این اثرات نیز جدی‌تر و عمیق‌تر می‌شوند. خوش‌بختانه، ماست‌های پروبیوتیک حاوی میزان زیادی از کلسیم هستند و معمولا هم به‌صورت غنی‌شده با ویتامین D به فروش می‌رسند.

۴. کمک به کاهش وزن و افزایش چربی‌سوزی

طبق گزارش‌های محققان دانشگاه تنسی، مصرف ماست پروبیوتیک با افزایش میزان چربی‌سوزی در بدن همراه است. مطالعه این محققان نشان می‌دهد که مصرف ۸۵ تا ۱۷۰ گرم از ماست‌های پروبیوتیک در طول روز و به مدت ۱۲ هفته، تقریبا میزان چربی‌سوزی را در بدن ۲ برابر بیشتر می‌کند. آنان می‌گویند که مصرف ماست پروبیوتیک و افزایش کلسیم دریافتی تا ۱۱۰۰ میلی‌گرم، میزان کاهش وزن را ۲۲ درصد و میزان چربی‌سوزی را ۶۱ درصد افزایش می‌دهد. علاوه بر این‌ها، ناحیه شکم و دور کمر نیز بیشتر از قسمت‌های دیگر بدن تحت تاثیر استفاده از ماست پروبیوتیک قرار می‌گیرند.

۵. تقویت سیستم ایمنی بدن

محققان در سال‌های اخیر متوجه شده‌اند که ماست پروبیوتیک و دیگر محصولات تهیه‌شده از ماست می‌توانند سلول‌های تولیدکننده سیتوکین در روده را افزایش بدهند و از همین طریق به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کنند. حتی بعضی از مطالعات نشان‌دهنده آن هستند که اضافه کردن ارگانیسم‌های پروبیوتیک در دوران نوزادی به بدن نوزاد، می‌تواند از ابتلا به بیماری‌های ناشی از ضعف سیستم ایمنی در دوران کودکی جلوگیری کند.

۶. کاهش کلسترول بد خون

پروبیوتیک‌های زنده در ماست پروبیوتیک، از جمله لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس، سطح کلسترول خون را به‌صورت روزانه پایین می‌آورند. البته شما هم باید روزانه حدود ۲۰۰ میلی‌لیتر ماست پروبیوتیک بخورید. محققان می‌گویند که مصرف ماست پروبیوتیک به‌طور منظم، این پتانسیل را دارد که خطر ابتلا به بیماری‌های عروق کرونر قلب را ۶ تا ۱۰ درصد کاهش بدهد. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13370

افزودن نظر