بهترین زمان برای ورزش کردن
۱۲ دی ۱۳۹۶

بهترین زمان برای ورزش کردن

تحقیقات نشان می‌دهد کسانی که صبح‌ها تمرین می‌کنند، بیشتر به برنامه تمرینات خود پایبند هستند؛ به این منوال که قبل از هرگونه اتفاق یا پارازیت‌ روزانه، تمرینات خود را انجام می‌دهند.


بهترین زمان برای انجام ورزش، آن زمانی ا‌ست که برای شما مناسب باشد. طبق مطالعات مختلف ورزش هنگام صبح و طی روز سودمند است. ولی در نهایت، ترجیح شخصی و شیوه زندگی فرد حرف آخر را می‌زند. زمانی را انتخاب کنید که به شما کمک می‌کند تا به‌طور منظم ورزش  بخشی از روال زندگی‌تان شود. به این دلیل که:

همه چیز به ‌خاطر پیدا‌ کردن ریتم شماست.

تا به ‌حال از خودتان پرسیده‌اید که چرا بعضی‌ها سحر‌خیز هستند و بعضی‌ها نیستند؟ این به ساعت داخلی بدن ارتباط دارد. ریتم‌های گردشی یک چرخه روزانه شامل ساعت‎های خوابیدن و بیدار شدن است و تغییرات جسمی، روحی و رفتاری را در یک دوره ۲۴ ساعته تنظیم می‌کند. دمای بدن، فشار خون و متابولیسم نیز تحت تاثیر ساعت درونی بدن شما قرار دارد.

این ریتم‌ها به تغییرات محیط پاسخ می‌دهند و می‌توانند طبق آن تنظیم و باز‌تنظیم شوند. تغییرات محیطی که می‌تواند بر ریتم ساعت درونی اثر بگذارد شامل نور و تاریکی، درجه حرارت محیط زیست، نور مصنوعی، استفاده از ساعت زنگ‌دار برای بیدار شدن، زمان‌بندی وعده‌های غذا و زمان انجام ورزش روزانه است. ساعت درونی شما می‌تواند بر تصمیم شما در انتخاب زمان ورزش نیز موثر باشد. با این اوصاف، شما یک فرد سحر‌خیز‎ید یا مرغ شب؟

اگر یک فرد سحر‌خیز هستید...

فوق‌العاده است: شما باید صبح‌ها تمرین کنید. تحقیقات نشان می‌دهد که کسانی که صبح‌ها تمرین می‌کنند، بیشتر به برنامه تمرینات خود پایبند هستند؛ به این منوال که قبل از هرگونه اتفاق یا پارازیت‌ روزانه، تمرینات خود را انجام می‌دهند. این افراد معمولا می‌توانند زمان خود را بهتر مدیریت کنند و در طول روز احساس قدرت بیشتری می‌کنند. فقط یادتان باشد که در ورزش صبحگاهی باید زمان بیشتری را به گرم کردن بدن و ماهیچه‌های خود اختصاص دهید. بعضی‎ها به دلیل ورزش با معده خالی دچار سرگیجه و یا خستگی می‌شوند و حتی چشمان‌شان سیاهی می‌رود. این افراد باید قبل از ورزش، یک میان‌وعده کوچک مانند موز یا مقداری ماست کم چرب بخورند.

اگر شما یک مرغ شب هستید...

ورزش هنگام بعد از ظهر یا شب می‌تواند راهکاری عالی باشد. بعضی افراد متوجه شده‌اند که تمرینات بعد از ظهر و یا شب، برای‌شان بهتر است و به کاهش برخی از استرس‌های روزانه کمک می‌کند. برای این‌ها، ورزش صبح خوب نیست، زیرا وقتی از خواب بیدار می‌شوند، ممکن است عضلاتتان گرفته و قند خون‌شان کم باشد. تمرینات بعد از ظهر و یا شب ممکن است فقط به این‌ خاطر بهتر باشند که در این اوقات هشیاری فرد بیشتر و درجه حرارت بدنش‌ به‌طور طبیعی بالا‎تر و ماهیچه‌هایش گرم و منعطف‌تر‌اند. همچنین مزیت دیگر این اوقات می‌تواند احساس سیری باشد که به فرد کمک می‌کند در طول تمرین‌ انرژی بیشتری داشته باشد.

حرف آخر...

به‌ هر حال دلیل شما برای ورزش کردن هر ‌چه که باشد، از دست دادن وزن، تسکین استرس یا یکی دیگر از مزایای سلامتی، مهم این است که پایبند برنامه تمرینات خود باشید. پس زمان تمرین خود را براساس آنچه برای شما بهتر است - صبح، ظهر یا بعد از ظهر- برنامه‌ریزی کنید. براساس ساعت ورزشی که انتخاب می‌کنید، ساعت داخلی بدن شما هم خود را مجددا تنظیم می‌کند. عادات خواب‌تان و تغییرات برنامه غذایی‌تان نیز به هماهنگی می‌رسد و یا می‌تواند براساس زمان انتخاب شده برای تمرینات روزانه تنظیم شود!

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13364

پیشنهاد سلامتیسم

افزودن نظر