وقتی نوشابه می‌خورید، چه اتفاقی در بدن‌تان می‌افتد؟
۱۲ دی ۱۳۹۶

وقتی نوشابه می‌خورید، چه اتفاقی در بدن‌تان می‌افتد؟

۲۰ دقیقه بعد از مصرف نوشابه، قند خون به‌طور ناگهانی افزایش می‌یابد و باعث ترشح انسولین زیادی می‌شود. کبد به این اتفاق، واکنش خاصی نشان می‌دهد که کاملا مخرب است. درواقع، کبد سریعا قندهای در دسترسش را در قالب چربی‌ها ذخیره می‌کند.


میزان قند موجود در هر قوطی از نوشابه‌های گازدار و شیرین، به اندازه‌ای است که در حالت عادی باید به استفراغ ما منجر شود، اما اسید فسفریک موجود در این نوشیدنی‌ها از بروز چنین اتفاقی جلوگیری می‌کند. مصرف نوشابه‌های گازدار و شیرین با اتفاقات زیادی در بدن همراه است که در ادامه با آن‌ها آشنایی بیشتری پیدا می‌کنیم.

در اولین ۱۰ دقیقه

در این فاصله، انگار که ۱۰ قاشق چای‌خوری قند وارد سیستم‌های بدن شده باشد؛ یعنی ۱۰۰ درصد از نیاز روزانه بدن به مواد قندی. این دریافت ناگهانی قندها بلافاصله منجر به استفراغ نمی‌شود، چون اسید فسفریک موجود در این نوشیدنی‌ها، شیرینی بیش از حدشان را کنترل می‌کند و مصرف آن‌ها را راحت‌تر می‌سازد.

۲۰ دقیقه

قند خون به‌طور ناگهانی افزایش می‌یابد و باعث ترشح انسولین زیادی می‌شود. کبد به این اتفاق، واکنش خاصی نشان می‌دهد که کاملا مخرب است. درواقع، کبد سریعا قندهای در دسترسش را در قالب چربی‌ها ذخیره می‌کند.

۴۰ دقیقه

جذب کافئین موجود در این نوشیدنی‌ها در این فاصله کامل می‌شود. مردمک چشم‌ها در این حالت منبسط می‌شوند و فشار خون افزایش می‌یابد، چون کبد در این موقعیت تصمیم می‌گیرد که قند بیشتری را در سیستم گردش خون به جریان بیندازد. گیرنده‌های آدنوزین در مغز نیز در این حالت غیرفعال می‌شوند و از بروز خواب‌آلودگی جلوگیری می‌کنند.

۴۵ دقیقه

میزان ترشح دوپامین در بدن بالاتر می‌رود و مراکز لذت مغز را تحریک می‌کند. این حالت از نظر مکانیسم، شبیه به عملکرد هروئین در مغز است.

۶۰ دقیقه

اسید فسفریک به ذرات کلسیم، منیزیم و روی در روده کوچک می‌چسبد و سرعت متابولیسم را در بدن بیشتر می‌کند. وقتی که این حالت با دریافت مقدار زیادی از قندها و شیرین‌کننده‌های مصنوعی همراه می‌شود،‌ دفع کلسیم از طریق ادرار افزایش می‌یابد.

پس از ۶۰ دقیقه

خاصیت ادرارآور کافئین وارد عمل می‌شود و شما را به دفع ادرار بیشتر وادار می‌سازد. در ضمن، بخشی از منابع کلسیم، ‌منیزیم، روی و همچنین سدیم، الکترولیت‌ها و آب بدن تخلیه می‌شود.

پس از ۶۰ دقیقه

در این حالت، اُفت قند خون در بدن شدت زیادی می‌گیرد و حالت‌هایی مانند تحریک‌پذیری عصبی یا بی‌حالی را در شما ایجاد می‌کند. در این فاصله زمانی دیگر تمامی آب دریافت‌شده از نوشابه گازدار و شیرین دفع شده است، اما بعضی از ماده‌های مغذی ارزشمند نیز در روند دفع این آب از بدن خارج شده‌اند. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13360

پیشنهاد سلامتیسم

افزودن نظر