بوها هم می‌توانند عاشق‌مان کنند!

بوها هم می‌توانند عاشق‌مان کنند!

داشتن ویژگی‌های مثبت یا منفی را می‌توان در فاصله‌های دور (از طریق صدا و چهره) و در فاصله‌های نزدیک (از طریق بوی بدن) تا حدود زیادی تشخیص داد. 


یکی از مطالعات اخیر نشان می‌دهد که صدا و بوی یک انسان می‌تواند به اندازه ظاهر فیزیکی‌ در میزان جذابیت داشتنش برای دیگر انسان‌ها موثر باشد. گزارشی از این مطالعه مهم که براساس بررسی جامع درباره مطالعات ۳۰ سال اخیر در این زمینه انجام شده، در Frontiers in Psychology به انتشار رسیده است.

دکتر آگاتا گرویسکا (از محققان دانشگاه وروسلاو و مسئول این مطالعه) می‌گوید: «اخیرا، بیشتر بررسی‌ها و تحلیل‌ها به جذابیت‌های بصری و قابل مشاهده اختصاص یافته‌اند؛ مانند اهمیت چهره یا جذابیت‌های بدنی انسان‌ها. با این ‌حال، ‌مطالعات گسترده‌ای روی دیگر حواس بشری و نقش آن‌ها در روابط اجتماعی به انجام رسیده‌اند و نباید یافته‌های حاصل از آن‌ها را نادیده گرفت».

این محقق در ادامه می‌افزاید: «درک کردن حضور دیگران از طریق هر سه این کانال‌ها، اطلاعات قابل اعتماد‌تر و وسیع‌تری درباره آنان در اختیار هر انسان قرار می‌دهد».

یافته‌های این مطالعه نشان می‌دهند که در کنار جنسیت و سن، صدای هر انسان نیز می‌تواند طیف وسیعی از صفات و ویژگی‌های فردی را بازنمایی کند. جالب است بدانید که ویژگی‌هایی مانند میل به سلطه، توان همکاری کردن با دیگران، وضعیت عاطفی و حتی اندازه ابعاد بدن نیز از طریق صدا به فرد شنونده انتقال می‌یابند. حتی مطالعات اخیر به این نتیجه رسیده‌اند که بوی هر فرد نیز می‌تواند اطلاعاتی مشابه با اطلاعات ذکرشده را به دیگران منتقل کند. یعنی ما می‌توانیم در اولین برخورد و به خاطر بوی خوبی که از فردی می‌شنویم، شیفته‌اش بشویم!

دکتر گرویسکا، توضیحات متنوعی را درباره این جنبه‌های مختلف از جذابیت ارائه می‌دهد. به نظر او، داشتن ویژگی‌های مثبت یا منفی را می‌توان در فاصله‌های دور (از طریق صدا و چهره) و در فاصله‌های نزدیک (از طریق بوی بدن) تا حدود زیادی تشخیص داد. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13359

افزودن نظر