5 دلیل برای این‌که کمتر از موبایل استفاده کنیم
۱۲ دی ۱۳۹۶

۵ دلیل برای این‌که کمتر از موبایل استفاده کنیم

امروزه محققان به این نتیجه رسیده‌اند که نور ناشی از موبایل‌های هوشمند، میزان زمان مورد نیاز برای خوابیدن را افزایش می‌دهد. بعضی از محققان هم می‌گویند که کیفیت خواب نیز به‌واسطه این عادت اشتباه کاهش می‌یابد و باعث شکل‌گیری خلق‌وخوی افسرده می‌شود. 


۱. ارتقای بهره‌وری 

هر انسانی، لحظاتی را در زندگی تجربه می‌کند که با تلف کردن وقت همراه هستند. امروزه این گذران وقت بی‌هدف به واسطه گسترش استفاده از موبایل‌های هوشمند شدت بیشتری پیدا کرده است و می‌توان این وسایل الکترونیک را یکی از عوامل مخرب از این نظر دانست. مطالعات متعددی هم نشان داده‌اند که موبایل‌های هوشمند دارای اثرات مخربی برای بهره‌وری انسان‌ها هستند.

یکی از مطالعات دانشگاه تگزاس نشان می‌دهد که موبایل‌های هوشمند دارای تاثیر «تخلیه مغزی» هستند و وجودشان روی میز به ‌راحتی می‌تواند روی سطح آگاهی و دامنه توجه افراد تاثیر منفی بگذارد. محققان دانشگاه کالیفرنیا هم به این نتیجه رسیده‌اند که اگر ما در حین انجام دادن فعالیت‌های شغلی با یک پیام جدید در موبایل مواجه شویم، به‌طور میانگین حدود ۲۳ دقیقه طول می‌کشد تا دوباره بتوانیم تمرکز کامل خودمان را به ‌دست بیاوریم. همه این مسائل و یافته‌ها به ما می‌گویند که استفاده بی‌رویه از موبایل‌های هوشمند واقعا برای بهره‌وری افراد مضر است.

۲. شکل‌گیری گفت‌وگوهای بهتر

تردیدی نیست که امروزه موبایل‌های هوشمند به ما کمک می‌کنند تا همواره از وضعیت دوستان و اعضای خانواده خودمان مطلع باشیم، خصوصا اگر محل زندگی آنان در فاصله زیادی با محل زندگی ما قرار گرفته باشد. با این‌ حال، استفاده بی‌رویه از موبایل‌های هوشمند می‌تواند کیفیت روابط اجتماعی با اعضای خانواده و دوستانی که در دسترس قرار دارند را کاهش بدهد و مانع از شکل‌گیری گفت‌وگوهای کامل و باکیفیت شود. یکی از مطالعات دانشگاه ویرجینیا نشان می‌دهد که حضور موبایل‌های هوشمند در دیدارهای دوستانه، می‌تواند باعث حواس‌پرتی مداوم شود و اثرات مخربی برای گفت‌وگوی کارآمد داشته باشد.

۳. موثر در داشتن روابط سالم‌تر

اگر متوجه شدید که همسرتان، حتی در مواقعی که قرار است یک شام دونفره و جذاب را در کنار هم بگذرانید، دائما با موبایلش مشغول است، احتمالا با مشکل فوبینگ (pphubbing) مواجه هستید. این اصطلاح از یکی از مطالعات دانشگاه بیلور بیرون آمده است و بی‌توجهی فرد متاهل به همسر و اطرافیانش را به علت مشغول بودن با موبایل هوشمند نشان می‌دهد. افرادی که با این مشکل مواجه هستند، باید آن را جدی بگیرند و حداقل در موقعیت‌های خاصی مانند شام خوردن، موبایل هوشمند را از خودشان کاملا دور نگه دارند. مشکل فوبینگ،‌ در صورت رفع نشدن، می‌تواند آسیب‌های جبران‌ناپذیری را به زندگی مشترک وارد کند.

۴. تقویت حافظه

بسیاری از ما وقتی که بخشی از فعالیت‌های شغلی یا امور روزمره دیگرمان را انجام می‌دهیم، سریعا در وقت استراحت موقت به سراغ موبایل هوشمند خودمان می‌رویم. با این ‌حال، چنین عادتی شدیدا روی حافظه ما تاثیر منفی می‌گذارد. محققان سوئدی دریافته‌اند که وقت‌گذرانی در شبکه‌های اجتماعی در اوقات استراحت، مغز را در انبوهی از اطلاعات فشرده غرق می‌کند و در نتیجه شانس به ‌یادآوری اطلاعاتی که پیش از آن ذخیره کرده‌اید را کاهش می‌دهد.

۵. کمک به خواب بهتر

همه افرادی که موقع خواب شبانه به فعالیت با موبایل هوشمند مشغول شده‌اند، می‌دانند که هر گونه تماس با صفحات نمایشگر الکترونیکی قبل از خواب می‌تواند اثرات مخربی برای خواب شبانه داشته باشد. با این‌ حال، هنوز هم بسیاری از افراد به این نکته توجه نمی‌کنند و آن را جدی نمی‌گیرند.

امروزه محققان به این نتیجه رسیده‌اند که نور ناشی از موبایل‌های هوشمند، میزان زمان مورد نیاز برای خوابیدن را افزایش می‌دهد. بعضی از محققان هم می‌گویند که کیفیت خواب نیز به‌ واسطه این عادت اشتباه کاهش می‌یابد و باعث شکل‌گیری خلق‌وخوی افسرده می‌شود. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13358

پیشنهاد سلامتیسم

افزودن نظر