10 عادتی که بیماری انسداد ریه را بدتر می‌کند!
۱۱ دی ۱۳۹۶

۱۰ عادتی که بیماری انسداد ریه را بدتر می‌کند!

افرادی که مشکل ریوی دارند، نیازمند اکسیژن هستند. کمبود اکسیژن فشار زیادی به قلب وارد می‌کند. اگر پزشک‌تان برای‌ شما اکسیژن مکمل تجویز کرده، باید حتما آن را برای خود تهیه کنید و همیشه همراه داشته باشید.


اگر بیماری مزمن انسداد ریه (COPD) دارید با این تغییرات، شیوه زندگی خود را آسان‌تر و احساس راحتی کنید. می‌دانید که سیگار کشیدن و همچنین یک رژیم ناسالم می‌تواند وضعیت شما را بدتر کند. اما موارد دیگری نیز وجود دارد که باید از آن اجتناب کنید. در اینجا عواملی را که می‌تواند به سلامت شما آسیب برساند و آنچه باید به ‌جای آن انجام شود را با هم مرور می‌کنیم:

عادت شماره ۱:

اگر ورزش نکنید، به زودی بد‌هیکل می‌شوید و حتی انجام کارهای روزانه برای‌تان سخت می‌شود. اهمیت ِدیگر ورزش کردن این است که به کاهش علائم افسردگی در افراد مبتلا به COPD کمک می‌کند.

عادت شماره ۲:

شما مقدار زیادی مواد غذایی پر‌کالری می‌خورید. مصرف بیش از حد کالری می‌تواند به چاقی کمک کند و توانایی بدن برای تنفس و ورزش را کاهش دهد. علاوه بر این، غذای ناخواسته اغلب دارای سدیم بالا است که می‌تواند موجب جمع شدن مایعات از جمله خون در ریه‌ها و سخت شدن تنفس می‌شود.

عادت شماره ۳:

همهبه خواب راحت نیاز دارند مخصوصا افرادی که مبتلا به COPD هستند. خواب و استراحت سیستم ایمنی بدن‌ را تا حد ممکن سالم نگه می‌دارند و برعکس شب‌زنده‌داری و خواب‌های بی‌نظم بدن را از ریتم طبیعی‌اش خارج می‌کنند. رفتن به رختخواب و بیدار شدن از خواب طبق یک برنامه منظم می‌تواند به حفظ ریتم طبیعی بدن کمک کند.

عادت شماره ۴:

هنگامی که بیرون می‌روید، اکسیژن خود را در خانه جا ‌می‎گذارید. افرادی که مشکل ریوی دارند، نیازمند اکسیژن هستند. کمبود اکسیژن فشار زیادی به قلب وارد می‌کند. اگر پزشک‌تان برای‌ شما اکسیژن مکمل تجویز کرده، باید حتما آن را برای خود تهیه کنید و همیشه همراه داشته باشید.

عادت شماره ۵:

شما خودتان را بیش از حد خسته می‌کنید. به گفته متخصصین، در حالی که ورزش مهم است اما ورزش بیش از حد می‌تواند خطرناک باشد و باعث تشدید بیماری‌تان شود. افراد مبتلا به COPD دارای آستانه ورزش پایینی هستند؛ به این معنا که نمی‌توانند تا حد زیادی تمرین کنند. اما ورزش منظم و آرام ۳ یا ۴ بار در هفته حیاتی است.

عادت شماره ۶:

هرگز گرد‌گیری نکنید. گرد و غبار مضر است و می‌تواند COPD را بدتر کند. شما همچنین باید از بوی رنگ و سایر مواد شیمیایی خانگی نیز اجتناب کنید.

عادت شماره ۷:

نه تنها نوشابه‌های گازدار باعث افزایش وزن‌تان می‌شود، بلکه چون حاوی کربنات‌اند می‌توانند موجب تحریک معده شوند. هنگامی که معده شما متورم می‌شود، به پرده دیافراگم فشار می‌آورد و باعث می‌شود که نفس کشیدن برای‍تان سخت شود. گزینه‌های سالمی را برای آبرسانی به بدن خود انتخاب کنید.

عادت شماره ۸:

مصرف کافئین شما بیش از حد است. نوشیدنی‌هایی مانند قهوه و چای و خوراکی‌هایی مانند شکلات حاوی کافئین و محرک‌اند. اگر شما عادت به نوشیدن یا خوردن کافئین دارید، حداقل بعد از ظهر به بعد این کار را نکنید.

عادت شماره ۹:

عدم آبرسانی کافی به بدن می‌تواند باعث ضخامت مخاط شود و به ریه‌های‌تان آسیب برساند. همین مساله مشکلات تنفسی شما را بیشتر می‌کند.

عادت شماره ۱۰:

مقابله با یک بیماری ریوی مزمن می‌تواند به تنهایی تنش‌زا باشد و در کنار وظایف کاری و تعهدات خانوادگی به احساس اضطراب یا عصبانیت شما دامن بزند. پیوستن به یک گروه پشتیبانی، می‌تواند احساس تنهایی شما را کمتر کند و انرژی‌های منفی‌تان را از بین ببرد. ضمن اینکه راه‌های بهتری را برای مقابله با شرایط خاص به شما آموزش می‌دهد. چنانچه نیازمند مشاوره باشید، می‌توانید از پزشک خود کمک بگیرید.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13349

افزودن نظر