این 5 خوراکی به لاغر شدن‌تان کمک می‌کنند!

این ۵ خوراکی به لاغر شدن‌تان کمک می‌کنند!

سبزیجات برگ‌سبز تیره مثل اسفناج، کلم‌پیچ، انواع کلم و برگ چغندر و چندین نوع دیگر دارای خواص گوناگونی هستند که در زمینه کاهش وزن بسیار تاثیر‌گذارند. این دسته از سبزیجات با اینکه کم‌کالری هستند اما میزان فیبرشان بسیار بالا است و تنها حاوی مقدار ناچیزی کربوهیدرات هستند.


همه کالری‌ها یکسان نیستند و غذاهای مختلف حاوی کالری‌های متفاوت هستند و باعث ایجاد شرایط متابولیکی متغیری در بدن ما می‌شوند. انواع خوراکی‌ها می‌توانند تاثیر کاملا متفاوتی بر روی میزان احساس سیری ما، هورمون‌ها و میزان کالری که می‌سوزانیم داشته باشند. در ادامه با بهترین‌ خوراکی‌‌هایی آشنا می‌شوید که اثر‌بخشی آن‌ها برای کاهش وزن از لحاظ علمی هم ثابت شده است.

۱- تخم‌مرغ

سابقا این‌طور تصور می‌شد که تخم‌مرغ حاوی میزان کلسترول بالایی است. اما امروزه این نظریه رد شده است. تحقیقات بسیاری در این زمینه مشخص می‌کند که تخم‌مرغ تاثیری رو کلسترول خون ندارد و مصرف آن منجر به حملات قلبی نخواهد شد. در حقیقت، اگر شما به دنبال لاغری و کاهش وزن هستید تخم‌مرغ یکی از بهترین گزینه‌هایی  است که می‌توانید با خیال راحت در لیست غذایی خود قرار دهید. تخم‌مرغ سرشاز از پروتئین و چربی‌های سالم است و با اینکه کم کالری است باعث احساس سیری طولانی مدت در شما خواهد شد.

۲- سبزیجات برگ‌سبز تیره

سبزیجات برگ‌سبز تیره مثل اسفناج، کلم‌پیچ، انواع کلم و برگ چغندر و چندین نوع دیگر دارای خواص گوناگونی هستند که در زمینه کاهش وزن بسیار تاثیر‌گذارند. این دسته از سبزیجات با اینکه کم‌کالری هستند اما میزان فیبرشان بسیار بالا است و تنها حاوی مقدار ناچیزی کربوهیدرات هستند. استفاده از سبزیجات برگ‌سبز تیره در وعده‌های غذایی انتخابی بسیار هوشمندانه برای پر کردن حجم معده بدون استفاده از کالری بالا است. تحقیقات بسیاری در زمینه علم تغذیه حاکی از آن است که خوردن غذاهایی با تراکم انرژی پایین به‌طور کلی باعث کمتر خوردن افراد خواهد شد. علاوه بر همه این‌ها سبزیجات برگ‌‌سبز تیره حاوی بسیاری از مواد مغذی لازم برای بدن ما مثل انواع ویتامین‌ها، مواد معدنی مفید و آنتی‌اکسیدان‌های ضروری هستند. برای مثال کلسیم که برای کاهش وزن یک فاکتور مهم محسوب می‌شود.

۳- ماهی سالمون

ماهی‌های چرب بی‌نهایت سالم هستند و در عین حال که کم‌کالری هستند شما را برای مدت زمان طولانی سیر نگه می‌دارند. به‌خصوص ماهی سالمون که حاوی مقدار زیادی پروتئین، چربی‌های سالم و سایر مواد مغذی با اهمیت برای بدن ما است. به‌طور کلی، ماهی‌ و سایر غذاهای دریایی برای عملکرد صحیح تیروئید که وظیفه تنظیم متابولیسم بدن را به بهترین نحو به عهده دارد لازم است. متاسفانه تحقیقات حاکی از آن است که بیشتر افراد جهان به میزان لازم برای بدن‌شان ید دریافت نمی‌کنند. ماهی سالمون مملو از اسیدهای چرب امگا ۳ است که خاصیت ضدالتهابی دارد. التهاب بدن از عوامل مهم چاقی مفرط و بیماری‌های متابولیکی است. ماهی ساردین، ماکرل یا خال‌مخالی و شاه‌ماهی از دسته ماهی‌های چرب مفید محسوب می‌شوند.

۴- ماهی‌تن

ماهی‌تن یکی دیگر از غذاهای کم‌کالری اما پر‌پروتئینی است که می‌توانید برای کاهش وزن مصرف کنید. این ماهی به دلیل پروتئین بالا در بین ورزشکاران بسیار پرطرفدار است. پروتئین زیاد این ماهی شما را برای مدت زمان طولانی سیر نگه می‌دارد. ماهی‌تن کم‌چرب و کم‌‌کالری است. اگر از ماهی‌تن کنسروی استفاده می‌کنید سعی کنید هنگام خرید از نوع کنسرو شده در آب آن استفاده کنید و نوع روغنی را انتخاب نکنید.

۵- دانه‌های روغنی (آجیل)

این خوراکی‌های خوشمزه با اینکه چربی بالایی دارند چاق‌کننده نیستند. در حقیقت، دانه‌های روغنی یکی از بهترین گزینه‌ها برای میان‌وعده‌هایی هستند که برای لاغری در طول روز باید مصرف کنید. دانه‌های روغنی مملو از پروتئین، فیبر و چربی‌های سالم هستند. تحقیقات نشان می‌دهد خوردن آجیل شرایط سوخت و ساز سالم بدن را تقویت کرده و حتی باعث کاهش وزن می‌شود. با انجام تحقیقاتی در این زمینه مشخص شد افرادی که در طول روز آجیل مصرف می‌کنند نسبت به سایرین که عادت به خوردن آجیل ندارند دارای بدنی سالم‌تر هستند.

تنها باید دقت داشته باشید زیاده‌روی در هر چیزی می‌تواند دردسرساز شود. دانه‌های روغنی مثل پسته، بادام، فندق و بادام ‌زمینی کم‌کالری نیستند و اگر شما در طول روز زیاد از آن‌ها بخورید نه تنها لاغر بلکه چاق هم می‌شوید پس سعی کنید از خوردن بیش از حد آن‌ها اجتناب کنید.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13343

افزودن نظر